Wojciech Jagielski nagrodzony
Wojciech Jagielski, reporter i pisarz, autor
takich książek jak "Modlitwa o deszcz" czy "Wieże z kamienia",
został w sobotę uhonorowany Nagrodą Wydawców i Księgarzy Polskich
za całokształt twórczości.
Wojciech Jagielski urodził się w 1960 roku. Zaczynał jako dziennikarz PAP, od jesieni 1991 pracuje w "Gazecie Wyborczej", dla której pisze reportaże z Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu oraz Afryki. Jest współpracownikiem BBC, publikuje także w "Le Monde".
Oprócz regularnie drukowanych w "Gazecie Wyborczej" reportaży wydał książki "Dobre miejsce do umierania" (1994) o Kaukazie i Zakaukaziu oraz "Modlitwa o deszcz" (2002) o Afganistanie. Swoim pisarstwem kontynuuje tradycje reportażowe Ryszarda Kapuścińskiego, którego uważa za mistrza i przyjaciela.
"Twoja twórczość to świetna kontynuacja, doskonałe rozwinięcie i wzbogacenie wszystkiego, co najlepsze w polskim i europejskim reportażu" - napisał Kapuściński, zeszłoroczny laureat Nagrody Wydawców i Księgarzy, w liście gratulacyjnym do tegorocznego laureata.
Jagielski mimo że często pisze jako korespondent wojenny, stara się nie epatować krwawymi scenami i nie wysuwać na plan pierwszy wątków sensacyjnych. Miejsca, o których pisze, odwiedza wielokrotnie, potrafi pokazać kontekst historyczny opisywanych wydarzeń, niejednoznaczność opisywanego świata.
Najnowsza książka Jagielskiego, opublikowana w zeszłym roku przez W.A.B., to "Wieże z kamienia". To opowieść o Czeczenii i wojnie toczonej przez garstkę desperatów-partyzantów przeciwko wielokrotnie liczniejszej armii rosyjskiej. Bohaterami Wież z kamienia są dowódcy partyzantów - Asłan Maschadow i Szamil Basajew na równi z mieszkańcami jednego z czeczeńskich aułów, których utarte od wieków koleje życia wojna wywróciła do góry nogami.
Nagroda przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Stowarzyszenie Księgarzy Polskich od 1996 roku. Jej laureatami są Józef Tishner, Gustawa Herling-Grudziński, Norman Davies i Ryszard Kapuściński.