Polska"Wolność mediów nie istnieje". KRRiT przed Trybunał?

"Wolność mediów nie istnieje". KRRiT przed Trybunał?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu części członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w związku z nieprzyznaniem TV Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym.

"Wolność mediów nie istnieje". KRRiT przed Trybunał?
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

- Odmawianie koncesji TV Trwam to skandal i pokazanie, że wolność mediów nie istnieje - powiedział na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Stanisław Piotrowicz (PiS), który ma być wnioskodawcą w tej sprawie, ocenił, że w trakcie przyznawania koncesji dopuszczono się dyskryminacji i nierównego traktowania podmiotów. - W sposób bezprecedensowy złamano prawo w wielu jego aspektach - zaznaczył Piotrowicz.

Polityk PiS podkreślił, że doszło do naruszenia konstytucji, ustawy o radiofonii i telewizji, Kodeksu postępowania administracyjnego oraz zlekceważono konwencje międzynarodowe podpisane przez Polskę.

- Wbrew Kodeksowi postępowania administracyjnego, na podstawie art. 155 wszczęto procedurę przyznawania koncesji. To niewłaściwa podstawa do tego rodzaju rozstrzygnięć (...). O koncesje do nadawania przy użyciu tzw. multipleksu mogły się ubiegać tylko te podmioty, które wcześniej miały jakąś koncesję. To jest dyskryminacja - argumentował Piotrowicz.

- KRRiT udzieliła jednemu z podmiotów promesy, a więc zapewniła jeszcze przed rozstrzygnięciem, że ten podmiot otrzyma koncesję. To jest sytuacja niedopuszczalna (...). KRRiT łamała zasady Kodeksu postępowania administracyjnego nie dopuszczając podmiotów do czynnego udziału w toku postępowania administracyjnego. Nie stworzyła również możliwości do ustosunkowania się przed wydaniem decyzji, po zakończeniu postępowania - kontynuował.

Zdaniem posła PiS KRRiT ponadto w przewlekły sposób prowadziła proces koncesyjny. - Gdy po wydaniu decyzji część podmiotów, które nie otrzymały koncesji, odwołała się od tej decyzji, przez 6 miesięcy KRRiT nie rozpatrywała takich wniosków, mimo że miała miesiąc na ich rozpoznanie - powiedział.

Piotrowicz zaznaczył, że w nierzetelny sposób oceniono sytuację finansową ubiegającej się o koncesję TV Trwam. Posłanka Elżbieta Kruk decyzję ws. TV Trwam nazwała "nieprzejrzystą", "uznaniową" i "dyskryminującą".

Za nieprzyznaniem koncesji dla TV Trwam opowiedziało się czterech członków KRRiT. Wnioski do TS w ich sprawie złożyło PiS. Jeden - Stefan Pastuszka - wstrzymał się od głosu. PiS nie chce go stawiać przed TS. - Wstrzymał się w decydującym głosowaniu. Można przyjąć, że nie wziął na siebie odpowiedzialności za te skandaliczne decyzje - tłumaczył Kaczyński.

Fundacja Lux Veritatis była jednym z czterech nadawców, którzy odwoływali się od zeszłorocznych decyzji KRRiT odmawiających przyznania koncesji na nadawanie programu na multipleksie. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu; nadawcy mogą odwołać się do sądu administracyjnego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (176)