Trwa ładowanie...
d1eatmj

Wrak statku Costa Concordia zostanie usunięty w czerwcu

Wrak statku Costa Concordia, stojący u brzegów włoskiej wyspy Giglio zostanie stamtąd wywieziony w czerwcu - zapowiedział szef Obrony Cywilnej Franco Gabrielli tuż przed przypadającą 13 stycznia drugą rocznicą katastrofy. Zginęły w niej 32 osoby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrak Costa Concordii po podniesieniu z dna morza
Wrak Costa Concordii po podniesieniu z dna morza (AFP, Fot: Vincenzo Pinto)
d1eatmj

Gabrielli, pełniący jednocześnie funkcję komisarza do spraw Concordii ogłosił na konferencji prasowej w Rzymie, że do końca marca będzie wybrany port, do którego gigantyczny wycieczkowiec zostanie przetransportowany. Poinformował, że gotowość przyjęcia wraku, a następnie jego demontażu, wyraziło 12 portów i firm z 6 krajów.

Są wśród nich także włoskie porty: Piombino, Genua, Palermo i Civitavecchia, zainteresowane udziałem w operacji, szacowanej na kilkaset milionów euro.

Obecny na konferencji minister ochrony środowiska Andrea Orlando oświadczył, że rząd Enrico Letty "wolałby", aby wrak trafił do jednego z włoskich portów.

d1eatmj

We wrześniu, po ponad półtora roku od katastrofy, morski gigant został podniesiony w rezultacie wyjątkowo skomplikowanej, trwającej blisko dobę operacji.

Latem ma zostać przetransportowany na ogromnej platformie.

Statek wycieczkowy z ponad 4 tysiącami osób na pokładzie przechylił się, a potem zaczął przewracać się na burtę, gdy nabrał wody w rezultacie uderzenia o podmorskie skały koło wyspy Giglio w Toskanii. Podpłynął do niej za blisko z inicjatywy kapitana Francesco Schettino.

Sąd w Grosseto, gdzie trwa jego proces, poinformował, że pod koniec stycznia po raz pierwszy do wraku wejdą biegli. Mają oni sporządzić ekspertyzę aparatury pokładowej.

d1eatmj

Podziel się opinią

Share
d1eatmj
d1eatmj
Więcej tematów