ŚwiatWniosek o uwolnienie Tymoszenko w Sądzie Najwyższym

Wniosek o uwolnienie Tymoszenko w Sądzie Najwyższym

Obrona skazanej na siedem lat pozbawienia wolności byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko złożyła w Sądzie Najwyższym w Kijowie wniosek o anulowanie jej wyroku oraz o uwolnienie jej z więzienia.

01.08.2013 | aktual.: 01.08.2013 16:24

Adwokaci Tymoszenko uważają, że podstawą do wypuszczenia byłej premier jest kwietniowe orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w jej sprawie, które uprawomocniło się w środę. Główny obrońca byłej premier Serhij Własenko powiedział dziennikarzom, że oczekuje, iż Sąd Najwyższy anuluje "bezprawny i politycznie umotywowany wyrok" wobec jego klientki.

30 kwietnia Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że aresztowanie Tymoszenko podczas jej procesu sądowego w sierpniu 2011 roku było niezgodne z prawem i naruszyło Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Własenko uważa, że Trybunał orzekł, że "proces Tymoszenko prowadzony był przez uprzedzonego do niej sędziego oraz że nie została ona aresztowana na podstawie przestarzałego kodeksu karnego, lecz w wyniku samowoli sędziów i prokuratorów".

W lipcu ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, że zastosowało się do wskazówek Trybunału w sprawie "Tymoszenko przeciwko Ukrainie", ponieważ uchwalony został nowy kodeks karny, wprowadzający "całkowicie nowe procedury stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, co jest zgodne z wymogami Europejskiego Trybunału" Praw Człowieka.

Tymoszenko trafiła do aresztu śledczego podczas swego procesu, w którym została następnie uznana za winną naruszeń przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku i skazana na siedem lat więzienia. W okresie podpisywania tych umów Tymoszenko stała na czele rządu ukraińskiego.

Kwestią uwolnienia Tymoszenko zajmuje się obecnie były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox, którzy z ramienia PE są obserwatorami procesów sądowych ukraińskiej opozycji, w tym byłej premier.

We wtorek spotkali się oni w tej sprawie z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, a w środę odwiedzili Tymoszenko w szpitalu w Charkowie, gdzie - pod strażą - przebywa ona w związku ze schorzeniem kręgosłupa.

Kwaśniewski i Cox mają rozmawiać o wywiezieniu Tymoszenko na leczenie za granicę, co poprawiłoby relacje między Kijowem a Brukselą przed zaplanowanym na jesień podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)