Wojewoda uchylił decyzję ws. wstrzymania budowy przy ul. Podwale
Wojewoda mazowiecki uchylił postanowienie prezydent Warszawy o wstrzymaniu budowy przy ul. Podwale 1. Inwestycja przylega do Starego Miasta - obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa Unesco.
05.12.2013 14:33
Decyzje o wstrzymaniu prac i ponownym rozpatrzeniu pozwolenia na budowę przy ul. Powale 1 prezydent Warszawy podpisała w połowie listopada. Inwestor - Senatorska Investment sp. z o. o. - złożył zażalenie na decyzję o wstrzymaniu prac do wojewody mazowieckiego.
- Przyczyną mojej decyzji jest fakt, że naczelniczka wydziału architektury urzędu dzielnicy Śródmieście, która wydała pozwolenie, nie poinformowała przełożonych o bliskim pokrewieństwie z jednym z architektów. W sytuacji możliwego konfliktu interesów osoba ta powinna zostać wyłączona z postępowania - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, uzasadniając swoją decyzję.
Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski uchylił postanowienie prezydent Warszawy o wstrzymaniu prac i przekazał je do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu zaznaczono, że w postanowieniu nie uprawdopodobniono, że w wyniku wznowionego postępowania mogłaby zapaść inna decyzja niż dotychczas, czyli zezwalająca na budowę.
Jak podkreślono, prezydent Warszawy ograniczył się jedynie do wskazania, że istnieją przesłanki do wznowienia postępowania, jeśli nie został z niego wyłączony urzędnik, którego krewny jest stroną w sprawie. Według wojewody ogólnikowo wskazano też regulacje prawne, które należało zastosować, jednak nie przytoczono żadnych okoliczności faktycznych.
- Przyjmujemy do wiadomości decyzję wojewody dotyczącą postanowienia o wstrzymaniu prac. Procedura ponownego rozpatrzenia pozwolenia na budowę będzie kontynuowana - zaznaczył rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.
Przedstawiciel inwestora adwokat Andrzej Muszyński podkreślał w połowie listopada, że inwestor wypełnił wszystkie wymagania prawne, uzyskał wszystkie pozwolenia, uzgodnienia dotyczące budowy przy ul. Podwale 1.
Odnosząc się do zarzutu powiązań rodzinnych między urzędniczką a jednym z architektów, Muszyński powiedział, że wprawdzie skończył on wydział architektury, ale nie ma uprawnień projektanta i sporządzał jedynie wizualizację; ponadto inwestor nie zawierał umowy z nim, lecz z firmą, dla której ten człowiek pracuje.
Wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski informował wówczas, że Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu będzie monitorować sprawę.
Na początku listopada Gronkiewicz-Waltz zleciła kontrolę w sprawie budowy biurowca przy Podwalu. Do dymisji podała się naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury Jolanta Zdziech-Naperty. Na potrzeby inwestycji miała zostać wyburzona część powojennego budynku, niebędącego zabytkiem. Projekt wywołał sprzeciw wielu mieszkańców i niektórych architektów. Warszawska Starówka, niemal całkowicie zniszczona w II wojnie światowej i odbudowana, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r.