Trwa ładowanie...
d25c607

Wracają tymczasowe kontrole na granicach

• Od poniedziałku do 2 sierpnia zostaną tymczasowo przywrócone kontrole graniczne
• Ma to zapewnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wracają tymczasowe kontrole na granicach
(SG)
d25c607

Rzeczniczka Straży Granicznej Agnieszka Golias powiedziała, że kontrole będą przeprowadzane wyrywkowo. Kodeks graniczny Schengen daje państwom możliwość przywrócenia kontroli z powodu jakiegoś ważnego wydarzenia, by podnieść skuteczność działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Skorzystano już z tej możliwości podczas Euro 2012 i szczytu klimatycznego odbywającego się w Warszawie w roku 2013.

Na mocy rozporządzenia MSW ustalono 285 miejsc, w których będzie można przekraczać granicę, w tym 260 na granicy lądowej.

Tymczasową kontrolę graniczną przeprowadzą patrole Straży Granicznej, wykorzystując mobilne terminale do kontroli granicznej. Zostaną również użyte pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy wyposażone w dostęp do baz danych, umożliwiających przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.

d25c607

W wyznaczonym terminie obowiązuje konieczność okazywania dokumentów oraz poddania się restrykcyjnym kontrolom bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy z Polską. Lista krajów, których obywatele są zwolnieni z okazywania wiz, jest dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czasowo zawieszono również przepisy umów o małych ruchu granicznym, co oznaczać będzie pewne utrudnienia na granicach z Rosją i Ukrainą (czytaj więcej).

d25c607

Podziel się opinią

Share

d25c607

d25c607
Więcej tematów