Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Ta broń sieje postrach wśród Rosjan. Jest ruch Pentagonu [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 135. dzień wojny w Ukrainie. USA dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Zaznaczył, że ukraińskie siły zbrojne robią dobry użytek z dotychczas przekazanych ośmiu wyrzutni, uderzając precyzyjnie w strategicznie ważne cele takie jak składy amunicji, czy stanowiska dowódcze. W obsłudze systemów przeszkolono już ponad 100 ukraińskich żołnierzy. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów. Po dostarczeniu nowego pakietu, Ukraina będzie miała do dyspozycji 12 systemów HIMARS. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Wojna w Ukrainie. USA zapowiadają nowy pakiet pomocy wojskowej [zdj. ilustracyjne]Wojna w Ukrainie. USA zapowiadają nowy pakiet pomocy wojskowej [zdj. ilustracyjne]Źródło: East News, fot: FADEL SENNA
d21m1w6
  • • USA dostarczą Ukrainie w ramach nowego pakietu m.in. cztery wyrzutnie HIMARS wraz z pociskami rakietowymi, 1000 sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie, a także amunicję burzącą i części zamienne - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Podkreślił też, że rosyjskie doniesienia o rzekomym zniszczeniu dwóch z przekazanych wyrzutni HIMARS są nieprawdziwe.

  • • Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zapowiedziała, że Rosja podejmie ostre działania wobec Litwy i Unii Europejskiej, jeśli w najbliższym czasie nie znajdą rozwiązania kwestii tranzytu do obwodu kaliningradzkiego. - Kontynuujemy dialog z Komisją Europejską i Litwą. Mamy pewność, że sprawa powinna zostać rozwiązana w najbliższej przyszłości - zadeklarowała Zacharowa.

  • • Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy znalazł się na granicy katastrofy humanitarnej. Brakuje bieżącej wody, gazu i energii elektrycznej. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja w tym względzie miała szybko ulec poprawie. Występują też poważne problemy z wywozem nieczystości. - Oczyszczalnie nie działają, podobnie jak przepompownie. Gromadzą się ścieki. Dodajmy do tego wysoką temperaturę powietrza. Ponadto odór martwych ciał, pochowanych na podwórkach. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wiele osób wciąż pozostaje obok w mieszkaniach i na klatkach schodowych. (...) Miasto jest świadkiem katastrofy humanitarnej - podkreślił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  • • Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wymienił trzy możliwe scenariusze zakończenia wojny z Rosją: kolejny rzekomy "gest dobrej woli" ze strony Rosjan, zwycięstwo Ukrainy na polu bitwy i upadek Federacji Rosyjskiej. - Mają więcej ludzi, terytorium, czołgów, samolotów itp. Ale to wszystko jest nie nowoczesne, wszystko jest stare - stwierdził Reznikow na konferencji zorganizowanej przez magazyn "Forbes". Mówiąc o upadku Federacji Rosyjskiej ocenił, że "zobaczymy to w ciągu naszego życia, ale to długa historia". 

  •  • Płonie największy skład broni w Szachtarsku w obwodzie donieckim. Do wybuchu doszło ok. 3 w nocy. Eksplozje wciąż trwają. Na niektórych nagraniach widać, jak z płonącego składu w różnych kierunkach wylatują pociski. Ze względu na bliskość składu amunicji od budynków mieszkalnych zdecydowano się na częściową ewakuację Szachtarska oraz okolicznych wsi.
Trwa łączenie
23:41, 08.07.2022

Białoruś może ogłosić niewypłacalność w przyszłym tygodniu.

23:10, 08.07.2022

- Ukraina nie dokonała jeszcze pozytywnego przełomu w wojnie z Rosją, ale ta  jakościowa zmiana już się rozpoczyna. Udowadniamy, że możemy atakować  składy uzbrojenia i dowództwa operacyjne przeciwnika - oświadczył  doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. W mediach społecznościowych odniósł  się także do słów Władimira Putina, jakoby "Rosja nie rozpoczęła jeszcze działań w Ukrainie".

22:36, 08.07.2022

Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu  społeczeństwu za nieustające wsparcie w walce z rosyjską agresją; wspólnie zmierzamy do zwycięstwa - napisał w piątek wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do decyzji Waszyngtonu o przekazaniu Kijowowi kolejnych wyrzutni HIMARS. 

PAP
22:09, 08.07.2022

Turecki dron bojowy Bayraktar, którego zakup sfinansowano w ramach zbiórki publicznej na Litwie, trafił już do Ukrainy; to niezwykły pokaz  przyjaźni i jedności, dowodzący, że Ukraina nie pozostaje sama w walce z  agresorem - poinformował w piątek wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha. 

21:35, 08.07.2022

Być może już w sierpniu papież Franciszek pojedzie na Ukrainę - powiedział szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher we włoskiej telewizji RAI. Jak zaznaczył, papież jest przekonany o tym, że jeśli będzie mógł odwiedzić Ukrainę, jego wizyta może mieć pozytywne rezultaty. Przypomniał także, że Franciszek chciałby pojechać i do Moskwy na rozmowy z władzami rosyjskimi.

21:19, 08.07.2022

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców do jak najszybszego ewakuowania się z okupowanych terenów na południu kraju, zwłaszcza w obwodach chersońskim i zaporoskim, aby ukraińskie siły zbrojne mogły je wyzwolić, nie narażając ludności cywilnej. Zapewniła, że ewakuacja, choć trudna, jest możliwa i należy się na nią zdecydować, bo siły rosyjskie wykorzystują mieszkańców jako żywe tarcze.

21:07, 08.07.2022
21:01, 08.07.2022

Agresja Rosji na Ukrainę dramatycznie pogłębia globalny kryzys żywnościowy; obecnie głód grozi już 323 mln ludzi na świecie - oświadczył szef dyplomacji UE Josep Borrell podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Jak podkreślił, sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ Rosja blokuje 20 mln ton zboża zgromadzonego w ukraińskich magazynach.

20:46, 08.07.2022

USA dostarczą Ukrainie w ramach nowego pakietu m.in. cztery wyrzutnie HIMARS wraz z pociskami rakietowymi, 1000 sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie, a także amunicję burzącą i części zamienne - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów. Po dostarczeniu nowego pakietu, Ukraina będzie miała do dyspozycji 12 systemów HIMARS. 


Przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że według amerykańskiej oceny Rosja "wcale nie wygrywa" obecnej wojny "zwłaszcza w stosunku do początkowych celów", a powolne postępy rosyjskich wojsk w Donbasie okupione są dotkliwymi stratami, które mocno wpływają na morale żołnierzy. Dodał też, że straty rosyjskich jednostek są "na tyle wysokie, że będą musiały się zreorganizować" i prawdopodobnie przerwać swoje główne działania ofensywne.

20:35, 08.07.2022
Stany Zjednoczone zidentyfikowały co najmniej 18 "obozów filtracyjnych" 
utworzonych przez Rosję w celu deportacji ukraińskich cywilów - donosi 
"The New York Times", powołując się na amerykańskiego dyplomatę. 
20:10, 08.07.2022

Wojna oczami dzieci. W kijowskim metrze otwarto wystawę rysunków - podał Ukrinform. 

19:58, 08.07.2022

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił zdalnie przed parlamentem Słowenii. - Rosja uderzyła w Europę kryzysem gazowym, ale prowokuje też kryzys migracyjny; jeśli zablokowanie eksportu zboża z Ukrainy doprowadzi do głodu w krajach Afryki i Azji, to w państwach UE pojawią się miliony nowych uchodźców – zaalarmował Zełenski.  

19:52, 08.07.2022

Pięć osób poniosło śmierć w Siewiersku i Bachmucie w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, na skutek ostrzałów rosyjskich w czwartek i piątek; ciężko ranny został 12-letni chłopiec – poinformowała doniecka prokuratura obwodowa na Facebooku.

19:45, 08.07.2022

Detonacja miny na morzu. 

19:42, 08.07.2022

Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w obwodach charkowskim, donieckim i mikołajowskim – poinformował wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:37, 08.07.2022

Ukraina nie dokonała jeszcze pozytywnego przełomu w wojnie z Rosją, ale ta jakościowa zmiana już się rozpoczyna; udowadniamy, że możemy atakować składy uzbrojenia i dowództwa operacyjne przeciwnika - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z telewizją 24.Kanał.

19:24, 08.07.2022

W Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, siły rosyjskie rozmieszczają ciężką broń na osiedlach mieszkaniowych - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer tego okupowanego przez Rosjan miasta Iwan Fedorow. - Dosłownie kilka godzin temu powiadomiono o tym, że zamknięto dostęp do jednego z osiedli miasta - Nowego Melitopolu, gdzie w czasie pokoju mieszkało ponad 30 tys. ludzi. Dlatego, że pod mostem, wiaduktem raszyści rozmieszczają swoją obronę przeciwlotniczą - powiedział Fedorow. 

18:52, 08.07.2022

Rosja podejmie ostre działania wobec Litwy i Unii Europejskiej, jeśli w najbliższym czasie nie znajdą rozwiązania kwestii tranzytu do obwodu kaliningradzkiego - zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. - Kontynuujemy dialog z Komisją Europejską i Litwą. Mamy pewność, że sprawa powinna zostać rozwiązana w najbliższej przyszłości - zadeklarowała Zacharowa. 


Moskwa oczekuje, że Bruksela i Wilno podejmą "jedyną słuszną decyzję", która zapewni niezakłócony tranzyt do obwodu kaliningradzkiego. Zacharowa dodała, że rosyjscy partnerzy już teraz ponoszą straty z powodu "bezprawnych restrykcji wprowadzonych jednostronnie przez Litwę". 

18:32, 08.07.2022

Liderem dostaw uzbrojenia dla Ukrainy jest Polska, która dostarczyła w stu procentach obiecaną broń, natomiast "Niemcy pozostają daleko w tyle" - ujawnia raport Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii, opublikowany przez piątkowy „Bild”.

18:25, 08.07.2022

Specjaliści Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy wysadzili dwie kolejne miny na wodach przybrzeżnych Odessy. Dowództwo Operacyjne "Południe" przypomina obywatelom, że pływanie w morzu jest śmiertelnie niebezpieczne. 

18:14, 08.07.2022

W okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie usuwają z kierowniczych stanowisk miejscowych kolaborantów i zastępują ich zaufanymi osobami z Rosji, w tym funkcjonariuszami Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

18:09, 08.07.2022

Aktywa na kwotę 2,1 mld hrywien (334 mln zł) należące do rosyjskich koncernów Gazprom, Rosnieft i Rosatom zostały aresztowane w Ukrainie – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Chodzi o aktywa 11 ukraińskich firm należących do wspomnianych rosyjskich koncernów z branży energetycznej. Według śledztwa SBU część ich przychodów była przeznaczana na przygotowanie i prowadzenie wojny z Ukrainą oraz na finansowanie grup dywersyjno-zwiadowczych.

18:03, 08.07.2022

W Rosji w części restauracji Wkusno i toczka (ros. smacznie i kropka), przemianowanych z dawnych lokali sieci McDonald's, ze względu na brak ziemniaków nie będą serwowane frytki. W kraju był nieurodzaj, a import odpowiednich odmian z zagranicy jest niemożliwy - tłumaczy sieć.

17:45, 08.07.2022

Okupowane przez Rosjan miasto Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy znalazło się na granicy katastrofy humanitarnej. Zniszczono tam lub uszkodzono 80 proc. budynków mieszkalnych, a najeźdźcy masowo plądrują domy i zabierają majątek cywilów - zaalarmował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.


- Niektóre wysiedlone osoby wracają do Siewierodoniecka, żeby odzyskać  swój dobytek. Coraz częściej zdarzają się jednak przypadki, że ci  ludzie, po zapłaceniu dużej kwoty nielegalnemu przewoźnikowi, znajdują  puste mieszkanie. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy ten lokal ocalał. Po  wkroczeniu do miasta Rosjanie najpierw wywieźli część miejscowej  ludności, pozabierali tym osobom klucze, a potem zaczęli rabować  wszystko po kolei. Podjeżdżają ciężarówkami do bloków mieszkalnych.  Jeśli meble nadają się do użytku, to je biorą. Nie chodzi już tylko o  sprzęt AGD - powiedział Hajdaj.


Podkreślił, że w Siewierodoniecku brakuje bieżącej wody, gazu i energii elektrycznej. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja w tym względzie miała szybko ulec poprawie.

17:36, 08.07.2022

SBU przechwyciła kolejną rozmowę telefoniczną. Rosyjscy okupanci są zaskoczeni jakością ukraińskich skarpet wydawanych żołnierzom. - Mam mnóstwo ukraińskich skarpet (...) Nasze rosyjskie skarpetki nadają się do... mycia podłogi - mówi kontrahent rosyjskich sił zbrojnych w rozmowie z żoną. Rosjanin jest zaskoczony i nie rozumie, o co chodzi. - Nie bierz tego, co im dostarczamy; weź to, co produkuje ich przemysł - plecaki, kask. Są naprawdę na dobrym poziomie - stwierdza. 

17:11, 08.07.2022

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G20 na indonezyjskiej wyspie Bali, że jeśli grupa ta ma mieć międzynarodowe znaczenie, to musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę.

źródło: TASS / RIA Novosti / Ukraińska Prawda / Radio Svoboda / Kanał24 / hb.uk / Interfax Ukraine / Interfax Russia / Suspilne Media / Bel.TA / Unian / Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21m1w6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d21m1w6
Więcej tematów