Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. "Do 10 czerwca". Nowy rozkaz dla Rosjan, padła kluczowa data [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 102. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. W niedzielę rano Rosjanie po raz kolejny przeprowadzili atak rakietowy na Kijów. Trwają zacięte walki w Donbasie. Tymczasem szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj ostrzega, że sytuacja w jego rejonie w najbliższym czasie jeszcze bardziej się pogorszy - Rosjanie zaostrzą ostrzał. Z przechwyconych rozmów wynika, że głównodowodzący operacją w Ukrainie dostał nowy rozkaz. - Ma do 10 czerwca zdobyć Siewierodonieck albo przejąć kontrolę nad ważną trasą Lisiczańsk-Bachmut - stwierdził Hajdaj. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Do 10 czerwca". Nowy rozkaz dla Rosjan, padła kluczowa data "Do 10 czerwca". Nowy rozkaz dla Rosjan, padła kluczowa data Źródło: Getty Images, fot: SOPA Images
d4jf6jz
d4jf6jz
  • • Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj ostrzega, że przed obrońcami Donbasu ciężkie chwile. Powołując się na przechwycone rozmowy stwierdził, że głównodowodzący rosyjskimi wojskami dostał nowy rozkaz.  - Ma do 10 czerwca zdobyć Siewierodonieck albo przejąć kontrolę nad ważną trasą Lisiczańsk-Bachmut - stwierdził Hajdaj. 

  •   • W obwodzie ługańskim zginął kolejny rosyjski generał - Roman Kutuzow. Informację tę podają rosyjskie media, powołując się na informację swoich korespondentów.

  •  • Władimir Putin przekazał, że Moskwa uderzy w nowe cele, jeśli pociski dalekiego zasięgu zostaną dostarczone do Ukrainy - podała agencja AFP, powołując się na rosyjskie media.  

  • • W niedzielę rano na Kijów spadło kilka rosyjskich rakiet. Między innymi w rejonie dworca Darnyca i w dzielnicy Pozniaki - podaje serwis Ukraińska Prawda. -  Zawsze mówiliśmy, że Kijów jest zagrożony. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wojna jest w fazie 'gorącej' i stolica wciąż pozostaje głównym celem Federacji Rosyjskiej - stwierdziła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. 
  •  
  • • Rosjanie nie zaprzestają także ostrzału obiektów cywilnych w obwodzie mikołajowskim. Strzelają do wsi, miasteczek i miast. W sobotę rannych zostało tam 29 osób. W samym Mikołajowie trwa obstrzał budynków mieszkalnych w jednej z dzielnic; są zabici i ciężko ranni.
Trwa łączenie
00:00, 06.06.2022

- 1500 mężczyzn wchodzi w skład batalionu ochotników z Białorusi, którzy przyłączyli się do ukraińskiego wojska - poinformowała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska na łamach włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jej zdaniem liczba ta wzrośnie, bo następni się szkolą.

- Wiele osób na Białorusi chce pomóc Ukrainie i teraz szkolą się w innych krajach. Ilu ich jest i gdzie są, nie mogę powiedzieć. Często są to osoby, które potrzebują przeszkolenia, bo nie mają doświadczenia wojennego. Ale na pewno liczba białoruskich bojowników u boku Ukrainy wzrośnie - oświadczyła Cichanouska.

Odnosząc się do słów prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że Moskwa odblokuje eksport ukraińskiego zboża, jeśli zostaną zniesione sankcje przeciwko Białorusi, stwierdziła: "Zniesienie sankcji wobec Putina i (prezydenta Białorusi Alaksandra) Łukaszenki dałoby im finansowy oddech i fałszywe poczucie zwycięstwa".

23:31, 05.06.2022

W niedzielę w walkach w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginął rosyjski generał Roman Kutuzow - podaje Ukraińska Prawda. Portal powołuje się na rosyjskie media niezależne i prokremlowskie kanały w komunikatorze Telegram.

23:14, 05.06.2022

Prawie 60 proc. terytorium obwodu zaporoskiego jest zajęte przez wojska rosyjskie - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Według szefa władz obwodowych 77 miejscowości obwodu zaporoskiego zostało odciętych z powodu działań wojennych. Rosjanie zniszczyli 2701 obiektów infrastrukturalnych, z których prawie 700 z powrotem działa.

23:03, 05.06.2022

Rosyjskie okupacyjne władze Mariupola twierdzą, że okoliczne plaże zostały rozminowane. Zachęcają mieszkańców, by tam przychodzili. Tymczasem w piątek dwie osoby, w tym ośmioletni chłopczyk, zginęły na plaży w wybuchu miny - poinformował w niedzielę na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Okupantom zależy głównie na efekcie propagandowym.

22:40, 05.06.2022

Nagranie z ostrzału prowadzonego przez siły ukraińskie przy użyciu wyrzutni Grad.

22:17, 05.06.2022

"Rosjanie porywają ludzi w mieście, plądrują puste mieszkania. W mieście prawie nie ma połączenia z Internetem" - alarmuje mer Energodaru Dmitrij Orłow. Miasto zlokalizowane w obwodzie zaporoskim od trzech miesięcy znaduje się pod rosyjską okupacją.

22:11, 05.06.2022

"Rosyjscy okupanci ponownie ostrzeliwują dzielnice mieszkalne Charkowa. Zostań w schronach! Nie ignoruj alarmów" - zaapelował szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Synegubow.

22:08, 05.06.2022

Rosyjscy okupanci zabili trzech cywilów w obwodzie donieckim: dwóch w Awdijewce i jednego w Drużkiwce. Dodatkowo dwie osoby zostały ranne - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

21:57, 05.06.2022

W zajętej przez rosyjskie wojska części Siewierodoniecka, stanowiącej około połowy miasta, najeźdźcy wypędzają mieszkańców z ich domów i wywożą ich do Ługańska; następnie te lokale są plądrowane - poinformował w niedzielę szef władz rejonu (powiatu) siewierodonieckiego Roman Własenko. 

21:35, 05.06.2022

Zakłady remontowe wagonów kolejowych w Kijowie, w które trafiły dzisiaj rosyjskie pociski. To tu, jak twierdzi rosyjski resort obrony miały znajdować się czołgi i wozy pancerne przekazane Ukrainie przez wschodnioeuropejskie kraje. Tak wygląda to miejsce po ataku. Czołgów i wozów pancernych nie widać.


21:29, 05.06.2022

Siły ukraińskie w Donbasie w ciągu doby odbiły siedem ataków przeciwnika i zniszczyły 18 jednostek sprzętu wojskowego, w tym cztery czołgi. Strącono dwa cele powietrzne - dodał sztab sił ukraińskich w Donbasie w komunikacie, opublikowanym na Facebooku. 

21:27, 05.06.2022

Co najmniej siedem osób zginęło w obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował w niedzielę wieczorem sztab Operacji Sił Połączonych, czyli sił ukraińskich w Donbasie. Wojska rosyjskie ostrzelały ponad 20 miejscowości.  W wyniku tych ostrzałów "zniszczonych i uszkodzonych zostało 41 obiektów cywilnych, w tym 33 domy mieszkalne" - podał sztab. Wśród uszkodzonych obiektów są też szpital i wodociąg. 

21:16, 05.06.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy odnotowano zniszczenia w dzielnicy mieszkalnej; niestety jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - poinformowała w niedzielę na Facebooku mer Czuhujewa Hałyna Minajewa. 

21:16, 05.06.2022

Ukraińcy zestrzelili w niedzielę rosyjski samolot Su-25 nad miejscowością Orichowe na Zaporożu. 


20:51, 05.06.2022

Rosjanie znów ostrzeliwują Charków. Atak trwa już ponad pół godziny - informuje serwis 24tv.ua powołując się na szefa administracji obwodowej Olega Sinegubowa.

20:44, 05.06.2022

W obwodzie donieckim ukraińscy żołnierze zestrzelili rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 Aligator – informują ukraińskie media, powołując się na 25. Samodzielną Brygadę Powietrznodesantową. Wszystko wskazuje na to, że jest to już drugi zestrzelony w niedzielę śmigłowiec Ka-52.

20:35, 05.06.2022

Podczas wizyty w Zaporożu Zełenski spotkał się także m.in. z szefem obwodowej administracji  Ołeksandrem Staruchem. Według Starucha około 60 proc. obszaru obwodu jest obecnie okupowane przez Rosjan. W regionie nadal toczą się walki. Z tego powodu w 77 osadach nie ma prądu. Łącznie okupanci zniszczyli 2701 obiektów infrastruktury. Jednak do tej pory udało się odzyskać prawie 700 z nich.

20:25, 05.06.2022

- Nie mamy wątpliwości, że wyzwolimy wszystkie czasowo okupowane miasta. Na pewno tak się stanie - powiedział uciekinierom z Mariupola prezydent Wołodymyr Zełeński, który podczas podróży na Zaporoże spotkał się z Ukraińcami, którzy musieli opuśćić swoje domy z powodu zbrojnej agresji Rosji. Byli wśród nich mieszkańcy Mariupola.

20:22, 05.06.2022

39-letni Bjoern Clavis był jednym z wielu Niemców, którzy na Ukrainie walczyli z rosyjskim najeźdźcą jako ochotnicy w szeregach Legionu Międzynarodowego. Pod koniec maja zginął w rejonie Charkowa, poważnie ranny w wyniku rosyjskiego ostrzału; dzień później miał wyjść na przepustkę – pisze w niedzielę dziennik "Bild”. 

20:03, 05.06.2022

Prezydent Zełeński, jak informuje jego kancelaria, spotkał się także z żołnierzami i wręczył im odznaczenia.

19:59, 05.06.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził Zaporoże, gdzie rozmawiał z ewakuowanymi z Mariupola. Nagranie wideo z tej wizity zamieścił na Instagramie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko.

19:46, 05.06.2022

6-7 czerwca szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow ma odwiedzić Serbię. Ta wizyta postawiła Serbię w "niezwykle trudnej sytuacji", ale stanowisko Belgradu jest takie, że może je odwiedzić minister spraw zagranicznych lub premier dowolnego kraju - stwierdziła premier Serbii Ana Brnabić. O co chodzi? Trzy kraje nie pozwoliły na przelot  samolotu z rosyjskim ministrem: Czarnogóra, Macedonia Północna i Bułgaria. Jak więc Ławrow, objęty sankcjami UE dostanie się do Serbii? Według serbskich mediów istnieją tylko trzy możliwości:  pierwsza to pozwolenie na lot wydane w ostatniej chwili, druga to wynajęcie komercyjnego samolotu od firmy z kraju, który nie jest objęty sankcjami, a trzecia to lot samolotem rejsowym linii Air Serbia. 

19:39, 05.06.2022

Opisując sytuację w północnych regionach Ukrainy graniczących z Białorusią, sztab generalny ukraińśkiej armii podał, że oddziały sił zbrojnych Białorusi koncentrują się na prowadzeniu zwiadu i przygotowaniu inżynieryjnym pozycji wojsk. Sztab ocenił też, że wojska rosyjskie uzupełniają straty w drodze przymusowej mobilizacji prowadzonej na okupowanych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego.

19:37, 05.06.2022

Poza Donbasem wojska rosyjskie ostrzeliwują siły ukraińskie na kierunku słobożańskim, tj. głównie w obwodzie charkowskim. Używają tam artylerii lufowej, systemów rakietowych i czołgów. "Agresor odbudowuje pospiesznie infrastrukturę transportową i kolejową na terytoriach tymczasowo okupowanych, aby wesprzeć działania ofensywne. Stosuje także środki walki radioelektronicznej, by stworzyć warunki uniemożliwiające oddziałom ukraińskim używanie dronów" - głosi komunikat sztabu generalnego ukraińskiej armii. Ponadto wojska rosyjskie starają się utrzymać na zajętych dotąd odcinkach i obszarach przygranicznych na północ od Charkowa. Rosjanie ostrzeliwali w niedzielę infrastrukturę cywilną miejscowości ukraińskich w tym rejonie. 

19:37, 05.06.2022

W kierunku Siewierodoniecka, bastionu sił ukraińskich w obwodzie ługańskim, Rosjanie ostrzeliwali pozycje ukraińskie z moździerzy, artylerii i systemów rakietowych. Celem ostrzałów była też infrastruktura cywilna w rejonie Siewierodoniecka, Lisiczańska, Toszkiwki i Ustyniwki. W kierunku Łymanu Rosjanie wznowili szturm w rejonie Swiatohirska. W pobliżu Bachmutu i wsi Berestowe wojska rosyjskie użyły lotnictwa. 

19:36, 05.06.2022

Wojska rosyjskie koncentrują wysiłki na kontynuowaniu ofensywy w kierunku Słowiańska - ocenia sztab generalny armii Ukrainy w komunikacie w niedzielę wieczorem. Słowiańsk, miasto w obwodzie donieckim, uważany jest za jeden z głównych celów Rosji w Donbasie.  W tym rejonie Rosjanie ostrzeliwali infrastrukturę cywilną w pobliżu miejscowości: Czepil, Dibriwne, Wirnopilla, Dowheńke i Bohorodyczne - czytamy w komunikacie. 

19:34, 05.06.2022

Rosyjskie okupacyjne władze grożą zarekwirowaniem majątku lub podpaleniem właścicielom sklepów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, którzy nie chcą wprowadzić do obiegu rubli - poinformował w niedzielę na Facebooku doradca szefa regionalnej administracji Serhij Chłań. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jf6jz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4jf6jz
Więcej tematów