Włochy zadłużone. Komisja Europejska interweniuje
Włochy łamią reguły dotyczące zadłużenia. Komisja Europejska zamierza rozpocząć postępowanie przeciwko władzom w Rzymie.
22.11.2018 | aktual.: 22.11.2018 10:33
Włochy łamią reguły
Projekt włoskiego budżetu został odrzucony przez Komisję Europejską, która chce wszcząć postępowanie przeciwko władzom w Rzymie. Sprawa dotyczy procedury dyscyplinarnej w związku z naruszeniem reguł deficytu i długu, co w konsekwencji może zakończyć się sankcjami i karami finansowymi. Według KE założenia budżetowe Włoch stanowią zagrożenie dla stabilności finansów państwa.
Największe długi – Włochy na drugim miejscu
Włochy mają, zaraz po Grecji, najwyższy poziom długu publicznego w eurolandzie, który według najnowszych prognoz przekracza 130 procent PKB (dopuszczalny poziom o 60 procent). Dopóki poprzednie włoskie rządy próbowały trzymać w ryzach poziom deficytu finansów publicznych, Komisja Europejska przez lata tolerowała tak wysokie długi. Sytuacja uległa jednak zmianie, gdy okazało się, że nowe władze w Rzymie przewidziały zwiększenie tego wskaźnika
Włochy i Bruksela wobec długów
Premier Włoch, Giuseppe Contte, po odrzuceniu przez KE projektu budżetu zapewnił, iż rząd jest przekonany o słuszności jego założeń. Oznajmił, że ma zamiar odbyć rozmowę z przewodniczącym Komisji, Jeanem-Claude’m Junckerem, w celu konfrontacji stanowisk. Wiadomo, że najbliższe spotkanie unijnych ministrów finansowych odbędzie się 4 grudnia 2018 roku, ale decyzja otwierająca procedurę może zapaść dopiero w styczniu. Wówczas Komisja Europejska będzie mogła zwrócić się w ramach sankcji do Włoch o zdeponowanie na nieoprocentowanym rachunku równowartości 0,2 proc. PKB.