Włoscy rabini podzieleni w sprawie decyzji Benedykta XVI

Na trzy dni przed pierwszą wizytą Benedykta XVI w synagodze w Rzymie wśród włoskich rabinów nie ma zgody w ocenie tego gestu. Powodem rozbieżności jest spór wokół zamiaru wyniesienia na ołtarze Piusa XII. Przeciwko temu protestują środowiska żydowskie, zarzucając papieżowi czasów wojny milczenie wobec holokaustu.

Włoscy rabini podzieleni w sprawie decyzji Benedykta XVI
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Najbardziej radykalne stanowisko zajął przewodniczący włoskiej Rady Rabinackiej Giuseppe Laras, który zapowiedział, że nie przybędzie do rzymskiej synagogi na spotkanie z Benedyktem XVI. Zarzucił obecnemu papieżowi "osłabienie" dialogu z Żydami. Za błędy Benedykta XVI uznał zdjęcie ekskomuniki z biskupa lefebrysty i zarazem negacjonisty Richarda Williamsona oraz podpisanie dekretu o heroiczności cnót Piusa XII, co przybliża jego beatyfikację.

Rabin Laras oświadczył, że nie będzie uczestniczył w niedzielnym spotkaniu, gdyż jego zdaniem skorzysta na nim tylko Kościół katolicki, zwłaszcza zaś - dodał - "najbardziej wsteczne elementy".

"Wizyta znakiem pokoju"

Główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni w wywiadach dla włoskiej prasy mówił, że wizyta Benedykta XVI będzie "znakiem pokoju" i położył nacisk na znaczenie gestu kontynuacji historycznej, pierwszej w dziejach wizyty Jana Pawła II w synagodze w 1986 roku. Odnosząc się zaś do bojkotu ze strony Larasa, oświadczył, że "tylko czas pokaże, kto podjął właściwą decyzję".

Poprzedni rabin Wiecznego Miasta Elio Toaff, który podejmował polskiego papieża w synagodze, a teraz będzie witał jego następcę, nazwał wizytę wydarzeniem "bardzo pozytywnym". Jego zdaniem oznacza ona, że dialog katolicko-żydowski podąża tą samą ścieżką, nawet jeśli - powiedział - popełniane są błędy.

Wspominając wizytę Jana Pawła II, 95-letni rabin Toaff podkreślił: byłem świadom tego, że na naszych oczach zapisywana jest karta historii dla następnych pokoleń.

Wywiadu jednej z katolickich agencji udzielił ksiądz Giancarlo Centioni, który w latach II wojny światowej był w Rzymie kapelanem ochotniczej włoskiej milicji faszystowskiej, tzw. Czarnych Koszul. Opowiedział on, że Pius XII stworzył "podziemną siatkę" pomocy Żydom.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)