Trwa ładowanie...
Arkadiusz Jastrzębski
09-10-2015 13:30

Wódka leje się w komendzie? Policja walczy z alkoholizmem w swoich szeregach

Piją na służbie i po niej. Niektórzy twierdzą, że wódka wpisana jest wręcz w ten zawód. Problem z alkoholem ma co najmniej co szósty policjant. Ich przełożeni mówią: dość i wprowadzają obowiązkowe zajęcia na temat zgubnych skutków picia. Z psychologiem spotka się każdy ze 100 tys. funkcjonariuszy.

Wódka leje się w komendzie? Policja walczy z alkoholizmem w swoich szeregachŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d41wizj
d41wizj

Medialne doniesienia o pijanych policjantach tylko z ostatnich miesięcy pokazują, że mundurowi nie są święci i, jak reszta Polaków, "za kołnierz nie wylewają". W sierpniu pijany policjant pełnił służbę w komisariacie w Zebrzydowicach. W lipcu kompletnie "zalany" funkcjonariusz zdemolował autem trzy inne samochody w Międzyrzeczu. W maju jadących zygzakiem policjantów zatrzymano w Bytowie i Łukowie. Najgłośniejsza była sprawa z Bielska-Białej, gdzie na piciu alkoholu w budynku komendy przyłapano szefa jednostki i jego dwóch zastępców.

Jak to wygląda w statystykach? - W 2013 roku odnotowaliśmy 65 przypadków pełnienia służby przez policjantów pod wpływem alkoholu oraz 119 zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych funkcjonariuszy po pracy prywatnym autem. W roku 2014 było to odpowiednio: 51 i 107 przypadków - wyjaśnia kom. Iwona Kuc z Zespołu Prasowego Komendy Głównej Policji. Dodaje, że przyłapanych mundurowych przełożeni najczęściej zwalniali. - Zgodnie z art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji, czyli z uwagi na popełnienie czynu o znamionach przestępstwa, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia pozostanie policjanta w służbie - tłumaczy.

Piją więcej niż Kowalski?

Czy to liczby, które oddają faktyczną skalę problemu? Czy może wpadają tylko ci, którzy narazili się czymś kolegom albo przełożonym? To tajemnica, która pozostanie raczej za murami komend i komisariatów. Z pewnością na wizerunek pijącego policjanta wpływają filmy - chociażby słynna "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego - i wspomniane już przypadki nagłośnione przez media.

- To faktycznie może sprawiać wrażenie, że alkohol jest dużym problemem w policji. Każda taka sprawa jest szeroko komentowana. Tymczasem stróże prawa niekoniecznie częściej sięgają po alkohol niż przedstawiciele innych grup zawodowych, których praca wiąże się z ciągłym stresem, jak np. lekarze - mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), która jako jedyna w Europie przygotowała raport na temat nadużywania alkoholu wśród funkcjonariuszy służb mundurowych.

d41wizj

Szczegóły raportu znane są tylko szefom policji. - Mogę powiedzieć jedynie, że w Polsce nadmiernie pije 18 proc. ludzi, a wśród policjantów ten wskaźnik tylko nieznacznie odbiega od średniej dla całego społeczeństwa. Choć faktycznie to zawód, który wiąże się z większym ryzykiem - tłumaczy dyrektor PARPA. Dodaje, że choć początkowo szefowie policji niechętnie patrzyli na pracę ekspertów od uzależnień, którzy starali się określić zakres problemu alkoholizmu wśród mundurowych, to ostatecznie przekonali się do projektu i zaczęli współdziałać.

Psycholog i terapia

Jeszcze przed opracowaniem raportu PARPA, KGP wdrożyła program "Trzeźwość w policji". Dzięki niemu funkcjonariusz, który podda się terapii, ma gwarancję, że nie zostanie wyrzucony z pracy. - Komendanci zrozumieli, że lepiej pomóc uzależnionemu wcześniej niż czekać, aż ktoś się "wywróci" i wyrzuci się go ze służby - podkreśla Krzysztof Brzózka.

Teraz czas na kolejny krok i profilaktykę. Z funkcjonariuszami i pracownikami cywilnym policji zajęcia prowadzić będą psycholodzy. - W ramach programu "Alkohol a środowisko służby i pracy" do końca tego roku planowane jest przygotowanie grupy 46 psychologów. Zgodnie z założeniami zajęcia mają prowadzić wszyscy psycholodzy policyjni realizujący zadania w obszarze opieki psychologicznej i psychoedukacji. Szacuje się, że docelowo będzie to grupa ok. 80 ekspertów - zapowiada kom. Iwona Kuc.

Do końca 2019 roku Komenda Główna Policji chce objąć programem profilaktycznym ponad 100 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. - Zajęcia trwać będą cztery godziny dydaktyczne, a w przypadku kadry kierowniczej - osiem - wyjaśnia kom. Kuc. Po roku 2020 szkolenie będzie powtarzane co kilka lat. Programem profilaktycznym objęci będą również nowi mundurowi.

d41wizj

Czy problem z alkoholem w policji uda się ograniczyć do minimum? - Niestety w Polsce wszyscy sięgamy po alkohol zbyt często. Tacy jesteśmy i to jest problem całego społeczeństwa, a nie jednej grupy zawodowej - odpowiada dyrektor PARPA.

Zobacz też: Alkoholizm w Polsce
d41wizj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41wizj
Więcej tematów