Trwa ładowanie...

Dotkliwa strata dla Rosjan. Podano najnowsze informacje po ataku na Krymie

Środa to 168. dzień rosyjskiej inwazji. W sieci pojawiły się zdjęcia z przed i po ataku na lotnisko Saki w Novofedorivce. Materiały zostały opublikowane przez ukraińskie media. Widać na nich m.in. zniszczone samoloty oraz miejsca, w których doszło do eksplozji. Jak podał kanał Insider UKR, zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy 24 samoloty i cztery składy amunicji.

Dotkliwa strata dla Rosjan. Podano najnowsze informacje po ataku na Krymie Dotkliwa strata dla Rosjan. Podano najnowsze informacje po ataku na Krymie Źródło: Twitter
dphbm21
dphbm21
Trwa łączenie
22:51, 10.08.2022

Rosja ma dużo instrumentów, aby działać globalnie, wciąż jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski. Dodał, że nie ma obecnie dyskusji o wykluczeniu Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

22:44, 10.08.2022

Rosyjski ostrzał dwóch miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim, w którym zginęło 13 osób, świadczy o tym, że trzeba zwiększać pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w środę wieczorem.

22:22, 10.08.2022


Poroszenko był pytany w TVN24, jaka jest w tej chwili sytuacja militarna w Ukrainie i kto uzyskuje przewagę w wojnie. "Obecnie sytuacja jest trudna, zatrzymaliśmy ofensywę rosyjską na wschodzie, (prezydent Rosji, Władimir) Putin wielokrotnie obiecywał zdobycie kontroli nad całym Donbasem, ale to się nie wydarzało" - powiedział b. prezydent Ukrainy.


22:06, 10.08.2022

Ukraińska armia nie tylko przygotowuje się do kontrofensywy, ale już ją prowadzi, co kilka dni odbijamy kolejne wioski i miasteczka, krok po kroku posuwamy się w stronę uwolnienia ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - powiedział były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

21:46, 10.08.2022

"Wreszcie mamy zdjęcia bazy lotniczej Saki. Poważne straty dla lotnictwa rosyjskiego. Zniszczono co najmniej 3 Su-30 i 6 Su-24. Zdjęcia nie są wystarczająco dobre, aby potwierdzić, ale prawdopodobnie 2 dodatkowe Su-24 i 3 dodatkowe Su-30 zostały zniszczone. Łącznie zniszczono od 9 do 14 samolotów" - napisał na Twitterze analityk OSINT Oliver Alexander.

21:44, 10.08.2022

Kolejne nagranie z Doniecka. 

21:40, 10.08.2022

Pojawiają się doniesienia o ostrzale browaru w Doniecku, gdzie miała się znajdować rosyjska baza. Na miejscu wybuchł potężny pożar. 

21:34, 10.08.2022

Zdjecia publikuje także kanał TPYXA. 

21:28, 10.08.2022

To zdjecie zostało wykonane przed wybuchami na lotnisku Saki w Novofedorivce na Krymie. 

Telegram
21:27, 10.08.2022

Na tym zdjęciu widoczne są miejsca eksplozji składów amunicji. Według kanału Insider UKR,  który powołuje się na swoje źródła, zniszczeniu uległy 24 samoloty oraz cztery magazyny amunicji. 


Według kanału Insider UKR, zniszczonych lub uszkodzonych zostało:
▪️8 samolotów SU-27;
▪️4 samoloty SU-30M;
▪️5 samolotów SU-24;
▪️6 śmigłowców MI-8;
▪️1 samolot IL-20RT;
▪️4 jednostki zniszczone magazyny amunicji;

Telegram
21:16, 10.08.2022

W sieci pojawiły się zdjęcia satelitarne lotniska Saki w Novofedorivce na Krymie. Na fotografii widać uszkodzone samoloty. 

Telegram
21:12, 10.08.2022

Pukhow mocno krytykuje wyposażenie armii. - Armia rosyjska nie posiada myśliwców najnowszej generacji. Ponadto nie mamy broni o wysokiej precyzji. Zmniejsza to również skuteczność naszych przestarzałych odrzutowców - mówi. To główny powód, dla którego Rosjanom nie udało się jeszcze podbić przestrzeni powietrznej - pisze focus.de.

20:52, 10.08.2022

- Mamy zdecydowanie za mało żołnierzy piechot – mówi Pukhow. - Linia frontu jest duża, a wysłane wojska nie wystarczają - dodał. Ukraińcy są w defensywie i dysponują licznymi siłami artyleryjskimi i lądowymi. Pukhov kontynuował: - Musimy przełamać ukraińską linię frontu za pomocą zbyt małej liczby żołnierzy oraz słabych czołgów i pojazdów wojskowych - podkreślił. Rosyjska armia próbuje rozwiązać ten problem za pomocą masowego użycia artylerii, ale postęp jest zdecydowanie zbyt wolny.

20:40, 10.08.2022

- Sytuacja armii rosyjskiej w Ukrainie może pod koniec lata stać się dramatyczna - tak mówi główny doradca Departamentu Obrony, w wywiadzie dla focus.de. Rusłan Puchow jest członkiem organu doradczego Ministerstwa Obrony Rosji. Jest blisko związany z rządem Putina i kieruje Centrum Analiz Strategii i Technologii. W skrócie: Rusłan Pukhov wie, jak się sprawy mają z rosyjskim wojskiem. W rozmowie z rosyjskim dziennikarzem maluje fatalny obraz rosyjskiego uzbrojenia. A wraz z nim wojska, które obecnie muszą walczyć na ukraińskim polu bitwy.



20:37, 10.08.2022

Wiele wskazuje na to, że Rosja szuka dodatkowych sił i środków nie tylko w Syrii, gdzie jest obecna militarnie od 2015 roku. Pojawiały się doniesienia o tym, że do walki na Ukrainie Kreml ściąga swoich żołnierzy rozlokowanych wcześniej w Osetii Południowej i Górskim Karabachu - zauważa Bloomberg.

20:30, 10.08.2022

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu przekazał, by o wyjaśnienia w tej sprawie prosić rząd w Ankarze; rzecznik Białego Domu odmówił odpowiedzi na pytanie, czy amerykańscy urzędnicy rozmawiali na ten temat z rządem tureckim.

Przykład tego transportu pokazuje wysiłki Kremla w wykorzystaniu wszystkich dostępnych zasobów do dalszego prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie - ocenia Bloomberg. "Podczas gdy działania obronne Ukrainy są wspierana idącą w miliardy dolarów pomocą militarną z USA i Europy, Rosja musi polegać na własnych zasobach, by dostarczyć zaopatrzenie na front, gdy dochodzą do nas informacje o jej poważnych stratach" - zaznacza agencja. Przypomina, że według szacunków Pentagonu, na wojnie zginęło lub zostało rannych około 80 tys. rosyjskich żołnierzy, a armia tego kraju straciła ok. 4 tys. czołgów i innych pojazdów pancernych.

20:10, 10.08.2022

Według dostępnych informacji statek należy do kontrolowanej przez rosyjskie ministerstwo obrony firmy Oboronłogistika i został w maju wpisany na listę jednostek objętych amerykańskimi sankcjami - informuje agencja. Dodaje, że mimo tego jednostka bez żadnych przeszkód przeszła przez cieśniny tureckie, kontrolowane przez należącą do NATO Turcję.

Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego rząd w Ankarze zamknął prowadzące z Morza Śródziemnego na Morze Czarne cieśniny dla okrętów wojennych powołując się na Konwencję z Montreaux. Żegluga handlowa nadal może się odbywać. Statki są kontrolowane tylko wtedy, gdy pojawiają się podejrzenia lub doniesienia o tym, że łamią one przyjęte regulacje - przekazał Bloombergowi zaznajomiony ze sprawą urzędnik turecki.

20:05, 10.08.2022

Sparta II wypłynęła z portu w Tartusie nad Morzem Śródziemnym i przez Morze Czarne dotarła do Noworosyjska w graniczącym z Krymem rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowały się pojazdy wojskowe - pisze Bloomberg opierając się na źródłach w zachodnich agencjach wywiadowczych i udostępnionych mu zdjęciach satelitarnych. Dodaje, że rodzaj przewożonych maszyn pozostaje niejasny, ale w rosyjskim porcie wyładowano co najmniej 11 pojazdów.

19:58, 10.08.2022

W lipcu rosyjski statek handlowy Sparta II odbył rejs z Syrii do Rosji. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie, sam statek jest objęty sankcjami USA - informuje Bloomberg. To pokazuje skalę strat Rosji na Ukrainie i potrzebę sięgania po rezerwowy sprzęt - komentuje agencja.

19:50, 10.08.2022

Ukraiński urząd dozoru jądrowego poinformował PAA o skutkach ostrzału Zaporoskiej EJ z 5 i 6 sierpnia. "Odnotowano kilka uszkodzeń infrastruktury, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo jądrowe. Poziom promieniowania w elektrowni jest w normie" - przekazała PAA. 

19:38, 10.08.2022

Dodał, że obawia się zagrożenia ze strony Białorusi, której - jak zauważył - nie uważa za niepodległe państwo, lecz za część Rosji. Oświadczył, że a Łotwa jest zaniepokojona zagrożeniem wzdłuż granicy łotewsko-białoruskiej i uważnie ją obserwuje.

W ciągu dwóch dni spotkań z politykami w Rydze (w tym z prezydentem Egilsem Levitsem i premierem Artursem Krisjanisem Karinsem) Austin wielokrotnie podkreślał zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w pomoc w obronie regionu. We wtorek spotkał się z żołnierzami USA, w tym z członkami Brygady Wsparcia Sił Bezpieczeństwa (SFAB), która prowadzi szkolenia dla sojuszników. Zaznaczył, że chce utrzymać wykorzystanie SFAB w regionie bałtyckim w przyszłości.

19:31, 10.08.2022

Austin jest pierwszym amerykańskim ministrem obrony, który odwiedził Łotwę od prawie trzech dekad; ostatnim szefem Pentagonu, który udał się na Łotwę, był William Perry w 1995 roku. Podkreślił rosnące znaczenie krajów bałtyckich, które od zachodu sąsiadują z Rosją, przez co obawiają się, że mogą być kolejnymi ofiarami agresji Moskwy.

Minister Pabriks powiedział reporterom, że głównymi priorytetami Łotwy jest wynegocjowanie z USA stacjonowania większej liczby amerykańskich wojskowych, częstszych wspólnych ćwiczeń i dodatkowej pomocy finansowej na zakup nowego sprzętu wojskowego oraz wzmocnienie obrony przestrzeni powietrznej i wybrzeża. 

19:16, 10.08.2022

Jak przekazała agencja Associated Press, Austin przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Łotwy Artisem Pabriksem. Powiedział, że aby wzmocnić region przed ewentualnym zagrożeniem ze strony Rosji, USA będą utrzymywać stały kontyngent żołnierzy, którzy będą tam delegowani z amerykańskich jednostek stacjonujących w innych krajach Europy, ale mogą oni być przerzucani również ze Stanów Zjednoczonych. W obecnie na Łotwie stacjonuje na stałe 500 żołnierzy.

19:11, 10.08.2022

Stany Zjednoczone będą prowadzić więcej ćwiczeń wojskowych z krajami bałtyckimi, w tym z Łotwą - zapowiedział w środę minister obrony Lloyd Austin podczas pierwszej od 1995 roku wizyty amerykańskiego wojskowego polityka tej rangi w Rydze.

19:02, 10.08.2022

Przyznał, że jest to trudne zadanie; Ukraina - zapewnił - robi jednak wszystko, by wyzwolić obszary okupowane przez Rosjan. - Tłumaczymy to naszym partnerom. Oni podzielają naszą opinię - powiedział Jermak.

Im dłużej wojska rosyjskie będą pozostawały na terytorium Ukrainy i starały się tam okopać, tym trudniej będzie wyzwolić te tereny - przyznał szef biura prezydenta Zełenskiego. 

18:47, 10.08.2022

Jako powód wskazał niebezpieczeństwo ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę ciepłowniczą i energetyczną.

- Armia rosyjska nadal atakuje obiekty naszej infrastruktury. Stanowi to jeden z ich celów, z czym nawet się nie kryją. Z tego m.in. powodu chcemy podjąć wszelkie wysiłki, by aktywną fazę wojny zakończyć przed upływem jesieni - powiedział Jermak w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

18:37, 10.08.2022

Ukraina chce podjąć wszelkie wysiłki, by przed nadejściem zimy zakończyć aktywną fazę wojny wszczętej przez Rosję - powiedział w środę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dphbm21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dphbm21
Więcej tematów