Wojna w Iraku będzie kosztować nawet 2 biliony dolarów?
Koszty wojny w Iraku mogą przekroczyć
nawet 2 biliony dolarów, jeśli do rachunku włączyć również
długotrwałe wydatki, na przykład na opiekę lekarską dla tysięcy
rannych żołnierzy USA. Taką ocenę przedstawia raport ogłoszony w
poniedziałek wieczorem w Bostonie.
Suma ta jest 20 razy większa od przewidywań Białego Domu sprzed inwazji na Irak w marcu 2003 roku.
Profesor ekonomii w Columbia University, laureat nagrody Nobla Joseph E. Stiglitz i wykładowca z Harvardu Linda Bilmes uwzględnili w raporcie koszty odszkodowań dla 16 tysięcy rannych żołnierzy amerykańskich, z których 20% doznało poważnych uszkodzeń mózgu lub kręgosłupa.
Stiglitz i Bilmes piszą, że zaskoczyło ich, jak wielkie okazują się koszty wojny nawet jeśli obrać ostrożniejsze podejście - wtedy przekraczają bilion dolarów.
Przed inwazją ówczesny dyrektor pionu budżetowego w Białym Domy Mitch Daniels odrzucił, jako zawyżoną, ocenę ówczesnego doradcy Białego Domu do spraw ekonomicznych, Lawrence'a Lindseya, że całkowity koszt wojny w Iraku może wynieść 100-200 miliardów dolarów.
Wśród kosztów, których wtedy nie przewidywano, jest dodatkowa rekrutacja do wojska, spowolnienie wzrostu gospodarczego USA i rachunki za leczenie żołnierzy cierpiących na zespół pourazowy pola walki, zwany inaczej syndromem irackim.
Stiglitz i Bilmes podają, powołując się na dane sił lądowych USA, że zespół pourazowy pola walki ujawnia się u 30% żołnierzy wracających z Iraku.
Stiglitz, który dostał nagrodę Nobla w ekonomii w 2001 roku, był doradcą prezydenta Billa Clintona, a także głównym ekonomistą Banku Światowego. Od początku krytykował politykę administracji Busha wobec Iraku.
Autorzy raportu uwzględnili w bilansie kosztów wojny także wzrost cen ropy naftowej i spadek globalnego bezpieczeństwa spowodowany ich zdaniem przez konflikt iracki.
Stiglitz i Bilmes oceniają, że jedną piątą wzrostu cen paliwa po marcu 2003 roku można bezpośrednio przypisać wojnie w Iraku. Do tej pory kosztowało to USA około 25 miliardów dolarów.
"W pewnym sensie Amerykanie stali się o tyle biedniejsi" - piszą autorzy raportu.
Prognoza dopuszczająca możliwość, że koszty wojny osiągną i nawet przekroczą 2 biliony dolarów zakłada, iż wojska USA pozostaną w Iraku do roku 2010, choć ich liczebność będzie stopniowo maleć. Obecnie USA mają w Iraku 153 tysiące żołnierzy; autorzy raportu przyjmują 136 tysięcy jako średni stan osobowy w roku bieżącym.
Rzeczniczka Pentagonu ppłk Roseann Lynch powiedziała w poniedziałek, że "koszty operacyjne" wojny w Iraku ponoszone przez siły zbrojne USA wynoszą 4,5 miliarda dolarów miesięcznie. Suma ta nie obejmuje zakupów nowej broni i sprzętu.
Według Lynch wojna w Iraku kosztowała dotychczas 173 miliardy dolarów.