PolitykaWolność mediów w Polsce ma się coraz gorzej

Wolność mediów w Polsce ma się coraz gorzej

Na tle innych krajów Polska wypada blado pod względem wolności mediów. Co więcej, okazuje się, że nasz kraj ma z tym coraz większy problem.

Wolność mediów w Polsce ma się coraz gorzej
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Anna Kozińska

27.04.2017 | aktual.: 28.03.2022 12:50

Polska zajęła 54 miejsce (na 180 pozycji) w rankingu Reporterów bez Granic dot. wolności mediów. W 2016 roku była 7 lokat wyżej. Można zaobserwować tendencję spadkową - Polska spadła o 29 miejsc w klasyfikacji z 2016 r.

Gdzie szukać przyczyn tego spadku? - Wolność prasy nigdy nie była tak zagrożona z powodu ataków na media, rozpowszechniania fałszywych informacji, stosowania represji i triumfalizmu polityków rządzących twardą ręką - podkreślili Reporterzy bez Granic.

- Kontrowersyjne reformy wprowadzane od końca 2015 roku przez skrajnie konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości obejmują przejęcie kontroli nad publicznym radiem i telewizją, wymianę ich dyrektorów i przekształcenie ich w narzędzia propagandowe - zaznaczyli. Jak dodali, niezależne gazety, sprzeciwiające się reformom PiS, "zostały zdławione ekonomicznie". Mimo sprzeciwu, rząd chce repolonizacji mediów.

Interwencja Reporterów

Przypomnijmy, że w lutym organizacja Reporterzy bez Granic napisała list otwarty do Komisji Europejskiej. - Uważamy, że na tym etapie uruchomienie art. 7 traktatu o UE jest jedynym sposobem, by Polska odpowiedziała za nieprzestrzeganie zobowiązań - tak brzmi fragment korespondencji.

Źródło: rsf.org/PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)