Właściciele zwierząt mniej się ruszają
Właściciele zwierząt znacznie mniej czasu poświęcają na ruch i ćwiczenia fizyczne, a co za tym idzie chorują częściej niż ich rówieśnicy nie posiadający w domu żadnego zwierzęcia. Taką opinię przedstawili fińscy naukowcy na łamach grudniowego wydania pisma "PLoS ONE".
Według powszechnej opinii, właścicielami zwierząt są najczęściej młodzi, energiczni ludzie, przywiązujący dużą wagę do zdrowego trybu życia i poświęcający wiele czasu na zabawy ze swymi pupilami (głównie psami). Okazało się, że jest to bardzo dalekie od prawdy.
Badacze z University of Turku w Finlandii przeprowadzili badania na ponad 20 tys. Finów w wieku od 20 do 54 lat. Ich celem było stwierdzenie, czy istnieje związek między ogólnym stanem zdrowia, a posiadaniem w domu zwierzęcia oraz czy wpływa na to socjodemograficzny status tych osób.
Okazało się, że najwięcej właścicieli zwierząt jest wśród osób powyżej 40. roku życia, mieszkających w domach jednorodzinnych i prowadzących ustabilizowane życie rodzinne. Z reguły nie posiadały one wyższego wykształcenia i zaliczały się do niższych klas społecznych. Aż czterech na pięciu rolników posiadało psa, podczas gdy zaledwie 41% przedstawicieli innych grup zawodowych miało w domu zwierzę.
Badania pokazały, że w związku z zaawansowanym wiekiem i trudniejszą sytuacją społeczną, właściciele zwierząt palą więcej papierosów i mniejszą wagę przywiązują do aktywności fizycznej. Z tego powodu narażeni są na licznie czynniki ryzyka, np. wysoki poziom wskaźnika masy ciała (BMI) i częściej cierpią na różne dolegliwości (głównie podwyższone ciśnienie krwi, cukrzycę, rwę kulszową, wrzody żołądka, migrenę, depresję lub ataki lękowe).
Autorzy badań uważają, że motywowanie osób w średnim wieku, zamieszkujących obszary wiejskie, do częstszych aktywnych zabaw ze swoimi pupilami, mogłoby znacznie ograniczyć ich dolegliwości i przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.