Jak zmniejszyć zużycie energii w szkołach i przedszkolach?
Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, który ma na celu m.in. poprawę kluczowej infrastruktury w Polsce. Dzięki niemu realizowane są inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym i cyfrowym kraju.
23.11.2024 | aktual.: 23.11.2024 23:13
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na zmniejszenie zużycia energii
Krajowy Plan Odbudowy pomaga w zbudowaniu strategii i w finansowaniu wzmocnienia polskiej infrastruktury energetycznej. Wśród priorytetów w tym zakresie można wymienić poprawę efektywności energetycznej oraz wprowadzenie nowoczesnych technologii w budynkach użyteczności publicznej. A wśród tych obiektów dużą część stanowią szkoły i przedszkola.
14 października rozpoczął się nabór wniosków dla placówek oświatowych. Szkoły i przedszkola mogły w nim wnioskować o dotacje na poprawę efektywności energetycznej swoich budynków oraz modernizację systemów grzewczych. Konkurs miał trwać do końca roku, ale zainteresowanie nim było tak duże, że już 18 października zapadła decyzja o skróceniu terminu naboru. Była ona efektem dużej liczby aplikacji, które wpłynęły do Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tak krótkim czasie zostały złożone 604 wnioski na łączną kwotę ponad 3,3 mld zł. Budżet tego konkursu wynosi natomiast jedynie 1,3 mld zł.
Inne źródła finansowania
Szkoły, które nie zdążyły złożyć wniosku lub nie otrzymają dofinansowania w tym konkursie, mają jeszcze inne możliwości. Tzw. termomodernizacja budynków jest wspierana także poza KPO – w programach regionalnych finansowanych z Funduszy Europejskich. Termomodernizacja to poprawa izolacji i ogrzewania, aby budynek zużywał mniej energii i był tańszy w ogrzewaniu. Samorządy i inne jednostki prowadzące szkoły i przedszkola są wśród podmiotów mogących wnioskować o fundusze na takie cele. Trwają konkursy w programie regionalnym w województwie śląskim (do 31.01.2025), małopolskim (do 12.12.2024) i łódzkim (do 30.11.2024).
Jakie zmiany poprawią efektywność energetyczną
Działania związane z termomodernizacją obejmują m.in. ocieplenie ścian, wymianę okien i drzwi, instalację energooszczędnego oświetlenia oraz modernizację systemów grzewczych. Działania te powinny zmniejszyć zużycie energii w budynkach. Najczęściej konkursy określają warunki mówiące o konieczności redukcji o co najmniej 25 proc. albo 30 proc. Takie działania nie tylko obniżają koszty użytkowania budynku, ale także chronią środowisko.
KPO wspiera również instalację nowoczesnych technologii, takich jak systemy fotowoltaiczne na dachach szkół, modernizację sieci energetycznych i inteligentne systemy zarządzania energią. Dzięki nim lokalne społeczności mogą stać się bardziej niezależne energetycznie.
Cyfrowa transformacja w edukacji
Krajowy Plan Odbudowy nie ogranicza się jedynie do wsparcia infrastruktury energetycznej. Obejmuje też transformację cyfrową. Jednym z jego celów jest wyposażenie szkół i placówek edukacyjnych w nowoczesny sprzęt komputerowy i technologie wspomagające nauczanie. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z cyfrowych zasobów edukacyjnych Ułatwia to naukę i zwiększa jej efektywność.
KPO to szansa na lepsze, bardziej oszczędne i nowoczesne szkoły i przedszkola w Polsce.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego