Wojna w Ukrainie. Włamali się do krymskiej telewizji. To usłyszeli Rosjanie [RELACJA NA ŻYWO]
Sobota to 178. dzień brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Ukraińscy hakerzy włamali się do systemu telewizji na okupowanym przez Rosję Krymie i nadali film z fragmentem przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała w sobotę na Twitterze organizacja społeczna Informacyjne Wojska Ukrainy. Dwanaście osób odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Wozniesieńsk w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowała w sobotę obwodowa prokuratura na Telegramie. Wozniesieńsk leży w pobliżu Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- • Ukraińscy hakerzy włamali się do systemu telewizji na okupowanym przez Rosję Krymie i nadali film z fragmentem przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformowała w sobotę na Twitterze organizacja społeczna Informacyjne Wojska Ukrainy.
- • Dwanaście osób odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Wozniesieńsk w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowała w sobotę obwodowa prokuratura na Telegramie. Wcześniej władze informowały o czworgu ciężko rannych dzieciach. Wozniesieńsk leży w pobliżu Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej.
- • Ukraińcy rozgromili Rosjan. Nie powiodła się próba wystrzelenia rosyjskich czołgistów w kosmos. W sieci pojawiło się spektakularne nagranie nieudanej próby.
Wirtualna Polska uruchomiła tuż po inwazji Rosji na Ukrainę serwis vpolshchi.pl. To portal w języku ukraińskim dla naszych gości. Pokażcie go znajomym z Ukrainy.
Zełenski podkreślił jednak, że Ukraińcy już mają prawo być dumni z siebie, swojego państwa i swoich bohaterów. Według niego następny tydzień będzie dla wszystkich Ukraińców ważny, a Rosja może w tym czasie "zrobić coś wyjątkowo brutalnego". Wyraził jednak przekonanie, że w tym roku w powietrzu Krymu czuć, że "okupacja tam jest tymczasowa, a Ukraina powraca".
- Ukraińcy muszą jeszcze wiele zrobić i wycierpieć dla zwycięstwa, ale już mają prawo czuć się dumni - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych na kilka dni przed Dniem Niepodległości swego kraju.
- Dla zwycięstwa jeszcze trzeba walczyć, trzeba bardzo wiele zrobić, trzeba wytrwać i niestety wytrzymać dużo bólu - apelował Zełenski.
Okupanci w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy grożą wysiedleniem i konfiskatą mienia rodzicom, którzy nie chcą posłać swoich dzieci do szkoły z rosyjskim programem nauczania - poinformował w sobotę szef władz obwodowych Jarosław Januszewycz na Telegramie.
"Stwarza to potencjalne zagrożenie wystąpienia sytuacji krytycznych, co wydaje się być głównym celem działań rosyjskich okupantów" - dodano w komunikacie.
"Środki te mogą świadczyć o zamiarze okupantów odłączenia stacji od ukraińskich sieci energetycznych i zasilania – tzw. zerowanie. W takim przypadku stacja pozostanie bez zasilania przez pewien czas" - podaje ukraińska strona.
Ambasador Ukrainy w Irlandii powiedziała, że jej kraj okazał się "niezawodnym partnerem" w ramach wspieranej przez ONZ umowy zezwalającej na eksport zboża z Ukrainy. Dostawa dotarła m.in. do portu Foynes na południu Irlandii.
Spośród 17 lokalnych i okręgowych oddziałów SPD z całych Niemiec, które doprowadziły do wszczęcia postępowania wobec Schroedera, co najmniej sześć chce się odwołać od tamtej decyzji lub już to zrobiło - informuje "Rheinische Post", powołując się na ankietę wśród działaczy partii. Według gazety cztery z pozostałych 11 oddziałów zrezygnowały z odwołania, a pozostałe nie podjęły jeszcze decyzji.
8 sierpnia komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze zdecydowała, że były kanclerz nie zostanie wyrzucony z partii i nie zostanie ukarany naganą.
Kilka lokalnych i okręgów oddziałów Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) z całego kraju zamierza odwołać się od decyzji partyjnej komisji arbitrażowej, która na początku sierpnia uznała, że były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder może pozostać członkiem ugrupowania mimo bliskich kontaktów z Putinem i zaangażowania w projekty rosyjskich koncernów energetycznych - pisze w sobotę dziennik "Rheinische Post".
Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski