Wojciech Kilar otrzymał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego
Kompozytor Wojciech Kilar otrzymał honorową nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Nagrodę wręczono w warszawskim Kościele św. Krzyża; w uroczystości uczestniczył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Wręczenie nagrody poprzedziła msza święta. Uroczystości te zakończyły trwający od środy kongres "Polska - Wielki projekt". Odbierając nagrodę Kilar podkreślił, że odbywa się to w warunkach niezwykłych.- Z jednej strony smutek, pamięć o zmarłych. Z drugiej strony nadzieja związana także z tą nagrodą, że być może będzie ona utrwalać pamięć o świętej pamięci prezydencie Lechu Kaczyńskim - mówił.
- To jest nagroda przyznana przez naprawdę starannie dobraną i wybitną kapitułę ludzi zasłużonych dla Polski i sądzę, że z czasem będzie czymś bardzo ważnym w naszej przestrzeni publicznej. Została przyznana po raz pierwszy i od razu laureat jest człowiekiem bardzo wybitnym i to nie tylko w polskiej skali, ale w skali międzynarodowej - mówił Jarosław Kaczyński.
Jak zaznaczył, mówi to właściwie w imieniu swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej, która powołała kapitułę nagrody i objęła ją honorowym patronatem. - Trudno będzie utrzymać ten poziom, ale będziemy się starać. Ja tu jestem tylko kimś, kto się angażuje, nie jestem jednak bezpośrednim decydentem. Niemniej patrzę na to z wielką radością - podkreślił prezes PiS.
Podczas uroczystości w Kościele św. Krzyża poinformowano o tym, że w piątek o godzinie 14 Stowarzyszenie Katyń 2010 odbierze z MSZ tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, która została usunięta z kamienia w Smoleńsku.
Tablicę w minionym roku zainstalowało w Smoleńsku właśnie Stowarzyszenie Katyń 2010. W przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy Rosjanie ją zdemontowali, a następnie przekazali Polakom; obecnie jest ona przechowywana w resorcie spraw zagranicznych.
W skład kapituły honorowej nagrody im. Lecha Kaczyńskiego weszli Zdzisław Krasnodębski (przewodniczący), Andrzej Gwiazda, Janusz Krasiński, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski oraz Joanna Wnuk-Nazarowa.
Urodzony we Lwowie, a od 1948 r. mieszkający w Katowicach, Wojciech Kilar znany jest na świecie głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 130 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim i Krzysztofem Kieślowskim. Jest też autorem wielu utworów symfonicznych.
W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany". Kompozytor w Katowicach skończył szkołę średnią oraz uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W 2006 r. został honorowym obywatelem miasta. Cztery lata wcześniej otrzymał nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska. Jest też laureatem nagrody metropolity katowickiego "Lux ex Silesia".