Trwa ładowanie...
dohrhqf

Włochy zadłużone. Komisja Europejska interweniuje

Włochy łamią reguły dotyczące zadłużenia. Komisja Europejska zamierza rozpocząć postępowanie przeciwko władzom w Rzymie.
Share
Włochy zadłużone. Komisja Europejska interweniuje
Włochy zadłużone. Komisja Europejska interweniujeŹródło: iStock.com
dohrhqf

Włochy łamią reguły

Projekt włoskiego budżetu został odrzucony przez Komisję Europejską, która chce wszcząć postępowanie przeciwko władzom w Rzymie. Sprawa dotyczy procedury dyscyplinarnej w związku z naruszeniem reguł deficytu i długu, co w konsekwencji może zakończyć się sankcjami i karami finansowymi. Według KE założenia budżetowe Włoch stanowią zagrożenie dla stabilności finansów państwa.

Największe długi – Włochy na drugim miejscu

Włochy mają, zaraz po Grecji, najwyższy poziom długu publicznego w eurolandzie, który według najnowszych prognoz przekracza 130 procent PKB (dopuszczalny poziom o 60 procent). Dopóki poprzednie włoskie rządy próbowały trzymać w ryzach poziom deficytu finansów publicznych, Komisja Europejska przez lata tolerowała tak wysokie długi. Sytuacja uległa jednak zmianie, gdy okazało się, że nowe władze w Rzymie przewidziały zwiększenie tego wskaźnika

dohrhqf

Włochy i Bruksela wobec długów

Premier Włoch, Giuseppe Contte, po odrzuceniu przez KE projektu budżetu zapewnił, iż rząd jest przekonany o słuszności jego założeń. Oznajmił, że ma zamiar odbyć rozmowę z przewodniczącym Komisji, Jeanem-Claude’m Junckerem, w celu konfrontacji stanowisk. Wiadomo, że najbliższe spotkanie unijnych ministrów finansowych odbędzie się 4 grudnia 2018 roku, ale decyzja otwierająca procedurę może zapaść dopiero w styczniu. Wówczas Komisja Europejska będzie mogła zwrócić się w ramach sankcji do Włoch o zdeponowanie na nieoprocentowanym rachunku równowartości 0,2 proc. PKB.

dohrhqf

Podziel się opinią

Share
dohrhqf
dohrhqf
Więcej tematów