Trwa ładowanie...
d4atx23

Wolność słowa po turecku. Artystka skazana za obrazę Erdogana

Turecka aktorka i piosenkarka, Zuhal Olcay została skazana na karę więzienia. Zdaniem sądu w Stambule artystka obraziła prezydenta Recep Tayyipa Erdoğana zmieniając słowa popularnej piosenki. To nie pierwszy taki przypadek w tym coraz bardziej autokratycznym kraju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan (PAP)
d4atx23

Sprawa dotyczy utworu "Nie obchodzi mnie świat", który Olcay wykonała w Stambule w 2016 roku. Piosenkarka zmieniła słowa piosenki używając nazwiska prezydenta Erdogana tak, by zrymowało się z tureckimi słowami "wszystko to pustka, wszystko kłamstwo".

Jak podaje turecki dziennik "Evrensel" prokurator zażądał dla 60-letniej aktorki aż czterech lat więzienia. Sąd uznał jednak, że to za dużo jak na takie przewinienie i wydał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności. Mimo, że obrońcy Olcay próbowali nakłonić sędziego do zawieszenia kary ze względu na dobre sprawowanie artystki w areszcie, ten odrzucił wniosek tłumacząc, że kobieta już kiedyś była ukarana grzywną za obrazę urzędnika państwowego.

Turecki dziennik mimo wszystko nie wyklucza możliwości warunkowego zwolnienia artystki.

To nie jedyny przypadek karania więzieniem za obrazę tureckiej głowy Państwa w ciągu ostatnich kilku lat. Karano nawet za rozpowszechnianie treści w mediach społecznościowych, gdzie prezydent Turcji nie był w ogóle wymieniany.

Źródło: Reuters

d4atx23

Podziel się opinią

Share
d4atx23
d4atx23
Więcej tematów