PolskaWłodzimierz Cimoszewicz gościem programu "Tłit"

Włodzimierz Cimoszewicz gościem programu "Tłit"

Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest były premier, europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

Natalia Durman

Co dziś w programie? - Polska powinna przyjąć jak najmniej uchodźców. Dlatego że uważam, że najskuteczniejszym sposobem jest pomaganie na miejscu. To kwestia roztropności, oszacowania, jakimi dysponujemy możliwościami jako państwo - powiedział Krzysztof Bosak w Polsat News. Co na to Cimoszewicz? Czy zgadza się z takim podejściem?

Jak rozwiązać trudną sytuację na granicy Polski z Białorusią? Czy Mińsk gra kartą z uchodźcami? A może to scenariusz napisany przez Putina?

Lewica złożyła wniosek o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Czy to dobre narzędzie do dyskusji o rozwiązaniu kryzysu afgańskiego?

Przy okazji posłowie apelują, by prezydent Andrzej Duda wrócił z wakacji. Czy to nieodpowiednie, że wypoczywa właśnie teraz?

Czy Polska odpowiednio zareagowała na sytuację w Afganistanie? Jakie są scenariusze dla tego kraju? Czy Parlament Europejski będzie się zajmował tą sytuacją?

Jak polska dyplomacja i polski rząd powinny się teraz zachować w relacjach z Izraelem?

Radni Małopolski zdecydowali w sprawie uchwały anty-LGBT. 23 radnych sejmiku zagłosowało przeciwko unieważnieniu deklaracji. Taka decyzja może oznaczać, że Małopolska straci 2,5 mld euro unijnych pieniędzy.

- Będę chciał zająć się nową deklaracją na następnej sesji sejmiku pod koniec sierpnia. Będzie w niej zawarty kierunek konkretnego działania, budowania i wzmacniania społeczeństwa, a także ochrony rodzin i dzieci - ujawnił w rozmowie z Wirtualną Polską Jan Duda, przewodniczący sejmiku małopolskiego i ojciec prezydenta Polski.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił z kolei komentarza na łamach portalu wPolityce.pl. Jak stwierdził, decyzja małopolskich radnych to dowód na to, że stoją oni po stronie wartości, rodziny i wszystkich zasad "których przestrzeganie jest konieczne do tego, żeby Europa, w tym Polska, rozwijała się". - Jestem dumny z radnych sejmiku województwa małopolskiego i wszystkich innych jednostek samorządu terytorialnego, które nie wycofują się z bardzo dobrych uchwał w obronie rodziny - powiedział Czarnek.

Polska po raz kolejny stanie na agendzie prac Parlamentu Europejskiego - powiedział w programie "Onet Rano" europoseł Robert Biedroń, zapowiadając debatę na temat lex TVN i wolności mediów w Polsce. - Nie wiemy, czym to się skończy. Może kolejną rezolucją. To wstyd dla Polski - stwierdził.

Czy marszałek Elżbieta Witek miała prawo zarządzić reasumpcję głosowania w Sejmie? Jakie konsekwencje jej grożą? Czy opozycja się dogada i zaproponuje jednego kandydata na jej następcę?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)