Trwa ładowanie...
14-12-2015 00:08

Włochy: niekompletny Trybunał Konstytucyjny

Włoski parlament do skutku będzie wybierał brakujących trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Jego skład jest niekompletny już do osiemnastu miesięcy, podczas, gdy ustawa zasadnicza stanowi, że wakaty mogą być tylko miesiąc.

Włochy: niekompletny Trybunał KonstytucyjnyŹródło: AFP, fot: FILIPPO MONTEFORTE
d2mscb2
d2mscb2

Dwaj sędziowie przeszli w tym czasie na emeryturę. Trzecim, którego trzeba zastąpić, jest prezydent republiki Sergio Mattarella, wybrany na ten urząd w styczniu tego roku. To właśnie on jest najbardziej zgorszony trudnościami, jakie parlament ma z wyborem trzech sędziów. Jak się przypomina, w sytuacji przedłużającego się impasu prezydent mógłby zdecydować się wręcz na rozwiązanie parlamentu, byłby to jednak krok bezprecedensowy.

Przypuszcza się, że po dotychczasowych dwudziestu dziewięciu bezowocnych głosowaniach i przerwie na refleksję, partie polityczne zdecydują się na zmianę kandydatów, bo żaden z nich nie zdobył do tej pory wymaganej większości 3/5 głosów.

W skład włoskiego Trybunału Konstytucyjnego wchodzi piętnastu sędziów: pięciu wybiera szef państwa, pięciu parlament i pięciu przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Zobacz także: Na pewno chcesz dołączyć wybrany klip do artykułu?

d2mscb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mscb2
Więcej tematów