Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Rosjanie nacierają w kierunku Bachmutu. "Częściowe powodzenie"

Niedziela to 172. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraiński Sztab Generalny w wieczornym komunikacie poinformował, że siły wroga prowadziły w niedzielę szturm na kierunku Bachmutu i "odniosły tam częściowy sukces". Jednocześnie podkreślono, że wojska ukraińskie odbiły ataki na kierunku miejscowości Dołyna, Wesełe, Spirne i Iwano-Darjiwka. "Przeciwnik zaryzykował podjęcie szturmu niedaleko Spirnego i Iwano-Darjiwki, co zakończyło się dla okupantów stratami i wycofaniem się" - dodało ukraińskie dowództwo.

Share
Wojna w Ukrainie. Rosjanie nacierają w kierunku Bachmutu "Częściowe powodzenie" [RELACJA NA ŻYWO]Wojna w Ukrainie. Rosjanie nacierają w kierunku Bachmutu "Częściowe powodzenie" [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: East News, fot: Russian Defense Ministry Press Service
dzp36et
  • • Wojska rosyjskie prowadziły w niedzielę szturm na kierunku Bachmutu i "odniosły tam częściowy sukces" - poinformował ukraiński Sztab Generalny w wieczornym komunikacie. Jednocześnie podkreślono, że siły ukraińskie odbiły ataki na kierunku miejscowości Dołyna, Wesełe, Spirne i Iwano-Darjiwka. "Przeciwnik zaryzykował podjęcie szturmu niedaleko Spirnego i Iwano-Darjiwki, co zakończyło się dla okupantów stratami i wycofaniem się" - dodało ukraińskie dowództwo.  

  • • Ukraińskie oddziały obrony przeciwlotniczej zestrzeliły w ten weekend już dwa rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 - podało ukraińskie Dowództwo Sił Połączonych. Zlikwidowane zostały też dwa wrogie magazyny amunicji na okupowanym przez Rosję obszarze obwodu chersońskiego na południu kraju.

  • Ppłk. Denys Prokopenko, dowódca pułku "Azow", został zabrany z obozu internowania w okupowanym obwodzie donieckim do Rosji - tak podają rosyjskie media. Czerwony Krzyż i ukraińscy oficjele jeszcze tego nie potwierdzili.   

  • • W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili w Ukrainie około 150 żołnierzy, 8 czołgów i 11 pojazdów opancerzonych - podał w niedzielę ukraiński Sztab Generalny. Wedle ich danych ogólna liczba rosyjskich żołnierzy zabitych w toku inwazji na Ukrainę przekroczyła już 43,5 tys.  

  • • Ukraina i jej partnerzy będą naciskać na to, żeby nowe sankcje blokowały gałąź atomową gospodarki Rosji - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Trwa łączenie
23:12, 14.08.2022

Kanały Rosyjskiego Telegramu poinformowały o ataku Sił Zbrojnych Ukrainy na kwaterę główną Grupy Wagnera w okupowanej Popasnie w obwodzie ługańskim - podał Euromaidan.  

22:59, 14.08.2022

Ukraińskie media donoszą, że nie ma konaktu z rosyjskim oligarchą Jewgienije Prigożynem, który nazywany jest "kucharzem Putina". To on odpowiedzialny jest za rekrutacje bojowników do Grupy Wagnera. Przypuszcza się, że mógł on zginąć podzczas ataku Ukraińców w  okupowanej Popasnej.  

22:46, 14.08.2022

Według ukraińskiego prezydenta "dyskusja o ograniczeniach wizowych w Europie dla posiadaczy rosyjskich paszportów codziennie staje się coraz głośniejsza, dołączają się do niej nowe państwa i kolejni politycy. W końcu powinno to doprowadzić do konkretnych decyzji”.

22:30, 14.08.2022

- Pracujemy nad nowymi sankcjami przeciwko Rosji i nad tym, by obywatele terrorystycznego państwa poczuli odpowiedzialność za to, co się dzieje - powiedział Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.

22:15, 14.08.2022

Ukraina i jej partnerzy zdobywają coraz więcej informacji o osobach bezpośrednio odpowiedzialnych za terror i tortury, za tak zwaną filtrację i deportację naszych obywateli, za grabieże. Wszyscy ci zwyrodnialcy na pewno odpowiedzą za swoje czyny - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:56, 14.08.2022

Coraz więcej ukraińskich żołnierzy przyjeżdża do Wielkiej Brytanii na szkolenia, ucząc się od najlepszych ekspertów w tej dziedzinie z całego świata - pisze resort obrony Ukrainy.

21:40, 14.08.2022

Na terenie obwodu donieckiego wojska rosyjskie zniszczyły lub uszkodziły 17 596 obiektów - przekazał szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kirilenko.

21:24, 14.08.2022

Rosja ostrzeliwuje obwód dniepropietrowski wyrzutniami rakiet Grad. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

21:11, 14.08.2022

W Bratysławie odbyła się dziś manifestacja na rzecz ukraińskich jeńców wojennych, którzy bronili Azowstalu i wciąż przebywają w rękach rosyjskich okupantów.

20:55, 14.08.2022

"Broń + sankcje + izolacja = porażka "rosyjskiego świata" na wiele lat. I to należy zrobić, aby przywrócić pokój" - wskazuje Andrii Yermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy.

20:40, 14.08.2022

W piwnicach domu poprawczego w Chersoniu funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przesłuchują uprowadzonych obywateli Ukrainy, stosując tortury - poinformował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony (HUR).

20:26, 14.08.2022

Lider opozycyjnej CDU Friedrich Merz oskarżył rząd o przyczynienie się do przedłużenia wojny na Ukrainie poprzez niezdecydowane działania w sprawie dostaw ciężkiej broni dla strony ukraińskiej.


"Pod tym względem nadal nie pomagamy Ukrainie w niezbędnym zakresie. A to przedłuża tę brutalną wojnę" - powiedział w niedzielę agencji dpa.

20:10, 14.08.2022

Obywatele Ukrainy protestowali w niedzielę późnym popołudniem w centrum Poznania przeciwko wojnie i rosyjskiej agresji na ich ojczyznę. Zebrani wyrażali także swoje wsparcie dla walczących ukraińskich żołnierzy.

19:58, 14.08.2022

Pierwszy statek z ukraińską kukurydzą dotarł do wybrzeży Włoch.

19:43, 14.08.2022

Wcześniej wiceszef MSZ RP Piotr Wawrzyk poinformował Polską Agencję Prasową, że Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji. Wiceminister przypomniał, że Polska od kilku miesięcy nie wydaje wiz turystycznych obywatelom FR. Obecnie otrzymują je wyłącznie Rosjanie, którzy z racji wykonywanej pracy muszą przekroczyć granicę polsko-rosyjską, m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci, a także osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.

19:40, 14.08.2022

"Polska nie będzie wydawała wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Tak więc, Polska dołącza do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w słusznej sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych dla obywateli państwa terrorystycznego" - napisał w niedzielę na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19:26, 14.08.2022

Na jednej z plaż w Zatoce Odeskiej, w pobliżu Białgorodu nad Dniestrem (historycznego Akermanu) dwie osoby zginęły, a jedna została ranna wskutek eksplozji ładunku wybuchowego nieznanego pochodzenia - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".

twitter
19:10, 14.08.2022

Minister obrony Armenii Suren Papikyan udał się z roboczą wizytą do Rosji - poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Armenii. Planowane jest m.in. spotkanie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Szczegóły dotyczące celu wizyty nie zostały ujawnione. 

18:58, 14.08.2022

Jednocześnie sztab przyznał, że "na kierunku Bachmutu oddziały przeciwnika odniosły częściowy sukces".


Bachmut, leżący na północy obwodu donieckiego jest od tygodni celem ofensywy rosyjskiej. Miasto jest ostrzeliwane. Zdaniem analityków następnym kierunkiem wojsk rosyjskich mogą stać się miasta Kramatorsk i Słowiańsk, położone około 50 km na północny zachód od Bachmutu.

18:52, 14.08.2022

Wojska rosyjskie z "częściowym powodzeniem" prowadziły w niedzielę szturm na kierunku Bachmutu, ale siły ukraińskie odbiły ataki na kierunku miejscowości Dołyna, Wesełe, Spirne i Iwano-Darjiwka - poinformował ukraiński Sztab Generalny w wieczornym komunikacie.


"Przeciwnik zaryzykował podjęcie szturmu niedaleko Spirnego i Iwano-Darjiwki, co zakończyło się dla okupantów stratami i wycofaniem się" - głosi oświadczenie sztabu. Niepowodzeniem zakończyła się też próba rozpoznawczego ataku w kierunku miejscowości Wesełe.

18:40, 14.08.2022

W okupowanym przez wojska rosyjskie obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, we wsi Hornostajiwka zdemontowane zostały dwa pomniki ukraińskie - poinformował w niedzielę Jarosław Januszewycz, szef administracji obwodowej lojalny wobec władz ukraińskich.

18:25, 14.08.2022

Tak wygląda jedna z ulic w tymczasowo okupowanym Mariupolu. 

18:11, 14.08.2022

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego musiała ujawnić kluczowe dane o swojej działalności; pokazują one, jak hojny był kremlowski koncern Gazprom, korzystając z pomocy fundacji do ukończenia gazociągu Nord Stream 2, mowa jest o 192 mln euro - informuje w niedzielę "Welt am Sonntag".

17:58, 14.08.2022

43 kraje wezwały Rosję do wycofania swoich wojsk z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i całej Ukrainy - przekazano we wspólnym oświadczeniu na stronie przedstawicielstwa UE.

17:48, 14.08.2022

"Niszczymy wroga od 172 dni. I każdego dnia uzupełniamy 'kolekcję' spalonego sprzętu rosyjskich okupantów! Pracujemy dalej! Chwała Ukrainie!" - pisze na Twitterze Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

17:37, 14.08.2022

Dziesięć samolotów związanych z Rosją nie może opuścić Niemiec z powodu sankcji, nałożonych na Moskwę przez Unię Europejską - poinformował w niedzielę niezależny rosyjski portal Insider. Cztery maszyny to biznesowe odrzutowce znajdujące się w Baden-Baden.

17:29, 14.08.2022

Pierwsze nagranie po dzisiejszym rosyjskim ostrzale okupowanego Enerhodaru.

Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzp36et
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dzp36et
dzp36et
Więcej tematów