Trwa ładowanie...

Wracają tymczasowe kontrole na granicach

• Od poniedziałku do 2 sierpnia zostaną tymczasowo przywrócone kontrole graniczne
• Ma to zapewnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży

Wracają tymczasowe kontrole na granicachŹródło: SG
d43n6nh
d43n6nh

Rzeczniczka Straży Granicznej Agnieszka Golias powiedziała, że kontrole będą przeprowadzane wyrywkowo. Kodeks graniczny Schengen daje państwom możliwość przywrócenia kontroli z powodu jakiegoś ważnego wydarzenia, by podnieść skuteczność działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Skorzystano już z tej możliwości podczas Euro 2012 i szczytu klimatycznego odbywającego się w Warszawie w roku 2013.

Na mocy rozporządzenia MSW ustalono 285 miejsc, w których będzie można przekraczać granicę, w tym 260 na granicy lądowej.

Tymczasową kontrolę graniczną przeprowadzą patrole Straży Granicznej, wykorzystując mobilne terminale do kontroli granicznej. Zostaną również użyte pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy wyposażone w dostęp do baz danych, umożliwiających przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.

d43n6nh

W wyznaczonym terminie obowiązuje konieczność okazywania dokumentów oraz poddania się restrykcyjnym kontrolom bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy z Polską. Lista krajów, których obywatele są zwolnieni z okazywania wiz, jest dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czasowo zawieszono również przepisy umów o małych ruchu granicznym, co oznaczać będzie pewne utrudnienia na granicach z Rosją i Ukrainą (czytaj więcej)
.

d43n6nh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43n6nh
Więcej tematów