Trwa ładowanie...
d1xt6sv

Wołyń. 11 lipca – Ambasada Ukrainy wydała oświadczenie w sprawie Wołynia

11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Ambasada Ukraińska w Polsce w 77. rocznicę krwawej niedzieli wydała oświadczenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wołyń
Wołyń (pixabay)
d1xt6sv

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W tym roku minęła 77. rocznica tzw. krwawej niedzieli.

Wołyń. Krwawa niedziela 11 lipca 1943

11 lipca 1943 roku w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Była to tzw. krwawa niedziela. Ukraińcy wykorzystali fakt, że ludzie zgromadzili się w kościołach. W dniach 11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała ataku na polskich mieszkańców łącznie ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim.

d1xt6sv

Wołyń. 11 lipca 1943 mogło zginąć aż 8 tys. Polaków

Do krwawych mordów doszło w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie, spalono ok. 50 kościołów katolickich na Wołyniu. "Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią; gwałcono kobiety" - przypomina PAP. Według historyków, 11 lipca mogło zginąć ok. 8 tys. Polaków - głównie kobiet, dzieci i starców.

11 lipca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

Jak podaje PAP, uchwałą z 22 lipca 2016 r. - ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP - Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Tym samym wyrażono wdzięczność do tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy nie wzięłi udziału w mordzie Polaków, tylko im pomagali.

d1xt6sv

Rzezi Wołyńskiej dokonywanywali w latach 1943-1945 ukraińscy nacjonaliści z OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. Mordowali obywateli II Rzeczypospolitej (Polaków, Żydów, Ormian, Czechów i przedstawicieli innych mniejszości narodowych).

11 lipca 2020. Oświadczenie Ambasady Ukraińskiej w Polsce w sprawie Wołynia

"11 lipca - wspólny ból Ukraińców i Polaków... - napisała Ambasada Ukraińska w Polsce. - Dziś wspólnie z polskim narodem solidarnie oddajemy hołd niewinnym ofiarom Wołynia, nie dzielimy ich na swoich czy obcych. To był i pozostaje nasz wspólny ból. [...] Wzajemna nienawiść między Ukraińcami i Polakami, ówczesnymi obywatelami jednego wspólnego państwa - II Rzeczypospolitej, w swoim apogeum miała przerażajace nieludzkie objawy i doprowadziła do śmierci tysięcy niewinnych ludzi zarówno Polaków, tak i Ukraińców oraz przedstawicieli innych narodowości. My zdecydowanie potępiamy jakiekolwiek przejawy przemocy, doprowadzające do ludobójstwa na tle narodowościowym. Celowym zbrodniom przeciwko niewinnej ludności niema żadnego usprawiedliwienia" - czytamy w oświadczeniu Ambasady Ukraińskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xt6sv

Podziel się opinią

Share

d1xt6sv

d1xt6sv
Więcej tematów