Wpadka TVP Info. Tak opisali zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem
"334 lata temu wojska Jana III Sobieskiego pokonały islamistów z Imperium Osmańskiego" - taki opis można przeczytać pod artykułem na temat Odsieczy Wiedeńskiej, który figuruje na Twitterze portalu TVP Info. W komentarzach internauci wyjaśniają redaktorowi odpowiedzialnemu za wpis, że ówczesne siły Polaków wcale nie walczyły z islamistami.
12.09.2017 10:52
12 września 1683 roku połączone siły wojsk polskich, austriackich i niemieckich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały Turków w Bitwie pod Wiedniem. Był to moment zwrotny w historii Europy. Dzięki historycznej odsieczy złamano potężną ofensywę Imperium Osmańskiego w Europie, a sułtan Kara Mustafa musiał zarządzić odwrót.
Zaangażowanie polskiego wojska w bitwę było dużą zasługą ówczesnego papieża Innocentego XI. To on sfinansował wyprawę przestrzegając, że brak wsparcia może oznaczać inwazję islamu i koniec chrześcijaństwa w tej części Europy. Problem w tym, że ówcześni Turcy nie byli islamistami. Islamizm powstał dopiero 250 lat później i jest zjawiskiem utożsamianym ze współczesnością. Pojęcie islamizmu pojawiło się dopiero w drugiej połowie XX wieku.
Islamizm to ideologia polityczna, która wywodzi się z radykalnego odłamu islamu. Nie ogranicza się on jedynie do wyznania, ale zakłada też, że cały system państwowy, na którym obowiązuje, będzie funkcjonował wokół prawa szariatu. Celem islamistów jest wprowadzenie państwa wyznaniowego stojącego w kontrze do demokracji liberalnej utożsamianej przez islamistów ze światem Zachodu.
Turkowie osmańscy nie mieli takiej motywacji. Rozrost ich imperium spowodowany był - w dużym skrócie - chęcią zwiększania zdobyczy terytorialnych i bogaceniem się dzięki łupom wojennym, nie zaś ideologią polegającą na nawracaniu niewiernych. Nie prowadzili również dżihadu z Zachodem, tak jak współcześni terroryści islamscy. Wręcz przeciwnie, Imperium Osmańskie żyło w pokojowych stosunkach z częścią chrześcijańskich krajów Europy, np. z Polską (gdzie incydenty militarne zdarzały się sporadycznie) lub z Francją.
Niefortunny wpis TVP przypisujący Turkom osmańskim islamizm odbił się echem na Twitterze. Internauci twierdzą, że portal chciał posłużyć się rocznicą historycznego zwycięstwa, by podgrzać nastroje antyuchodźcze i antyimgranckie.