Trwa ładowanie...

Wlk. Brytania pilnie wzywa ambasadora Rosji. Bombowce zakłóciły ruch lotniczy

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało ambasadora Rosji do złożenia wyjaśnień ws. rosyjskich bombowców, które przeleciały zbyt blisko brytyjskiej przestrzeni powietrznej i zmusiły ministerstwo obrony do poderwania myśliwców.

Share
Wlk. Brytania pilnie wzywa ambasadora Rosji. Bombowce zakłóciły ruch lotniczy
Źródło: PAP/EPA, fot: Vitaly Belousov
d2eqpt8

- Wezwaliśmy rosyjskiego ambasadora, aby wyjaśnił tę sytuację, która doprowadziła do zakłóceń w ruchu lotnictwa cywilnego - powiedziała rzeczniczka Foreign Office.

Brytyjskie myśliwce typu Typhoon zostały poderwane, by przechwycić dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-95, w nazewnictwie NATO Bears.

Rosyjskie maszyny zauważono nad kanałem La Manche. Wówczas poderwane zostały maszyny z baz sił powietrznych RAF w Lossiemouth w Szkocji i Coningsby we wschodniej Anglii - poinformował brytyjski resort.

d2eqpt8

W ubiegłym roku NATO przeprowadziło ok. 100 akcji przechwytywania rosyjskich samolotów; to około trzy razy więcej niż w 2013 roku.

Elizabeth Quintana z brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute ocenia, że operację można łączyć z rozpoczęciem w Wielkiej Brytanii śledztwa mającego wyjaśnić okoliczności śmierci Aleksandra Litwinienki, byłego oficera KGB, prawdopodobnie otrutego w Londynie w listopadzie 2006 roku.

- Zwykle rosyjskie Tu-95 nadlatują z kierunku Norwegii w stronę Morza Północnego. To mogła być próba przetestowania szybkości reakcji RAF na południu - powiedziała Quintana, cytowana w dzienniku "Daily Mail".

Zobacz wideo. Dochodzenie ws. śmierci Aleksandra Litwinienki

d2eqpt8

Podziel się opinią

Share
d2eqpt8
d2eqpt8
Więcej tematów