Wojciechowski i Podkański przedstawili Proklamację powołania PSL Piast
Eurodeputowani Janusz Wojciechowski i Zdzisław Podkański przedstawili Proklamację powołania Polskiego Stronnictwa Ludowego Piast oraz logo nowej partii - zieloną koniczynkę z podkową. Wiceprezes PSL Jan Bury poinformował, że Stronnictwo zaskarżyło decyzję sądu o rejestracji PSL Piast.
08.05.2006 | aktual.: 08.05.2006 14:06
Liderzy nowego ugrupowania na poniedziałkowej konferencji prasowej przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie podkreślili, że "Polska potrzebuje silnego ruchu politycznego o obliczu chrześcijańsko-ludowym".
"Polskie Stronnictwo Ludowe Piast powołujemy dla odbudowy sił ruchu ludowego, który nadal powinien służyć Polsce (...) PSL Piast odradza się jako stronnictwo o obliczu patriotycznym, jako partia chrześcijańsko-ludowa, łącząca duchowe i społeczne wartości chrześcijańskie oraz polityczne ideały ruchu ludowego" - czytamy w komunikacie przekazanym dziennikarzom
Podkański powiedział, że PSL Piast powstało po to, aby "pomóc Polsce i narodowi polskiemu w obronie podstawowych wartości - ziemi, religii i narodowości". Przyznał, że jego partii jest najbliżej do układu centroprawicowego. Dodał, że PSL Piast stawia na edukację, gospodarkę i kulturę.
Wojciechowski podkreślił, że nowa partia nie powstaje na "gruzach" PSL. Nie stawiamy na wyciąganie członków z obecnego PSL, chcemy przyciągać ludzi, którzy dotychczas nie należeli do PSL, bo nie godzili się z jego wizją polityczną - zaznaczył.
Przyznał jednak, że do nowego ugrupowania przechodzą całe organizacje gminne PSL - jako przykład podał lubelskie, w którym do PSL Piast przeszło 600 osób. Wojciechowski powiedział też, że kongres, na którym mają zostać wybrane władze nowej partii, odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu.
Obaj liderzy poinformowali, że głównym celem PSL Piast są najbliższe wybory samorządowe. To będzie prawdziwa próba między PSL Piast, a obecnym PSL - ocenił Wojciechowski. Dodał, że nie wyklucza wspólnego startu w wyborach samorządowych z PiS, ale - jak zaznaczył - "na razie" rozmowy są prowadzone z ZCHN, Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym, Partią Centrum i Forum Polskim.
Liderzy PSL Piast wezwali też do współpracy wszystkich, "którym bliskie są wartości patriotyczne, chrześcijańskie i ludowe" oraz tych, którzy "pragną dobra Polski".
Wiceprezes PSL Jan Bury poinformował, że jego partia zaskarżyła decyzję sądu o rejestracji PSL Piast. Jak wyjaśnił, art. 11, ust. 5 ustawy partiach politycznych, głosi, że "nazwa, skrót nazwy i symbol graficzny partii politycznej powinny odróżniać się wyraźnie od nazw, skrótów nazw i symboli graficznych partii już istniejących". PSL jest tylko jedno, a symbol koniczynki kojarzy się jednoznacznie z naszą partią - podkreślił Bury.
Nie mają podstaw do zaskarżenia, nasze podejście jest uczciwe - powiedział Wojciechowski. Jego zdaniem, PSL nie uda się zablokować rejestracji PSL Piast.
Trzej eurodeputowani - oprócz Janusza Wojciechowskiego i Zdzisława Podkańskiego także Zbigniew Kuźmiuk, zostali na początku lutego usunięci z PSL. Przyczyną wyrzucenia z partii była - według liderów PSL - zmiana przez europosłów frakcji w Parlamencie Europejskim - bez zgody władz partii, a także próby tworzenia przez nich nowej partii, bliskiej PiS.
Zdaniem europosłów, powodem ich wykluczenia były zadawane przez nich publicznie pytania w sprawie sprzedaży siedziby partii na ul. Grzybowskiej w Warszawie. Eurodeputowani zarzucili władzom PSL, że sprzedaż budynku partii odbyła się "pokątnie, skrycie i bez przetargu".