Trwa ładowanie...
13-10-2014 13:06

Władze w Kijowie: Rosja wycofuje wojska ze wschodniej Ukrainy

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) oświadczyła w poniedziałek, że Rosja rozpoczęła wycofywanie swych wojsk ze wschodniej Ukrainy, gdzie ukraińskie siły rządowe od kwietnia walczą z prorosyjskimi separatystami.

Władze w Kijowie: Rosja wycofuje wojska ze wschodniej UkrainyŹródło: AFP, fot: Filippo Monteforte
d2ek6tx
d2ek6tx

W weekend polecenie wycofania wojsk rosyjskich przebywających na poligonach w obwodzie rostowskim, przy granicy z Ukrainą, wydał prezydent Rosji Władimir Putin.

- Jednostki wojskowe Federacji Rosyjskiej, które znajdowały się na terytorium Ukrainy () wyruszają w kierunku odwrotnym (do Rosji) i wracają do miejsc stałego stacjonowania - powiedział rzecznik RBNiO Andrij Łysenko.

Ukraińskie władze pozytywnie oceniły decyzję o wycofaniu wojsk sąsiedniego państwa z ich kraju. - Wycofanie regularnych oddziałów z terytorium Ukrainy jest procesem pozytywnym, jednak nie ma to wpływu na to, że przez niekontrolowane odcinki granicy z Rosją nadal przedostają się na Ukrainę najemnicy szkoleni w obozach polowych w Rostowie nad Donem - podkreślił rzecznik.

Łysenko poinformował, że w ostatnim czasie zmniejszyła się liczba starć między siłami rządowymi Ukrainy a przeciwnikiem i wyraził nadzieję, że pomoże to we wdrażaniu w życie ustaleń z Mińska, które mówią m.in. o utworzeniu na wschodniej Ukrainie zdemilitaryzowanej strefy buforowej.

d2ek6tx

Putin wydał polecenie wycofania wojsk Rosji do ich baz po sobotniej naradzie z członkami Rady Bezpieczeństwa FR, podczas której omówiono sytuację na Ukrainie. "Chodzi o 17,6 tys. żołnierzy, którzy latem przechodzili przeszkolenie na poligonach obwodu rostowskiego" - podał sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Ukraina, a w ślad za nią kraje zachodnie, wielokrotnie wyrażały poważne zaniepokojenie z powodu koncentrowania przez FR wojsk w strefie granicy rosyjsko-ukraińskiej. W ocenie NATO, latem Rosja skoncentrowała w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 40 tys. żołnierzy.

Putin ogłosił swoją decyzję na kilka dni przed podróżą do Mediolanu, gdzie 16-17 października weźmie udział w szczycie Azja-Europa (ASEM). Prezydent Rosji spotka się tam z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, a także liderami innych państw, wśród których prawdopodobnie będą kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande.

d2ek6tx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ek6tx
Więcej tematów