Trwa ładowanie...
d49tr1h

Włochy zadłużone. Komisja Europejska interweniuje

Włochy łamią reguły dotyczące zadłużenia. Komisja Europejska zamierza rozpocząć postępowanie przeciwko władzom w Rzymie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włochy zadłużone. Komisja Europejska interweniuje
Włochy zadłużone. Komisja Europejska interweniuje (iStock.com)
d49tr1h

Włochy łamią reguły

Projekt włoskiego budżetu został odrzucony przez Komisję Europejską, która chce wszcząć postępowanie przeciwko władzom w Rzymie. Sprawa dotyczy procedury dyscyplinarnej w związku z naruszeniem reguł deficytu i długu, co w konsekwencji może zakończyć się sankcjami i karami finansowymi. Według KE założenia budżetowe Włoch stanowią zagrożenie dla stabilności finansów państwa.

Największe długi – Włochy na drugim miejscu

Włochy mają, zaraz po Grecji, najwyższy poziom długu publicznego w eurolandzie, który według najnowszych prognoz przekracza 130 procent PKB (dopuszczalny poziom o 60 procent). Dopóki poprzednie włoskie rządy próbowały trzymać w ryzach poziom deficytu finansów publicznych, Komisja Europejska przez lata tolerowała tak wysokie długi. Sytuacja uległa jednak zmianie, gdy okazało się, że nowe władze w Rzymie przewidziały zwiększenie tego wskaźnika

d49tr1h

Włochy i Bruksela wobec długów

Premier Włoch, Giuseppe Contte, po odrzuceniu przez KE projektu budżetu zapewnił, iż rząd jest przekonany o słuszności jego założeń. Oznajmił, że ma zamiar odbyć rozmowę z przewodniczącym Komisji, Jeanem-Claude’m Junckerem, w celu konfrontacji stanowisk. Wiadomo, że najbliższe spotkanie unijnych ministrów finansowych odbędzie się 4 grudnia 2018 roku, ale decyzja otwierająca procedurę może zapaść dopiero w styczniu. Wówczas Komisja Europejska będzie mogła zwrócić się w ramach sankcji do Włoch o zdeponowanie na nieoprocentowanym rachunku równowartości 0,2 proc. PKB.

d49tr1h

Podziel się opinią

Share
d49tr1h
d49tr1h
Więcej tematów