Trwa ładowanie...
d2aa5j2
klonowanie
26-11-2001 18:18

Wokół klonowania ludzkiego zarodka



Infografika - Genetyczne kopiowanie (PAP)
Amerykańska firma Advanced Cell Technology po raz pierwszy użyła sklonowanego ludzkiego zarodka, by stworzyć grupę komórek macierzystych potrzebnych do leczenia ludzi. Według naukowców-odkrywców, eksperyment przyczyni się do zrewolucjonizowania leczenia Alzheimera, Parkinsona, zawałów, cukrzycy i wielu innych nieuleczalnych chorób. Nie wszyscy jednak przyjęli tę wiadomość z entuzjazmem.

d2aa5j2
d2aa5j2

Biały Dom zareagował natychmiastowo, apelując do Kongresu o uchwalenie zakazu klonowania ludzkich embrionów. Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta, George W. Bush jest w 100% przeciwny klonowaniu.

Władze Kościoła katolickiego określiły klonowanie ciężkim naruszeniem godności człowieka, ale jednocześnie zaznaczyły, że konieczna jest naukowa weryfikacja doniesień na ten temat. Nie wiemy dokładnie, jakiej procedury użyto i czy było to rzeczywiście sklonowanie ludzkiego istnienia - powiedział biskup Tarcisio Bretone, sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Klonowanie ludzkiego embrionu w celach terapeutycznych sprawia, iż proceder ten wymaga mocniejszego potępienia, ponieważ nie wolno powoływać do życia człowieka po to, aby go zabić dla dobra innego - uważa profesor teologii na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, biskup Mauro Cozzoli.

Na wieści zza oceanu negatywnie zareagował wybitny francuski specjalista w dziedzinie genetyki, bioetyki i pediatrii, prof. Jean-Francois Mattei. Według niego, niektórzy naukowcy, pod pozorem badań terapeutycznych nie zawahają się przed naruszeniem kolejnych granic, aby doprowadzić do stworzenia istoty ludzkiej w wyniku klonowania i innych eksperymentów genetycznych.

d2aa5j2

Profesor wezwał do natychmiastowego wprowadzenia międzynarodowego zakazu badań nad klonowaniem ludzkiego embrionu. Naukowców łamiących ten zakaz czekałoby postawienie przed sądem, podobnym do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na ten temat we Francji, profesora popiera 93% mieszkańców tego kraju.

Eksperyment spotkał się także z ostrą krytyką w Niemczech. Federalna minister badań naukowych Edelgard Bulmahn nazwała eksperyment działaniem nieodpowiedzialnym. Przypomniała, że niemiecki rząd zabiega o międzynarodowe potępienie klonowania ludzkich zarodków. Dodała, że w Niemczech klonowanie do celów terapeutycznych lub reprodukcji jest zabronione.

Według przewodniczącego niemieckiej Izby Lekarskiej Joerg-Dietricha Hoppe`a, doświadczenia amerykańskich naukowców są sennym koszmarem, który stał się rzeczywistością. To dowód na przerażające lekceważenie ludzkiego życia - dodał.

Infografika - Badania nad komórkami macierzystymi (PAP)
Źródło: Infografika - Badania nad komórkami macierzystymi (PAP)

Także Komisja Europejska jest przeciwna tworzeniu zarodków ludzkich przez klonowanie, niezależnie od tego, czy taki eksperyment byłby prowadzony w celach rozrodczych, badawczych czy leczniczych.

d2aa5j2

Komisja Europejska uważa, że Traktat o Unii Europejskiej nie upoważnia jej do proponowania ogólnych przepisów w tych sprawach, gdyż nie leżą one w kompetencjach Unii. Przedłożyła więc na początku tego roku Piętnastce jedynie propozycję ograniczeń w finansowaniu eksperymentów z klonowaniem ludzi i genetyką człowieka z budżetu unijnego, którym zarządza.

Jedynie Hiszpania entuzjastycznie przyjęła wiadomość o klonowaniu ludzkich embrionów w celach leczniczych. Według hiszpańskiego Ministerstwa Nauki, należy kontynuować te badania w celu wyeliminowania chorób uznanych za nieuleczalne. Także opozycyjna partia socjaldemokratów wskazała na potrzebę dokonania uregulowań prawnych w tej dziedzinie. Socjaldemokraci zaproponowali m.in. zmodyfikowanie obowiązującej Ustawy dotyczącej Technik Reprodukcji tak, by umożliwić wykorzystanie do badań zamrożonych od kilku lat w Hiszpanii embrionów ludzkich.

Eksperci są także podzieleni w ocenie wagi eksperymentu. Krytycy doświadczenia zwracają uwagę, że wytworzone w ACT embriony obumarły w fazie powstania organizmu złożonego z zaledwie sześciu komórek, już po kilku godzinach, kiedy nie można było z nich otrzymać komórek macierzystych. Według nich, ich uzyskanie możliwe jest dopiero po co najmniej pięciu dniach.

d2aa5j2

Komórki przestały się dzielić, przestały się zachowywać tak, jak autorzy eksperymentu by chcieli, w związku z czym nie otrzymali materiału, z którego można by otrzymać komórki macierzyste. Proces zatrzymał się na sześciu komórkach, a to jest za mało - uważa doktor genetyki z Uniwersytetu Bostońskiego, Brygida Berse. (mk) Zobacz także:
w WP-Zdrowie: Nowy wspaniały świat?
o klonowaniu w Yahoo
w CNN
w Advanced Cell Technology

d2aa5j2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aa5j2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj