Trwa ładowanie...
d1hut1b

Wojciech Pszoniak nie żyje. Piotr Gliński: Zamyka się kolejny rozdział

Wojciech Pszoniak nie żyje. Legendarny aktor zmarł 19 października rano po długiej chorobie. Pożegnał go minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojciech Pszoniak nie żyje
Wojciech Pszoniak nie żyje (ONS)
d1hut1b

Wojciech Pszoniak nie żyje. Pożegnał go Piotr Gliński

W poniedziałek 19 października o 6:08 rano zmarł Wojciech Pszoniak. To jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Przez lata walczył z chorobą nowotworową, a ostatnie chwile życia spędził w szpitalu. Informację o śmierci Wojciecha Pszoniaka podał jego wieloletni przyjaciel ks. Andrzej Luter. Miał 78 lat.

W mediach społecznościowych wybitnego aktora pożegnał Piotr Gliński. "Był jednym z najlepszych polskich aktorów. Niezapomniany Moryc, wybitny Robespierre, pamiętny Korczak. Ze śmiercią Wojciecha Pszoniaka zamyka się kolejny rozdział historii polskiego teatru i kina. Niech odpoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

d1hut1b

Wojciech Pszoniak. Z tych ról go zapamiętamy

Wojciech Pszoniak był wybitnym aktorem filmowym i teatralnym, a w pamięci Polaków zapisał się przede wszystkim jako Moryc Welt – jeden z trzech głównych bohaterów "Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Stworzył wiele kreacji aktorskich, dzięki którym zapadł w pamięci kilku pokoleniom Polaków. Za to jego debiutem w polskiej produkcji była rola u Zbigniewa Chmielewskiego w wojennym filmie "Twarz anioła" (1970).

Wojciecha Pszoniaka zapamiętamy nie tylko z roli Moryca Welta w filmie "Ziemia obiecana". Sprawdzał się w "mocnych" kreacjach bohaterów szalonych, życiowo przegranych, bezwzględnych. Zagrał m.in. w filmach "Piłat i inni", "Wesele", "Blaszany bębenek", "Korczak", "Nokturn - miłość mnie okłamała", " Spojrzenie Odyseusza", "Czarny czwartek", "Nadzieja" czy "Dziecko Rosemary".

d1hut1b

Zakaz sprzedaży alkoholu od godziny 19? Wiceminister Marcin Horała: różne rozwiązania są analizowane

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hut1b

Podziel się opinią

Share
d1hut1b
d1hut1b
Więcej tematów