Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Zełenski ostrzega: Rosjanie mogą użyć broni chemicznej [NA ŻYWO]

Trwa 47. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosja zaczęła wzmacniać swoje pozycje w Donbasie, choć nowa ofensywa jeszcze się nie zaczęła - oświadczył w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej w Ukrainie. Tymczasem Emmanuel Macron zadeklarował, że jest gotów pojechać do Ukrainy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej w Ukrainie. (Photo by Metin AktaÅ/Anadolu Agency via Getty Images)Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej w Ukrainie. (Photo by Metin AktaÅ/Anadolu Agency via Getty Images)Źródło: GETTY, fot: Anadolu Agency
d3hd8gy
d3hd8gy
  • • Według ustaleń Pentagonu Rosja zaczęła wzmacniać swoje pozycje w Donbasie. Zdaniem Amerykanów Rosjanie są gotowi posunąć się do "nowych poziomów deprawacji i brutalności", aby wygrać wojnę. Pentagon spodziewa się przerażających wieści o losie cywilów w Mariupolu. Na południowym wschodzie Rosja ma zgromadzonych 55 batalionowych grup taktycznych, czyli nieco mniej niż połowę z ok. 125 zgromadzonych przed inwazją.

  •  •  - Jestem gotowy pojechać na Ukrainę, ale tylko, jeżeli moja wizyta będzie użyteczna i przyczyni się do dialogu między prezydentami Ukrainy i  Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem oraz zaprzestania walk - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron. 

  • Rosyjskie wojsko wykorzystało w poniedziałek wieczorem przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującą substancję nieznanego pochodzenia - poinformował pułk Azow. Według niego substancję zrzucono z drona. 

  • •  - Dzisiaj okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru  przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników  powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola - przyznał Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie. 

  • • Absurdalne słowa szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. - Nasza "specjalna operacja wojskowa" ma na celu położenie kresu lekkomyślnej ekspansji i lekkomyślnemu kursowi pełnej dominacji USA. (...) Trwają ataki terrorystyczne przeciwko naszym instytucjom i przeciw bezpieczeństwu naszych dyplomatów. Nie rekomendujemy im samotnych spacerów - przekazał rosyjski dyplomata.

  • • Karl Nehammer spotkał się w poniedziałek z Władimirem Putinem. Kanclerz Austrii przekazał, że trwająca około godziny rozmowa z prezydentem Rosji była "bardzo bezpośrednia, otwarta i twarda".

Trwa łączenie
00:32, 12.04.2022

Ukraina nie może sobie pozwolić na niedocenianie wroga i jest gotowa na każdy scenariusz wojny - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar. 

00:27, 12.04.2022

Zełenski zapowiedział, że Kijów pracuje obecnie nad legalnym  sposobem postawienia oskarżonych o zbrodnie wojenne Rosjan przed  wymiarem sprawiedliwości, który będzie skuteczny i szybki. 


- Aby nie czekać dziesiątkami lat na zakończenie wszystkich międzynarodowych  procedur prawnych. Spodziewam się, że możliwości stworzenia takiego  specjalnego mechanizmu zostaną przedstawione w najbliższej przyszłości -  mówił w najnowszym nagraniu. 

00:25, 12.04.2022
Wołodymyr Zełenski

Okupanci wszędzie zostawili miny. W domach, które zdobyli, na ulicach,  na polach. Zaminowali mienie ludzi, zaminowali samochody, drzwi.  Świadomie zrobiliśmy wszystko, aby powrót na te tereny był jak  najbardziej niebezpieczny. Przez działania armii rosyjskiej nasze  terytorium jest obecnie jednym z najbardziej skażonych minami na  świecie. 

00:11, 12.04.2022
23:35, 11.04.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek w wideo na  Facebooku, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej na Ukrainie, a Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie. Nie potwierdził jednak,  jakoby w Mariupolu Rosjanie użyli tego rodzaju broni.


- Dzisiaj okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola. Traktujemy to tak  poważnie, jak tylko jest to możliwe - powiedział Zełenski.

23:24, 11.04.2022

Jak twierdzi dowódca Pułku Azow Andrij Bilecki, w wyniku ataku nieznaną sybstancją ucierpiały trzy osoby. 

Rosjanie mieli uderzyć w zakład Azowstal.

23:14, 11.04.2022

Prezesi Narodowego Banku Polskiego i Narodowego Banku Ukrainy podpisali umowę o  współpracy – poinformował NBP w poniedziałkowym komunikacie.


Bank centralny poinformował, że w poniedziałek odbyło się spotkanie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z Prezesem Narodowego Banku Ukrainy na temat  współpracy, prowadzonych projektów i wyzwań, jakie sytuacja związana z  wojną w Ukrainie stawia przed bankami centralnymi.

23:10, 11.04.2022

W obwodzie charkowskim podczas ostrzału rosyjskich żołnierzy zginęło w  poniedziałek osiem osób, w tym jedno dziecko - poinformował szef  obwodowej administracji Ołeh Synegubow.


"Nasze siły zbrojne mocno utrzymują pozycje obronne Charkowa i regionu. Dlatego rosyjski wróg w swojej bezsilności nadal 'walczy' z ludnością  cywilną. W wyniku codziennych ataków w mieście i regionie, niestety,  zginęło osiem osób, w tym 13-letnie dziecko. Jest 19 rannych, w tym  dwoje dzieci w wieku 4 i 9 lat" – napisał Synegubow na Telegramie.

23:08, 11.04.2022

Zdjęcia z Buczy

23:01, 11.04.2022

Bułgaria odmówiła wymiany informacji niejawnych z Rosją. Informację podała "Europejska Prawda”, powołując się na stronę internetową Gabinetu Ministrów Bułgarii.

Decyzja powinna wejść w życie 20 kwietnia. 

22:53, 11.04.2022

Komisja Europejska chce wkrótce przedstawić projekt sankcji uderzających  częściowo w eksport ropy z Rosji. Ale ich zatwierdzenie przez 27 krajów  będzie trudne. Natomiast UE już zwiększa fundusze na broń dla Ukrainy.

22:31, 11.04.2022

W Kijowie znów słychać syreny przeciwlotnicze.

22:21, 11.04.2022

Ponad 4,3 tys. osób udało się ewakuować w poniedziałek przez korytarze humanitarne z ukraińskich miast okupowanych lub obleganych przez wojska  rosyjskie - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w  komunikacie opublikowanym na Telegramie.


"Łącznie ewakuowano dziś 4354 osoby. Na dzień dzisiejszy 3854 osoby przybyły do  Zaporoża korytarzami humanitarnymi z Mariupola i Berdiańska własnym  transportem i autobusami do ewakuacji. Spośród nich 556 osób pochodzi z  Mariupola" - napisała Wereszczuk.

22:04, 11.04.2022

Jak były szef MON ocenia działania Polski w kwestii wysyłania sprzętu wojskowego na Ukrainę? 

 - Jestem zwolennikiem niedebatowania publicznie na temat tego, jaki  sprzęt jest wysyłany na Ukrainę przez Polskę i inne państwa. Kto chce,  niech się chwali. Niech takie listy podaje. Robią to np. USA albo kraje,  w których nie da się ukryć tych informacji - powiedział w programie  "Tłit" WP Tomasz Siemoniak. 

21:48, 11.04.2022

"Około godziny temu rosyjskie okupacyjne wojska wykorzystały przeciwko ukraińskim wojskowym i cywilom w mieście Mariupol trującą substancję nieznanego pochodzenia, którą zrzucono z wrogiego drona" - poinformował wieczorem pułk Azow, broniącego tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy. Jak dodano, poszkodowani mają problemy z oddychaniem i doświadczają problemów neurologicznych.

21:45, 11.04.2022

Jestem gotowy pojechać do Ukrainy, ale tylko, jeżeli moja wizyta będzie użyteczna i przyczyni się do dialogu między prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem, oraz zaprzestania walk - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron.

21:42, 11.04.2022

Około dwóch trzecich dzieci z Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji - poinformował w poniedziałek Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych, cytowany przez portal RBK. Według danych UNICEF połowa z 3,2 mln ukraińskich dzieci, które pozostały w domu, była narażona na brak żywności.

21:35, 11.04.2022

Władisław Surkow, były doradca prezydenta Władimira Putina, miał zostać aresztowany. Informacje o tym przekazał na Facebooku były deputowany do rosyjskiego parlamentu i znany opozycjonista Ilja Ponomariow. Surkow uważany był za "stratega rosyjskiej polityki" wobec Ukrainy. Opozycjonista zaznaczył, że "czeka na oficjalne potwierdzenie lub zdementowanie doniesień o areszcie Surkowa".

21:28, 11.04.2022

"Ukraina potrzebuje przede wszystkim ciężkiej broni, w tym artylerii. Po drugie, potrzebujemy czołgów, samolotów wojskowych. Potrzebujemy wszelkiej możliwej broni, która pomoże zamknąć ukraińskie niebo" - oświadczył Andrij Jermak.

Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zauważył, że prezydent USA Joe Biden zrobił dla jego kraju więcej niż wszyscy inni sojusznicy. "Ale kiedy jesteś na wojnie - mówimy o tym otwarcie - potrzebujemy więcej. A nawet to nie wystarczy - potrzebujemy wszystkiego tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zdążymy na czas, wygramy" - podkreślił.

21:23, 11.04.2022

Nie milkną echa wypowiedzi rzeczniczki MSZ Rosji Marii Zacharowej na temat rzekomego zakazywania przez Ukraińców przyrządzania barszczu według innych przepisów niż tego z ich kraju. - Mam wrażenie, że od dłuższego już czasu rosyjska dyplomacja zachowuje się jak dyplomacja III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej - powiedział w programie "Newsroom" WP wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. 

21:11, 11.04.2022

Ponad 8000 wolontariuszy zgłosiło się do pomocy w usuwaniu gruzów w miastach i wsiach uwolnionych przez armię ukraińską spod rosyjskiej okupacji - przekazała Państwowa Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

21:05, 11.04.2022

Najnowsze nagranie pokazujące gruzy teatru w Mariupolu.

21:00, 11.04.2022

Prezydent USA Joe Biden spotkał się w poniedziałek wirtualnie z premierem Indii Narendrą Modim i przedyskutował z nim m.in. temat wojny w Ukrainie oraz kwestie energetyczne. Indie są krytykowane w Waszyngtonie za neutralność wobec rosyjskiej agresji i kupowanie dodatkowych ilości rosyjskiej ropy. Do telekonferencji przywódców doszło z inicjatywy Bidena przy okazji wizyty ministrów obrony i spraw zagranicznych Indii w USA.

20:57, 11.04.2022

Rosyjskim dyplomatom pełniącym misję w innych krajach świata odradza się samotne poruszanie się po miastach — oświadczył Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji. "Fala rusofobii pokazuje, że uśpiony rasizm nigdy nie opuścił Europy" - mówił nie ustając w szerzeniu propagandy minister, podczas wywiadu w państwowej telewizji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hd8gy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3hd8gy
Więcej tematów