Trwa ładowanie...
d4eb9rf

Wojciech Młynarski odebrał Złote Berło

Podczas uroczystego wieczoru w warszawskim Teatrze Ateneum, Wojciech Młynarski, poeta i autor ponad trzech tysięcy piosenek, odebrał Złote Berło - najważniejszą nagrodę Fundacji Kultury Polskiej.

Share
d4eb9rf

W okolicznościowym przemówieniu Młynarski tłumaczył, że tworząc, starał się prowadzić grę z odbiorcami swoich tekstów. Dodał, że starał się skłaniać człowieka do myślenia w "potwornie nudnych czasach socjalizmu".

Kapituła wyróżniła Młynarskiego za "pełną niezwykłych walorów śpiewającą twórczość, kreującą estetyczną i etyczną wrażliwość kilku pokoleń Polaków". Artysta przyznał jednak, że w swojej pracy nigdy nie miał "specjalnych zapędów moralizatorskich". Tłumaczył, że zamierzał mówić i pisać prawdę, lubić ludzi, piętnować głupotę i zawsze zachowywać "zwykłą, ludzką przyzwoitość".

Wzruszenia nie kryła również córka artysty Agata Młynarska. Dziennikarka powiedziała, że wręczenie "Złotego Berła" jest ogromnym przeżyciem dla całej rodziny. Tym bardziej - dodała, że laureat nie liczył na nagrodę, gdyż jest "bardzo skromnym człowiekiem".

d4eb9rf

"Złote Berło" przyznano po raz dziesiąty. Wśród wcześniejszych laureatów nagrody znalazł się między innymi Janusz Gajos. Aktor powiedział, że otrzymanie Złotego Berła jest podsumowaniem dokonań, mimo że artyści nie przepadają za tego rodzaju sformułowaniem.

Podczas uroczystości Wojciech Młynarski wręczył tak zwane "małe berło" osobie, którą uważa za swojego kontynuatora. Otrzymał je poeta, bard i konferansjer Andrzej Poniedzielski.

Wieczór w Teatrze Ateneum uświetnił koncert zatytułowany "Klasa Młynarskiego". Uczniowie Młynarskiego - między innymi Ewa Bem, Marian Opania, Zbigniew Zamachowski i Magda Umer - zaśpiewali piosenki laureata.

Wojciech Młynarski od lat 60. związany jest z Polskim Radiem. W tym roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał Diamentowy Mikrofon - nagrodę specjalną Polskiego Radia za całokształt dorobku artystycznego oraz stałą obecność jego twórczości na falach Polskiego Radia.

d4eb9rf

Podziel się opinią

Share
d4eb9rf
d4eb9rf
Więcej tematów