Wpuszczają Chińczyków. Po tygodniu Szwajcaria postawiła Pekinowi żądania

Tydzień po wizycie premiera Chin Li Qianga w Bernie i podpisaniu porozumienia zakładającego ruch bezwizowy dla obywateli obu krajów, Szwajcaria wezwała Pekin do poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka.

Ambasador Chin przy ONZ, Chen Xu (po prawej), wraz z chińską delegacją na forum Rady Praw Człowieka
Ambasador Chin przy ONZ, Chen Xu (po prawej), wraz z chińską delegacją na forum Rady Praw Człowieka
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI
Paulina Ciesielska

Podczas wtorkowego Powszechnego Przeglądu Okresowego (UPR) Chin, który odbył się na forum Rady Praw Człowieka, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i kilka innych krajów skrytykowały panującą w Pekinie sytuację. Chodzi o sposób traktowania Ujgurów z Xinjiangu i ograniczenia w Hongkongu.

Zwracając się do Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie, Szwajcaria wezwała w szczególności do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie zakresu arbitralnych zatrzymań, które mogą stanowić "zbrodnię przeciwko ludzkości" w Xinjiangu. Przedstawiciel szwajcarskiej misji przy ONZ zażądał od Pekinu wdrożenia zaleceń zawartych w raporcie w sprawie Xinjiangu autorstwa byłej Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, a także dostosowania ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu do prawa międzynarodowego.

Dzieje się to tydzień po wizycie premiera Li Qianga w Bernie, kiedy to Szwajcaria podpisała porozumienie z Chinami zakładające ruch bezwizowy dla obywateli obu krajów. Zacieśnianie stosunków ma też wpłynąć na obustronny rozwój handlu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Mamy stan wojenny w Polsce". Senior do posła PiS w TVP: Przestań pan kłamać

Szwajcaria straci neutralność przez Chiny?

Dalsze wzmacnianie sojuszu Szwajcarii z Chinami, jako trzecim co do wielkości partnerem handlowym, może oznaczać ograniczenie tak wychwalanej neutralności kraju europejskiego - komentuje serwis Brussels Signal, przypominając, że Szwajcaria zdecydowała się nie egzekwować sankcji nałożonych przez Unię Europejską na chińskich przedsiębiorców.

Źródło: SWI swissinfo, Brussels Signal

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)