Trwa ładowanie...
d26zb65
06-10-2015 13:30

Wojna informacyjna przeciwko Rosji? Pilna konferencja prasowa w Moskwie

Incydenty związane z naruszeniem tureckiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty dostarczyły pretekstu dla włączenia się NATO w wojnę informacyjną przeciw Rosji - oświadczył stały przedstawiciel Rosji przy NATO Aleksander Gruszko. W tej sprawie zwołano w Moskwie pilnie konferencję prasową. Tymczasem rosyjskie samoloty wojskowe zaatakowały cele w okolicy miasta Palmyra.

d26zb65
d26zb65

Wypowiedź rosyjskiego ambasadora przy NATO jest reakcją na potępiający incydenty z udziałem rosyjskich samolotów wtorkowy komunikat Rady Północnoatlantyckiej, która jest najważniejszym organem decyzyjnym Sojuszu.

- Trudno się oprzeć wrażeniu, iż przypadek naruszenia tureckiej przestrzeni powietrznej został wykorzystany instrumentalnie, aby dać nowy impuls rozpętanej na Zachodzie antyrosyjskiej ofensywie informacyjnej. Chodzi wyłącznie o pokazanie w złym świetle celów nasze operacji wojskowej w Syrii. Rzeczywistym motywem zwołania Rady Północnoatlantyckiej była chęć włączenia NATO jako organizacji w tę kampanię - powiedział Gruszko. Według niego tego rodzaju incydenty są zazwyczaj wyjaśniane z wykorzystaniem międzyrządowych kanałów dyplomatycznych i wojskowych.

Media zachodnie krytykują Rosję, "dając przy tym bardzo skąpą informację o rzeczywistych działaniach koalicji sił USA, Francji, Arabii Saudyjskiej i Turcji" - zauważył Gruszko. - To jest dla mediów na Zachodzie jakaś tajemnica tajemnic. Tabu - ocenił.

W poniedziałek ambasadorowie reprezentujący swe kraje w Radzie Północnoatlantyckiej potępili incydent z udziałem Rosji, określając go jako "nieodpowiedzialne zachowanie". Wezwano Rosję do zaprzestania takich praktyk.

d26zb65

Russia Today po francusku?

Wcześniej szef rosyjskiej telewizji Russia Today France Irakli Gaszesziladze poinformował, że chce rozwinąć swój serwis francuskojęzyczny i wkrótce zamierza uruchomić kanał informacyjny przedstawiający rosyjską wizję wydarzeń.

- Wziąwszy pod uwagę aktualny klimat jest ważne, aby przedstawić wizję Rosji na temat międzynarodowych wydarzeń - powiedział francuskiej agencji AFP Gaszesziladze, który od początku roku zajmuje się serwisem francuskim. Projekt przedstawił na targach audiowizualnych w Cannes.

Jak wyjaśnił, celem jest utworzenie "rosyjskiej France 24" - czyli przejście od kanału internetowego do prawdziwego kanału informacyjnego, zasilanego w 60-70 proc. oryginalnymi treściami po francusku.

Russia Today dołączy tym samym do France 24, izraelskiego kanału i24News, Al-Dżaziry czy chińskiej CCTV4, które nadają program francuskojęzyczny w Afryce. Kanały te już rozpoczęły batalię o francuskojęzyczną widownię, której liczebność obecnie szacuje się na 220 milionów, ale w 2050 roku ma wzrosnąć do 700 milionów.

d26zb65

Rosja w styczniu tego roku uruchomiła francuską wersję multimedialnego serwisu informacyjnego Sputnik, którego celem jest przekazanie "alternatywnego głosu" na temat spraw międzynarodowych.

Pierwszy atak Rosji w rejonie Państwa Islamskiego

Tymczasem rosyjskie samoloty wojskowe zaatakowały cele w okolicy miasta Palmyra - poinformowała syryjska państwowa telewizja. To pierwsze naloty Moskwy w rejonie kontrolowanym przez Państwo Islamskie.

Przeprowadzono je we współpracy z syryjskimi siłami powietrznymi. Podczas ataku zniszczono 20 opancerzonych pojazdów, 3 magazyny amunicji i 3 wyrzutnie rakiet. Naloty potwierdziło mające siedzibę w Londynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Jak podało, akcje przeprowadzono w nocy. Zginęło w nich co najmniej 15 dżihadystów, a rannych miało zostać kilkudziesięciu.

W Syrii Rosja od kilku dni przeprowadza powietrzne ataki. Twierdzi, że ich celem są islamscy terroryści, Zachód tymczasem alarmuje, że atakowane są pozycje syryjskiej opozycji.

d26zb65
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26zb65
Więcej tematów