World Press Photo 2006 w Polsce
Wystawę 205 najlepszych fotografii prasowych,
zgłoszonych na konkurs World Press Photo 2006, otwarto
dla publiczności w Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu. Pierwszych
zainteresowanych witał kurator wystawy Jeoren Visser z Fundacji
Word Press Photo.
28.04.2006 12:20
Każdego roku staramy się przybliżyć ludziom najważniejsze wydarzenia ze świata z minionych 12 miesięcy. Tym razem jury wybierało najlepsze zdjęć z ponad 83 tys. nadesłanych. Było to wielkie wyzwanie. W sumie mamy 14 zestawów najlepszych 205 zdjęć, które od kwietnia do grudnia podróżują po całym świecie - powiedział Holender.
Na wystawie znalazło się kilka zdjęć mogących wzbudzać kontrowersje. Tak jest na przykład z serią fotografii pokazującą trumny z ciałami amerykańskich żołnierzy zabitych w Iraku. Na mnie wielkie wrażenie zrobiło też zdjęcie izraelskiej rodziny w Strefie Gazy, na którym mały chłopiec trzyma w ustach lufę od pistoletu- zabawki - powiedział Visser.
"Zdjęciem roku" 49. edycji World Press Photo została fotografia przedstawiająca matkę z malutką córeczką w obozie dla ofiar głodu w Tahoua (Niger). Zrobił ją kanadyjski fotoreporter Finbarr O'Reilly.
Pozostałe nagrody przyznano w 10 kategoriach: sprawy współczesne, wydarzenia, życie codzienne, sztuka i rozrywka, przyroda, wydarzenie sportowe, osobliwości sportu, portrety, wiadomości oraz ludzie w wiadomościach.
Na wystawę składają się wszystkie nagrodzone w 10 kategoriach tematycznych fotografie. Większość z nich poświęcona jest największym ubiegłorocznym kataklizmom, wydarzeniom z pierwszych stron gazet - trzęsienia ziemi w Kaszmirze i Pakistanie, huragan Katrina, tsunami w Azji, zamachy terrorystyczne w Londynie.
Wiele zdjęć nadesłano na konkurs w związku ze śmiercią papieża Jana Pawła II, ale uznanie w oczach jury znalazły tylko portrety osób pogrążonych w żałobie autorstwa Paolo Pellegriniego - mówił Visser.
Wśród 65 laureatów po raz kolejny znalazł się Polak - Tomasz Gudzowaty, który wraz z Judit Berekai z Węgier zajął trzecie miejsce w kategorii Sport za materiał o tradycyjnych zapasach w Indiach.
Poznań jest tradycyjnym miejscem polskiej premiery wystawy zdjęć z tego prestiżowego konkursu. Otwarto ją w trzy dni po światowej premierze w Amsterdamie. Wystawę w Centrum Kultury "Zamek" będzie można oglądać do 21 maja. Do końca roku będzie prezentowana jeszcze w czterech innych polskich miastach: Warszawie, Katowicach, Krakowie i Opolu.
World Press Photo to najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs profesjonalnej fotografii prasowej. Co roku niezależne jury, złożone z czternastu osób, ocenia fotografie nadesłane przez reporterów, agencje, gazety i magazyny z całego świata.