Wojna w Ukrainie. Zełenski ostrzega: Rosjanie mogą użyć broni chemicznej [NA ŻYWO]
Trwa 47. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosja zaczęła wzmacniać swoje pozycje w Donbasie, choć nowa ofensywa jeszcze się nie zaczęła - oświadczył w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej w Ukrainie. Tymczasem Emmanuel Macron zadeklarował, że jest gotów pojechać do Ukrainy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Według ustaleń Pentagonu Rosja zaczęła wzmacniać swoje pozycje w Donbasie. Zdaniem Amerykanów Rosjanie są gotowi posunąć się do "nowych poziomów deprawacji i brutalności", aby wygrać wojnę. Pentagon spodziewa się przerażających wieści o losie cywilów w Mariupolu. Na południowym wschodzie Rosja ma zgromadzonych 55 batalionowych grup taktycznych, czyli nieco mniej niż połowę z ok. 125 zgromadzonych przed inwazją.
- • - Jestem gotowy pojechać na Ukrainę, ale tylko, jeżeli moja wizyta będzie użyteczna i przyczyni się do dialogu między prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem oraz zaprzestania walk - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron.
- • Rosyjskie wojsko wykorzystało w poniedziałek wieczorem przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującą substancję nieznanego pochodzenia - poinformował pułk Azow. Według niego substancję zrzucono z drona.
- • - Dzisiaj okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola - przyznał Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie.
- • Absurdalne słowa szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. - Nasza "specjalna operacja wojskowa" ma na celu położenie kresu lekkomyślnej ekspansji i lekkomyślnemu kursowi pełnej dominacji USA. (...) Trwają ataki terrorystyczne przeciwko naszym instytucjom i przeciw bezpieczeństwu naszych dyplomatów. Nie rekomendujemy im samotnych spacerów - przekazał rosyjski dyplomata.
- • Karl Nehammer spotkał się w poniedziałek z Władimirem Putinem. Kanclerz Austrii przekazał, że trwająca około godziny rozmowa z prezydentem Rosji była "bardzo bezpośrednia, otwarta i twarda".
Zełenski zapowiedział, że Kijów pracuje obecnie nad legalnym sposobem postawienia oskarżonych o zbrodnie wojenne Rosjan przed wymiarem sprawiedliwości, który będzie skuteczny i szybki.
- Aby nie czekać dziesiątkami lat na zakończenie wszystkich międzynarodowych procedur prawnych. Spodziewam się, że możliwości stworzenia takiego specjalnego mechanizmu zostaną przedstawione w najbliższej przyszłości - mówił w najnowszym nagraniu.
Powiązane tematy:
Okupanci wszędzie zostawili miny. W domach, które zdobyli, na ulicach, na polach. Zaminowali mienie ludzi, zaminowali samochody, drzwi. Świadomie zrobiliśmy wszystko, aby powrót na te tereny był jak najbardziej niebezpieczny. Przez działania armii rosyjskiej nasze terytorium jest obecnie jednym z najbardziej skażonych minami na świecie.
Kwestionariusze dotyczące kandydatur Gruzji i Mołdawii zostały im przekazane przez Komisję Europejską. Władze obu państw - oraz Ukrainy - skierowały wnioski o przyjęcie do Unii Europejskiej pod koniec lutego i w marcu, krótko po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.
Powiązane tematy:
"Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie" - powiedział Zełenski.
Powiązane tematy:
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek w wideo na Facebooku, że siły rosyjskie mogą użyć broni chemicznej na Ukrainie, a Kijów to zagrożenie traktuje bardzo poważnie. Nie potwierdził jednak, jakoby w Mariupolu Rosjanie użyli tego rodzaju broni.
- Dzisiaj okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola. Traktujemy to tak poważnie, jak tylko jest to możliwe - powiedział Zełenski.
Prezesi Narodowego Banku Polskiego i Narodowego Banku Ukrainy podpisali umowę o współpracy – poinformował NBP w poniedziałkowym komunikacie.
Bank centralny poinformował, że w poniedziałek odbyło się spotkanie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z Prezesem Narodowego Banku Ukrainy na temat współpracy, prowadzonych projektów i wyzwań, jakie sytuacja związana z wojną w Ukrainie stawia przed bankami centralnymi.
W obwodzie charkowskim podczas ostrzału rosyjskich żołnierzy zginęło w poniedziałek osiem osób, w tym jedno dziecko - poinformował szef obwodowej administracji Ołeh Synegubow.
"Nasze siły zbrojne mocno utrzymują pozycje obronne Charkowa i regionu. Dlatego rosyjski wróg w swojej bezsilności nadal 'walczy' z ludnością cywilną. W wyniku codziennych ataków w mieście i regionie, niestety, zginęło osiem osób, w tym 13-letnie dziecko. Jest 19 rannych, w tym dwoje dzieci w wieku 4 i 9 lat" – napisał Synegubow na Telegramie.
Komisja Europejska chce wkrótce przedstawić projekt sankcji uderzających częściowo w eksport ropy z Rosji. Ale ich zatwierdzenie przez 27 krajów będzie trudne. Natomiast UE już zwiększa fundusze na broń dla Ukrainy.
Powiązane tematy:
Ponad 4,3 tys. osób udało się ewakuować w poniedziałek przez korytarze humanitarne z ukraińskich miast okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
"Łącznie ewakuowano dziś 4354 osoby. Na dzień dzisiejszy 3854 osoby przybyły do Zaporoża korytarzami humanitarnymi z Mariupola i Berdiańska własnym transportem i autobusami do ewakuacji. Spośród nich 556 osób pochodzi z Mariupola" - napisała Wereszczuk.
Jak były szef MON ocenia działania Polski w kwestii wysyłania sprzętu wojskowego na Ukrainę?
- Jestem zwolennikiem niedebatowania publicznie na temat tego, jaki sprzęt jest wysyłany na Ukrainę przez Polskę i inne państwa. Kto chce, niech się chwali. Niech takie listy podaje. Robią to np. USA albo kraje, w których nie da się ukryć tych informacji - powiedział w programie "Tłit" WP Tomasz Siemoniak.
Powiązane tematy:
Ustalane są skutki wykorzystania nieznanej substancji w Mariupolu. Źródło zbliżone do ministerstwa obrony Ukrainy przekazało agencji Interfax-Ukraina, że prawdopodobieństwo wykorzystania przez Rosjan broni chemicznej jest "bardzo wysokie".
Powiązane tematy:
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała, że nałożono kolejne sankcje, których celem są 33 firmy rosyjskiego sektora zbrojeniowego. "Kanada będzie wśród tych, którzy zdecydowanie dopominają się pociągnięcia do odpowiedzialności Putina" - powiedziała.
Powiązane tematy:
"Około godziny temu rosyjskie okupacyjne wojska wykorzystały przeciwko ukraińskim wojskowym i cywilom w mieście Mariupol trującą substancję nieznanego pochodzenia, którą zrzucono z wrogiego drona" - poinformował wieczorem pułk Azow, broniącego tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy. Jak dodano, poszkodowani mają problemy z oddychaniem i doświadczają problemów neurologicznych.
Powiązane tematy:
Jestem gotowy pojechać do Ukrainy, ale tylko, jeżeli moja wizyta będzie użyteczna i przyczyni się do dialogu między prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem, oraz zaprzestania walk - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron.
Około dwóch trzecich dzieci z Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji - poinformował w poniedziałek Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych, cytowany przez portal RBK. Według danych UNICEF połowa z 3,2 mln ukraińskich dzieci, które pozostały w domu, była narażona na brak żywności.
Władisław Surkow, były doradca prezydenta Władimira Putina, miał zostać aresztowany. Informacje o tym przekazał na Facebooku były deputowany do rosyjskiego parlamentu i znany opozycjonista Ilja Ponomariow. Surkow uważany był za "stratega rosyjskiej polityki" wobec Ukrainy. Opozycjonista zaznaczył, że "czeka na oficjalne potwierdzenie lub zdementowanie doniesień o areszcie Surkowa".
Powiązane tematy:
"Ukraina potrzebuje przede wszystkim ciężkiej broni, w tym artylerii. Po drugie, potrzebujemy czołgów, samolotów wojskowych. Potrzebujemy wszelkiej możliwej broni, która pomoże zamknąć ukraińskie niebo" - oświadczył Andrij Jermak.
Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zauważył, że prezydent USA Joe Biden zrobił dla jego kraju więcej niż wszyscy inni sojusznicy. "Ale kiedy jesteś na wojnie - mówimy o tym otwarcie - potrzebujemy więcej. A nawet to nie wystarczy - potrzebujemy wszystkiego tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zdążymy na czas, wygramy" - podkreślił.
Nie milkną echa wypowiedzi rzeczniczki MSZ Rosji Marii Zacharowej na temat rzekomego zakazywania przez Ukraińców przyrządzania barszczu według innych przepisów niż tego z ich kraju. - Mam wrażenie, że od dłuższego już czasu rosyjska dyplomacja zachowuje się jak dyplomacja III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej - powiedział w programie "Newsroom" WP wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Powiązane tematy:
Prezydent USA Joe Biden spotkał się w poniedziałek wirtualnie z premierem Indii Narendrą Modim i przedyskutował z nim m.in. temat wojny w Ukrainie oraz kwestie energetyczne. Indie są krytykowane w Waszyngtonie za neutralność wobec rosyjskiej agresji i kupowanie dodatkowych ilości rosyjskiej ropy. Do telekonferencji przywódców doszło z inicjatywy Bidena przy okazji wizyty ministrów obrony i spraw zagranicznych Indii w USA.
Rosyjskim dyplomatom pełniącym misję w innych krajach świata odradza się samotne poruszanie się po miastach — oświadczył Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji. "Fala rusofobii pokazuje, że uśpiony rasizm nigdy nie opuścił Europy" - mówił nie ustając w szerzeniu propagandy minister, podczas wywiadu w państwowej telewizji.
Powiązane tematy:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski