Wojska USA i W. Brytanii w regionie Zatoki Perskiej
Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przygotowując się do uderzenia na Irak, rozmieściły w regionie Zatoki Perskiej przeszło ćwierć miliona żołnierzy - 225 tysięcy amerykańskich i około 40 tysięcy brytyjskich. Dokładnych liczb żaden kraj nie ujawnia.
Podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku Stany Zjednoczone skierowały przeciwko Irakowi przeszło pół miliona żołnierzy, wspartych przez 160 tysięcy żołnierzy innych państw koalicji antyirackiej. Jednak armia iracka nie doszła do siebie po klęsce przed 12 laty i według różnych ocen jest obecnie dwa - trzy razy słabsza.
Poniżej podajemy informacje o wojskach amerykańskich i brytyjskich, które znajdują się na Bliskim Wschodzie lub w jego pobliżu i mogą zostać użyte w nowej wojnie z Irakiem.
MARYNARKA WOJENNA
Na miejscu jest sześć lotniskowców (pięć amerykańskich i jeden brytyjski). Każdy lotniskowiec amerykański ma na pokładzie około 75 samolotów, w tym około 50 maszyn szturmowych. Każdemu lotniskowcowi towarzyszy w przybliżeniu pół tuzina krążowników, niszczycieli i okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi dalekiego zasięgu Tomahawk.
Szósty lotniskowiec amerykański, "Nimitz", wyruszył 3 marca do Zatoki Perskiej z bazy w San Diego w Kalifornii. W regionie jest już okręt szpitalny "Comfort" na 1000 łóżek.
Od piątku do niedzieli wieczór przez Kanał Sueski przeszło z Morza Śródziemnego kilkanaście okrętów amerykańskich wyposażonych w Tomahawki, aby dołączyć do około 60 innych okrętów znajdujących się już w regionie Zatoki Perskiej. Początkowo okręty na Morzu Śródziemnym miały wystrzeliwać Tomahawki na Irak ponad terytorium Turcji, ale USA nie otrzymały na to zgody parlamentu tureckiego.
ŻOŁNIERZE
W Kuwejcie znajduje się prawie 100 tysięcy żołnierzy amerykańskich sił lądowych i piechoty morskiej. Około 10 okrętów z najnowocześniejszą bronią 4. Dywizji Piechoty, liczącej około 30 tysięcy żołnierzy, czeka wciąż u wybrzeży Turcji w nadziei, że Ankara w końcu wyrazi zgodę na wpuszczenie ich na terytorium tureckie. Pozwoliłoby to Amerykanom zaatakować Irak od północy.
Według stanu z 12 marca, Pentagon zmobilizował 188.592 rezerwistów. Część z nich zastępuje w bazach na terytorium USA żołnierzy wysłanych do Zatoki Perskiej, ale wielu otrzymało skierowanie do jednostek w Zatoce.
DOWÓDZTWO CENTRALNE
Kwatera główna szefa amerykańskiego Dowództwa Centralnego (CentCom), generała Tommy''ego Franksa, który ma dowodzić wojną z Irakiem, znajduje się w Katarze, w pobliżu bazy lotniczej Al- Udeid. Obsługę stanowiska dowodzenia tworzy przeszło tysiąc amerykańskich żołnierzy łączności i kilkuset ich brytyjskich kolegów.
LOTNICTWO
Według Associated Press, dowództwo operacji ma już do dyspozycji około tysiąca samolotów (łącznie z maszynami na lotniskowcach). Niewidoczne dla radaru myśliwce F-117 odbywają obecnie ćwiczenia w regionie bazy Al-Udeid. Ciężkie bombowce amerykańskie B-52 przybywają do Wielkiej Brytanii. Inne B-52 razem z bombowcami B-1 są już w Zatoce Perskiej. Bombowce dalekiego zasięgu B-52 i B-1 oraz niewidoczne dla radarów B-2 stacjonują także w bazie na brytyjskiej wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim.
Amerykanie wysłali na Bliski Wschód także myśliwce F-15C i F-16, samoloty szturmowe F-15E i A-10 oraz bezpilotowe samoloty zwiadowcze Predator.
SIŁY BRYTYJSKIE
W pobliżu Iraku jest - według brytyjskiego Ministerstwa Obrony - "większość" spośród 45 tysięcy żołnierzy, których udział w ewentualnej wojnie zapowiedział Londyn, w tym brygada pancerna "Szczurów Pustynnych" ze 120 czołgami Challenger-2 i 150 bojowymi wozami piechoty Warrior, oraz 16. Brygada Powietrzno-Szturmowa. Brytyjska marynarka wojenna wysłała do Zatoki Perskiej 16 okrętów z lotniskowcem "Ark Royal". Na ich pokładzie jest 4 tysiące żołnierzy piechoty morskiej. Siły powietrzne mają w regionie 100 samolotów, w tym myśliwce Tornado i Harrier oraz samoloty transportowe Hercules. (reb)