Trwa ładowanie...
d1umwdr
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Władze Warszawy i policja szukają winnego chaosu w metrze

W Warszawie trwają poszukiwania sprawcy zamieszania w warszawskim metrze. Okoliczności wtorkowych i środowych utrudnień, gdzie z powodu zapachu gazu były wyłączone z ruchu niektóre stacje metra, bada policja. Analizowany jest m.in. zapis monitoringu; na razie nie wiadomo, kto lub co mogło wywołać podejrzany zapach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewakuacja metra w Warszawie
Ewakuacja metra w Warszawie (WP.PL)
d1umwdr

- Wstępnie przeanalizowaliśmy nagrania z monitoringu z metra z obu dni i nie znaleźliśmy na razie niczego, co pozwoliłoby na wykrycie przyczyny - powiedział rzecznik KSP Mariusz Mrozek.

Jak dodał, policjanci sprawdzający monitoring nie zauważyli żadnej sytuacji, która mogłaby jakoś wyjaśniać przyczynę powstania utrudnień w metrze. - Oczywiście cały czas wyjaśniamy sprawę. Jeszcze raz będziemy przeglądać i analizować nagrania z monitoringu. Tych kamer jest dużo - zaznaczył.

Utrudnienia w metrze zaczęły się we wtorek ok. godz. 11, gdy na stacjach Centrum i Świętokrzyska wyczuwalny był zapach gazu. Na miejsce skierowana została m.in. strażacka specjalistyczna jednostka ratownictwa chemicznego. Przyrządy nie wykryły jednak obecności gazu. Do godzin popołudniowych sprawdzono jeszcze kilka innych stacji, na których również czuć było podobny zapach.

d1umwdr

Sytuacja powtórzyła się w środę - z powodu podejrzanego zapachu, który wyczuli maszyniści, wyłączonych zostało sześć stacji metra na linii Słodowiec - Politechnika, m.in. stacja Centrum i Świętokrzyska. Po południu zebrał się stołeczny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz mówiła po posiedzeniu, że najbardziej prawdopodobną wersją jest ta, że jakaś osoba lub grupa osób specjalnie rozpyla substancję zapachową.

Zaznaczyła jednocześnie, że nie jest to substancja trująca i metro jest bezpieczne.

Rozpatrywane są też inne wersje. Przedstawiciele metra wykluczyli m.in. taką, że podejrzany zapach mógł być skutkiem wymiany nawierzchni ulic nad stacjami.

W czwartek w Polskim Radiu prezydent Warszawy powiedziała, że miasto poniosło znaczne koszty związane z utrudnieniami w metrze. - Będziemy starali się wykryć sprawcę, dlatego że to jest jednak bardzo duży paraliż, też poczucie takie psychiczne tych, którzy podróżują (metrem), nie jest najlepsze, no i to są określone koszty, bo te 2 dni kosztowały 31 tys. zł. Natychmiast w takich sytuacjach uruchamiamy komunikację zastępczą, czyli tramwaje i autobusy. W pierwszym przypadku było prawie 20 tramwajów, 60 autobusów, w drugim trochę mniej, bo to krócej trwało. Jednym słowem, jeśli będzie złapany (sprawca), na pewno będzie obciążony kosztami - dodała.

Zaprzeczyła też, by zatrzymanie metra mogło mieć związek z jakimiś pracami budowlanymi na powierzchni lub z budową drugiej linii metra. - Kontaktowaliśmy się z dyspozytorem gazu - on nie widzi żadnych takich możliwości; i tak samo była sprawdzana druga linia metra - zapewniła.

d1umwdr

Podziel się opinią

Share

d1umwdr

d1umwdr
Więcej tematów