PolskaWniosek o uchylenie immunitetu posłowi SLD

Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi SLD

Prokurator Apelacyjny w Łodzi wystąpił o
uchylenie immunitetu b. "baronowi" SLD w Łódzkiem, posłowi
Andrzejowi Pęczakowi. Wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na
pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej skierowany został
do Prokuratora Generalnego - poinformowała rzeczniczka PA w Łodzi Małgorzata Glapska-Dudkiewicz.

26.10.2004 | aktual.: 26.10.2004 13:26

Obraz

Prokuratura chce postawić posłowi zarzut przyjęcia korzyści majątkowej i osobistej od biznesmena 43-letniego Marka D., właściciela spółki Triton Holding (stanowiącej część Larchmont Group) i od jego asystenta, byłego posła KPN Krzysztofa P.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi wydział do walki z przestępczością zorganizowaną Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi. Dotyczy ono przyjęcia przez posła w okresie od marca do lipca tego roku korzyści osobistej i majątkowej w łącznej kwocie ponad 295 tysięcy złotych. Łapówką miało być - według prokuratury -prawo użytkowania w tym okresie luksusowego samochodu marki Mercedes oraz telefonu komórkowego.

Przyjęcie korzyści majątkowej i osobistej nastąpiło "w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa"- napisała w komunikacie przekazanym PAP prok. Glapska-Dudkiewicz. Zarówno prokuratura, jak i ABW, które prowadzą śledztwo w tej sprawie nie chcą ujawnić, za co poseł miał przyjąć łapówkę.

Według niektórych mediów łapówka miała związek z prywatyzacją Polskich Hut Stali. Lobbysta Marek D. doradzał hindusko- brytyjskiej grupie LNM w przejęciu państwowego koncernu.

Obaj podejrzani o wręczenie łapówki posłowi przebywają w łódzkim areszcie. Nie przyznają się do wręczenia korzyści. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

Ostatnio nazwisko Marka D. pojawiło się w jednej z odtajnionych notatek Agencji Wywiadu dotyczących spotkania Kulczyk- Ałganow. Według niej, Marek D. prowadzący interesy m.in. w Rosji, miał negocjować z Janem Kulczykiem odkupienie posiadanych przez niego akcji PKN Orlen. Początkowo Kulczyk miał za to żądać 100 mln USD, po rozmowach - 30 mln, przy zastrzeżeniu, by kwota ta została przelana na wskazane przez Kulczyka konto. Łódzka prokuratura apelacyjna prowadzi wspólnie z ABW śledztwo związane ze spotkaniem Kulczyk-Ałganow.

Larchmont Group zajmuje się m.in. doradztwem na rynku kapitałowym. Ostatnio wprowadzała na polski rynek LNM Holdings, inwestora Polskich Hut Stali (obecnie Ispat Polska Stal). Z kolei Triton Holding, wraz z rosyjskim koncernem RAO JES, była zainteresowana kupnem Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK)
oraz uczestnictwem w przetargach na prywatyzację innych polskich przedsiębiorstw energetycznych.

Larchmont Group wcześniej była m.in. zaangażowana we wprowadzanie belgijskiej firmy Tractabel do Elektrowni Połaniec i interesowała się Rafinerią Gdańską.

To już drugi wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu posłowi Pęczakowi, byłemu szefowi SLD w Łódzkiem. W czerwcu z takim wnioskiem wystąpiła Prokuratura Okręgowa w związku ze śledztwem dotyczącym niegospodarności w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w latach 1999-2000. Poseł zrzekł się immunitetu w tej sprawie. Wcześniej zrezygnował też ze wszystkich funkcji sejmowych (był szefem sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej) i zawiesił swe członkostwo w Sojuszu.

Prokuratura przedstawiła Pęczakowi zarzuty dotyczące niegospodarności i wyrządzenia ponad 42 mln złotych szkody w mieniu WFOŚ w Łodzi oraz miliona złotych w mieniu spółki-córki Funduszu, sieradzkiej Warty. Zarzucono mu również wyłudzenie na szkodę jednej ze spółek Funduszu co najmniej 40 tys. zł, podżeganie do wyłudzenia na szkodę WFOŚ kwoty co najmniej 3,5 tys. zł oraz działanie na szkodę interesu publicznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)