Wojna z Irakiem w skrócie - czternasty dzień, 2.4., godz. 16.00

Wojna z Irakiem w skrócie - czternasty dzień, 2.4., godz. 16.00

WYDARZENIA

+++ Wojska amerykańskie przyspieszyły natarcie na Bagdad, podejmują skoordynowane ataki na dwóch frontach przeciwko Gwardii Republikańskiej.

+++ Amerykanie zakomunikowali o rozbiciu w pobliżu Kutu na południowy wschód od Bagdadu irackiej dywizji gwardyjskiej "Bagdad".

+++ Szpica wojsk amerykańskich znalazła się 30 km na południe od przedmieść Bagdadu; część oddziałów przekroczyła "czerwoną linię", za którą według przypuszczeń USA Irakijczycy mogą użyć w walce broni chemicznej.

+++ Reuter: Amerykańskie bomby trafiły w szpital położniczy w Bagdadzie i teren targów handlowych, są zabici i co najmniej 25 rannych.

+++ Telewizja bagdadzka podała, że Saddam Husajn przewodniczył spotkaniu kierownictwa; byli tam także jego dwaj synowie; jednak relacji filmowej nie pokazano.

SONDAŻE WOJENNE

W sondażu Reutera eksperci wojskowi mówią, że zdobywanie Bagdadu potrwa od czterech do ośmiu tygodni.

W innym międzynarodowym sondażu tej samej agencji szefowie funduszów inwestycyjnych przewidują na ogół, że wojna zakończy się za sześć tygodni, czyli w połowie maja.

CYTATY

Rzecznik wojsk amerykańskich o walkach środowych: "Bitwy w Karbali i Kucie są najważniejszymi, jakie dotychczas stoczono".

Amerykański generał Vincent Brooks:_ "Sztylet mierzy wyraźnie w serce reżimu bagdadzkiego"_.

Minister spraw zagranicznych W. Brytanii Jack Straw:_ "W rządzie irackim nie będzie cudzoziemców, choć może on mieć doradców z innych krajów. Rządzenie Irakiem nie jest celem tej operacji"_.

STRATY

USA - 46 zabitych, 7 w niewoli, 16 zaginionych według Pentagonu i informacji od rodzin; 53 zabitych, 11 zaginionych według Reutera.

W. Brytania - 27 zabitych.

Wojsko irackie - brak danych. Brytyjski minister obrony Geoff Hoon podał, że siły koalicyjne wzięły do niewoli 8.000 żołnierzy irackich.

Iraccy cywile (według Bagdadu) - co najmniej 677 zabitych, 5.036 rannych.

SIŁY WALCZĄCE

Wojska koalicji liczą nieco ponad 300 tysięcy żołnierzy, w tym około 250 tysięcy amerykańskich, 45 tysięcy brytyjskich, 2.000 australijskich i 200 polskich. W drodze do Zatoki Perskiej jest jeszcze prawie 100 tysięcy żołnierzy amerykańskich.

Irackie siły lądowe liczą około 350 tysięcy żołnierzy.

ROPA NAFTOWA

Pod kontrolą sił koalicyjnych jest na południu Iraku przeszło 600 szybów naftowych i trzy rafinerie naftowe. Płoną jeszcze tylko dwa szyby. (mp)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)