Wlk. Brytania: kraj ekonomicznych nierówności
Brytyjskie statystyki zamożności wskazują na wysoką polaryzację majątkową społeczeństwa. Okazuje się, że zaledwie 5 rodzin dysponuje tam majątkiem równym majątkowi 12 mln Brytyjczyków. 10 proc. najbogatszych Brytyjczyków jest właścicielami prawie połowy majątku narodowego. I odwrotnie - uboższa połowa mieszkańców kraju posiada niespełna 10 procent majątku.
17.05.2014 | aktual.: 17.05.2014 02:16
Inne zaskakujące dane brytyjskiego urzędu statystycznego to liczba milionerów; to aż 9% ludności kraju, choć przyczynia się do tego astronomiczny wzrost wartości domów. Jednocześnie co dziesiąty Brytyjczyk posiada więcej niż jeden dom. Z kolei - według dorocznej listy najbogatszych "The Sunday Times", która ukaże się jutro - liczba miliarderów na Wyspach przekroczyła w tym roku sto.
Rachel Orr z organizacji dobroczynnej Oxfam powiedziała dziennikowi "The Times", że jest to kolejny dowód rosnącej nierówności, jeśli 5 najbogatszych rodzin w kraju posiada taki sam majątek co 12 milionów ich uboższych rodaków.
Narodowy Urząd Statystyczny jednak uważa, że wrażenie pogłębiających się rozbieżności jest mylne. Gemma Tetlow z Instytutu Studiów Fiskalnych ma podobną opinię. Jak powiedziała "The Financial Times", jeśli porównać 20 proc. najbogatszych i 20% najuboższych brytyjskich gospodarstw domowych, przepaść między nimi jest wprawdzie wielka, ale nie pogłębiła się znacznie od 2008 roku".
Dwukrotny wzrost populacji
Pod koniec 2013 r. Narodowy Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii (Office for National Statistics) ogłosił, że w ciągu najbliższych 25 lat populacja wzrośnie o ok. 10 mln osób. W grudniu 2013 r. ukazał się dodatkowy raport, w którym podano, że liczba ta może zwiększyć się o kolejne 4 mln.
W raporcie czytamy, że w 2037 r. Wielka Brytania będzie liczyć ok. 78 mln obywateli.
Skąd rozbieżności w danych? - Ze względu na niepewność zachowań demograficznych prognoza dot. struktury ludności zawiera w większym lub mniejszym stopniu margines błędu -tłumaczy ONS.
Wielka Brytania ma obecnie najszybciej rosnącą populację w Europie - napędzaną głównie przez masową imigrację.