Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Znaczne straty Rosjan. "Zniszczyliśmy 20 proc. wrogich wojsk" [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 171. dzień rosyjskiej inwazji. Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły już około 20 proc. pododdziałów armii rosyjskiej uczestniczących w wojnie w Ukrainie - oznajmił w sobotę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny po rozmowie z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem. Według danych ukraińskiego sztabu generalnego w Ukrainie zginęło dotąd 43 400 żołnierzy rosyjskich. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Wojna w Ukrainie. Znaczne straty Rosjan. "Zniszczyliśmy 20 proc. wrogich wojsk" [RELACJA NA ŻYWO]Wojna w Ukrainie. Znaczne straty Rosjan. "Zniszczyliśmy 20 proc. wrogich wojsk" [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: East News, fot: AP
d2gh9z5
  • • Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły już około 20 proc. pododdziałów armii rosyjskiej uczestniczących w wojnie w Ukrainie - oznajmił w sobotę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny po rozmowie z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem. Według danych ukraińskiego sztabu generalnego w Ukrainie zginęło dotąd 43 400 żołnierzy rosyjskich.

  • • Burmistrz okupowanego Melitopola Iwan Fiodorow poinformował o wybuchach na terenie miasta. "Siódmy dzień z rzędu nasze siły oporu nie dają raszystom ani sekundy spokoju" - przekazał na Telegramie. Wcześniej pojawiły się też doniesienia o wybuchach w różnych zakątkach obwodu chersońskiego. Ostrzelane miały zostać rosyjskie bazy wojskowe.

  • • Jeśli Amerykanie uznają Rosję za kraj sponsorujący terroryzm, to Waszyngton przekroczy czerwoną linię. Poważnie odbije się to na naszych bilateralnych relacjach, łącznie z obniżeniem rangi stosunków dyplomatycznych lub ich zerwaniem. Ostrzegliśmy już USA - ostrzegł Aleksander Darcziew, Dyrektor Departamentu ds. Ameryki Północnej w rosyjskim MSZ.

  • • Ukraińskie siły zniszczyły ostatni most, którym przemieszczały się rosyjskie pojazdy wojskowe i transporty broni w rejonie hydroelektrowni w Kachówce (obwód chersoński). To kolejne uderzenie, które ma sparaliżować logistykę rosyjskiej armii - podał Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie o sytuacji w Ukrainie.    

  • • Ukraińskie siły bezpieczeństwa i obrony wspólnie zaapelowały do społeczności międzynarodowej, by nie dopuściła do przeprowadzenia przez stronę rosyjską "trybunału" nad ukraińskimi obrońcami w okupowanym Mariupolu. W piątek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że rosyjscy okupanci przebudowują filharmonię w tym mieście na więzienie, by osądzić tam pojmanych ukraińskich żołnierzy. Najeźdźcy przygotowują m.in. klatki i specjalny bunkier.
Trwa łączenie
22:27, 13.08.2022

Rosjanie korzystają z japońskiej sieci restauracyjnej, by przekonać, że "temat wojny jest nudny i nieaktualny". 

22:19, 13.08.2022

- To powinno spotkać się ze stanowczą reakcją. Ukraińscy dyplomaci i przedstawiciele krajów partnerskich zrobią wszystko, żeby kolejne sankcje przeciwko Rosji blokowały gałąź atomową jej gospodarki - dodał.

22:14, 13.08.2022

- Jeżeli ktoś tam w Rosji myśli, że to może im przynieść jakąś korzyść, to się myli. Rosyjski szantaż jedynie mobilizuje jeszcze większe wysiłki całego świata przeciwko terrorowi. Każdy dzień pobytu wojsk rosyjskich na terytorium elektrowni jądrowej i jej okolicach zwiększa ryzyko radiacyjne dla Europy; nawet w szczytowych momentach zimnej wojny nie było ono tak duże - zaznaczył ukraiński przywódca. 

22:10, 13.08.2022

- Okupanci próbują nadzwyczaj cynicznie zastraszać ludzi, wykorzystując do tego Zaporoską Elektrownię Atomową. W rzeczy samej używają jej jako tarczy, by ostrzeliwać Nikopol i Marganiec. Urządzają stałe prowokacje z ostrzałami terytorium siłowni jądrowej i próbują podciągnąć w tym kierunku dodatkowe siły, by wzmocnić szantaż naszego państwa i całego wolnego świata - powiedział Zełenski w codziennym wieczornym wystąpieniu. 

22:09, 13.08.2022

Ukraina i jej partnerzy będą naciskać na to, żeby nowe sankcje blokowały gałąź atomową gospodarki Rosji - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

21:54, 13.08.2022

Minister obrony Ukrainy potwierdza otrzymanie samobieżnych haubic Zuzana od Słowacji.

21:46, 13.08.2022

W centrum konferencyjnym Ossa (woj. łódzkie) odbyła się w sobotę wieczorem premiera opery "Zaporożec za Dunajem” w wykonaniu dzieci i artystów z Ukrainy. Spektakl przełamuje wojenną ciszę - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner.

21:32, 13.08.2022

Schron w przedszkolu w Połtawie. "Tak wygląda dzieciństwo w czasie wojny" - pisze resort obrony Ukrainy.

21:20, 13.08.2022

Ludzie masowo wyjeżdżają z Enerhodaru i innych miejscowości, położonych w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; przyczyną tego jest narastające napięcie wokół największej w Europie siłowni jądrowej, okupowanej przez rosyjskie wojska - poinformował w sobotę nadawca radiowo-telewizyjny BBC.

21:09, 13.08.2022

"Ukraińskie psy wojskowe są czasem lepiej wyposażone niż żołnierze wroga. Kolejny dowód na zwycięstwo Ukrainy. Dziękujemy wolontariuszom i wszystkim osobom zbierającym fundusze na pomoc Ukrainie" - pisze ukraiński resort obrony.

20:57, 13.08.2022

Firma Maxar Technologies opublikowała zdjęcia satelitarne, na których widać ślady wybuchu na pasie startowym białoruskiego lotniska Ziabrówka. Wcześniej Ministerstwo Obrony Białorusi stanowczo zaprzeczyło, żeby doszło tam do eksplozji. 


"Podczas testu zapalił się silnik w jednej z maszyn" - napisano w komunikacie.

20:44, 13.08.2022

Mikołajów na południu Ukrainy znów został ostrzelany przez Rosjan. Jeden z pocisków eksplodował na dziedzińcu budynku mieszkalnego - poinformował mer miasta Ołeksandr Sienkowycz. Jedna osoba została ranna.

20:30, 13.08.2022

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko zarzucił władzom Rosji blokowanie dostępu do dotowanych przez państwo ukraińskie leków na terenach okupowanych kraju. Uczynił to w wywiadzie dla agencji AP.


"Przez całe sześć miesięcy wojny Rosja nie (zezwoliła) na normalne korytarze humanitarne, byśmy mogli zapewnić nasze własne leki pacjentom, którzy ich potrzebują" - oświadczył Laszko.

20:15, 13.08.2022

W rejonie miasta Kropywnycki w centralnej części Ukrainy zburzono popiersie rosyjskiego pisarza Maksima Gorkiego, które znajdowało się na dziedzińcu szkoły. 

20:02, 13.08.2022

W sobotę w okupowanym przez Rosjan Mariupolu doszło do głośnego wybuchu. Jak się okazuje, nastąpił on w lokalnym punkcie skupu złomu - poinformował Petro Andriuszenko, doradca mera Mariupola. Prawdopodobnie eksplodował niewybuch. 

19:49, 13.08.2022

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły już około 20 proc. pododdziałów armii rosyjskiej uczestniczących w wojnie w Ukrainie - oznajmił w sobotę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny po rozmowie z szefem Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem.


- Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej po raz kolejny zweryfikowaliśmy szacunki strat Rosji w tej wojnie. Przeciwnik ponosi znaczne straty, przede wszystkim w żywej sile. Jedna piąta pododdziałów armii rosyjskiej uczestniczących w działaniach bojowych w Ukrainie została zniszczona - oznajmił Załużny na Facebooku.


Zaznaczył, że poinformował Milleya również o tym, iż aktywne działania bojowe trwają obecnie na 1300 km frontu. - Bardzo potrzebujemy ognia artyleryjskiego. Znów zwróciłem się w tej sprawie do naszych partnerów - zaznaczył.


Według danych ukraińskiego sztabu generalnego w Ukrainie zginęło dotąd 43 400 żołnierzy rosyjskich. Zdaniem Pentagonu Rosja straciła dotąd 70-80 tys. żołnierzy, przy czym są to zarówno zabici, jak i ranni.  

19:33, 13.08.2022

Od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie zginęło 361 dzieci, a ponad 711 zostało rannych.

19:24, 13.08.2022

Rosyjska propaganda kontynuuje dotychczasowy przekaz i szerzy kłamstwa, by poróżnić Polaków i Ukraińców - powiedział w sobotę w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podał także przykłady białoruskich w sferze informacyjnej.


Przypomniał, że rosyjska propaganda szerzy stwierdzenia, że to Ukraińcy wykupują w Polsce cukier i są winni trudności z jego dostępnością. Wciąż pojawiają się też kłamstwa na temat rzekomych planów Polski dotyczących aneksji części Ukrainy.

19:09, 13.08.2022

Pobudka rosyjskiego żołnierza. 


"Obudził się jako jeniec po zajęciu pozycji wroga przez wojska ukraińskie" - napisał wiceszef ukraińskiego MSW Anton Geraszczenko.

18:54, 13.08.2022

Do starć w piątek doszło również w obwodzie charkowskim, w okolicy miejscowości Pytomnyk, gdzie wojsko ukraińskie zadało najeźdźcom straty i zmusiło ich do wycofania się. W tym samym obwodzie ostrzelano infrastrukturę cywilną w kilkunastu miejscowościach, w tym w stolicy obwodu - Charkowie. Rosjanie prowadzą tu również intensywny zwiad przy pomocy dronów. 

18:51, 13.08.2022

W 171. dniu wojny Rosji z Ukrainą trwają zacięte walki w obwodzie donieckim; rosyjscy najeźdźcy kontynuowali ostrzał obiektów cywilnych w różnych częściach Ukrainy z ziemi i powietrza - podał w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


W wieczornym komunikacie ukraiński sztab poinformował owalkach w okolicach Oleksandropola, Krasnohoriwki, Awdijiwki, Marjinki i Pisków w obwodzie donieckim.


W tym samym obwodzie oddziały rosyjskie próbowały bezskutecznie poprawić swoje pozycje taktyczne w okolicach miejscowości Pawliwka, Nowosiłky, Łozowe i Szyroke. W okolicach Bachmutu i Awdijiwki siły rosyjskie prowadzili ostrzał z ziemi i powietrza - napisało dowództwo ukraińskiej armii.

18:39, 13.08.2022

Konsekwencje rosyjskiego ostrzału w Pokrowsku w obwodzie donieckim.

18:30, 13.08.2022

Minister spraw zagranicznych Czech, które obecnie przewodniczą Unii Europejskiej, Jan Lipavsky chce dyskusji o ogólnym zawieszeniu wydawania wiz dla obywateli Rosji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Pradze pod koniec miesiąca. O takie rozwiązanie apeluje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Lipavsky jest zdania, że takie rozwiązanie może okazać się kolejną skuteczną sankcją wobec obywateli Rosji. Na takie rozwiązanie Czechy zdecydowały się już dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli 25 lutego. Ten zakaz nadal obowiązuje, a później Czechy rozciągnęły go na obywateli Białorusi; z wyjątkiem przypadków humanitarnych. Zakaz obowiązuje do końca marca 2023 r.

18:17, 13.08.2022

Kilkudziesięciu członków rodzin ukraińskich jeńców z pułku Azow, którzy bronili Mariupola nad Morzem Azowskim, przeprowadziło w sobotę w Browarach w obwodzie kijowskim wiec, domagając się uwolnienia swoich bliskich z rosyjskiej niewoli - poinformował portal Suspilne.

18:05, 13.08.2022

Generał Hockenhull ocenił jednak, że decydująca zmiana w rozkładzie sil na południu Ukrainy jest w najbliższych miesiącach nierealna. Dodał, że należy się liczyć z długotrwałym konfliktem.


Generał powiedział, że "bardzo, bardzo uważnie" śledzi rozwój sytuacji pod kątem ewentualnego użycia broni atomowej przez Rosję. Według niego jest mało prawdopodobne, by użycie taktycznej broni nuklearnej było nieuchronne, ale prawdopodobieństwo jej wykorzystania może się zmienić zależnie od dynamiki sytuacji na polu walki.

18:01, 13.08.2022

Do końca bieżącego roku ani Rosja, ani Ukraina nie osiągną przełomu w wojnie - oznajmił szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull w sobotę w rozmowie z BBC.


Generał ocenił, że siła jedności Zachodu oraz opór Ukrainy przewyższyły oczekiwania, podobnie jak porażki armii rosyjskiej, którą cechowało "słabe" dowództwo i logistyka. Według niego na działaniach strony rosyjskiej odbijała się ingerencja polityczna zarówno na poziomie strategicznym, jak i taktycznym.


Zdaniem Hockenhulla, Rosja po odniesieniu poważnych strat wyraźnie próbuje zgromadzić kolejne siły. W jego przekonaniu wojsko rosyjskie będzie musiało przemieścić część swoich oddziałów z Donbasu na południe, gdzie żołnierze rosyjscy są pod znaczna presją sił ukraińskich.

17:47, 13.08.2022

12 sierpnia siły rosyjskie ostrzelały przedszkole, szkołę i ponad 90 domów w obwodzie donieckim. Policja poinformowała, że siedem osób zginęło, a kilka zostało rannych, w tym troje dzieci.

Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2gh9z5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2gh9z5
d2gh9z5
Więcej tematów