Wniosek o uchylenie immunitetu posła Sułka - do Prokuratury Krajowej
Prokuratura Apelacyjna w Lublinie przesłała do Prokuratury Krajowej w Warszawie wniosek radomskiej prokuratury dotyczący uchylenia immunitetu posła Samoobrony z Ostrowca Świętokrzyskiego Leszka Sułka. Prokuratura w Radomiu chce postawić posłowi zarzut znieważenia policjantów.
Prokuratura doszła do wniosku, że poseł popełnił przestępstwo i zwróciła się o uchylenie mu immunitetu. Dopóki Sejm tego nie zrobi, prokuratura nie może dalej prowadzić sprawy - powiedział Cezary Maj, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, której podlega prokuratura radomska.
Do znieważenia policjantów przez Sułka miało dojść 14 października w Radomiu. W grudniu Sułek powiedział, że jeśli wniosek w jego sprawie trafi do Sejmu, to on sam zrzeknie się immunitetu.
Według ustaleń prokuratury Sułek został zatrzymany przez policję 14 października po południu na ul. Słowackiego w Radomiu, ponieważ jadąc oplem kadetem popełnił wykroczenie drogowe. Jego samochód przekroczył podwójną linię ciągłą, nieprawidłowo jechał na skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych.
Po zatrzymaniu Sułek powiedział policjantom, że jest posłem i pokazał im identyfikator. Stwierdził, że policjanci są niedouczeni, powinni się leczyć, są głąbami, baranami, że powinien im postrącać czapki z głów. I zakończył, że będą się tłumaczyć, zarówno oni, jak i ich przełożony. Policjanci nie mieli podstaw, żeby kontrolować trzeźwość posła - powiedział Maj.
Za znieważenie policjantów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku.