Wolszczan i Bartoszewski honorowymi obywatelami Szczecina
Akty nadania tytułów honorowych obywateli
Szczecina otrzymali podczas sesji Rady Miasta
profesorowie Władysław Bartoszewski i Aleksander Wolszczan.
Uchwałę w tej sprawie radni miasta podjęli 10 lipca br. O nadanie tytułu Bartoszewskiemu wnioskowało szczecińskie Stowarzyszenie "Czas Przestrzeń Tożsamość", a Wolszczanowi - Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki.
Jak powiedział w laudacji profesora Bartoszewskiego wiceprezes Stowarzyszenia Antoni Sobolewski, Szczecin potrzebuje autorytetu i mistrza, który wspomoże młodych szczecinian w budowaniu miasta wartości. Taką osobą jest Bartoszewski- podkreślił.
Członek Klubu, profesor Politechniki Szczecińskiej Antoni Morawski przypomniał osiągnięcia Wolszczana, który jest uznawanym na świecie astronomem i astrofizykiem. Podkreślił jego związki ze Szczecinem, miastem w którym się wychował.
Otrzymanie tytułu honorowego obywatela Szczecina jest dla mnie pięknym, logicznym dopełnieniem pewnego ciągu wydarzeń. To już czwarte miasto, które mnie w ten sposób uhonorowało- przypomniał Bartoszewski. Jak wyliczył, honorowe obywatelstwo nadała mu Warszawa - jego rodzinne miasto, Gdynia, Wrocław i wreszcie Szczecin. Położenie geograficzne tych miast symbolizuje tragiczne doświadczenie historyczne, które ostatecznie okazało się owocne. Jesteśmy wolni i suwerenni- zaznaczył.
Podkreślając nadgraniczne położenie Szczecina b. minister spraw zagranicznych nawiązał do polsko-niemieckich stosunków. Zaznaczył, że traktat miedzy Polską, a Niemcami jest "nienaruszony", lecz zdarzają się "niedomówienia". W tych relacjach potrzebujemy normalności, otwartości, szacunku, zrozumienia naszej sytuacji i lojalności sojuszniczej- mówił.
Prof. Wolszczan w swoim wystąpieniu podkreślił, że "Szczecinowi zawdzięcza wszystko". Potem - jak sam powiedział - przeniósł słuchaczy w "kosmos". Mówił m.in. o nierozwiązanej zagadce życia na ziemi, o poszukiwaniu jego przejawów we wszechświecie, o tym, że wszyscy jesteśmy "dziećmi gwiazd". "W każdym z nas jest 70 proc. wody. Woda to tlen i wodór - czyli pierwiastek, który powstał 15 mld lat, gdy tworzył się wszechświat" - wyjaśniał. Zaapelował o szeroką edukację. "Popierajmy naukę, bo to jedyna gwarancja przetrwania naszej cywilizacji" - podkreślił.
Prof. Bartoszewski jest wybitnym mężem stanu, politykiem, działaczem społecznym, historykiem. Był m.in. ambasadorem Polski w Austrii oraz dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych. Więziony w Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego. Współorganizował tajną Radę Pomocy Żydom ("Żegota"). Prześladowany przez reżim komunistyczny i skazany pod zarzutem szpiegostwa, sześć i pół roku spędził w komunistycznych więzieniach. Uhonorowany m.in. tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (1963) w Jerozolimie. W 1991 r. został Obywatelem Honorowym Państwa Izrael.
Szczecinianin prof. Wolszczan jest astronomem, specjalistą z zakresu fizyki gęstej materii i astronomii planetarnej. Jest absolwentem i profesorem uniwersytetu w Toruniu. Pracował m.in. w Max-Planck-Institute fuer Radioastronomie w Bonn. Od lat 90. związany z uniwersytetem stanowym w Pensylwanii. Odkrył pulsary w gromadach kulistych i pozostałościach po supernowych. Członek Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego i Międzynarodowej Unii Radiowej. Przez pismo "Nature" uznany za autora jednego z 15 fundamentalnych odkryć z dziedziny fizyki. Trafił na listę 25 odkrywców wszechczasów, opublikowaną przez pismo "Astronomy". Otrzymał Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina i tytuł Ambasadora Miasta Szczecina.
Honorowe obywatelstwa Szczecina otrzymali wcześniej papież Jan Paweł II i arcybiskup Kazimierz Majdański.