Trwa ładowanie...

Władze Poznania udostępnią lokal Arabom. Imam poznańskich muzułmanów nie kryje zaskoczenia

• Wiceprezydent Poznania zapowiedział, że udostępni społeczności arabskiej lokal, gdzie będą mogli kultywować swoje tradycje
• Zaskoczenia inicjatywą nie kryje Youssef Chadid, imam poznańskich muzułmanów
• W Poznaniu od lat działa Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe
• MCKO jest miejscem spotkań nie tylko Arabów, ale wszystkich wyznawców islamu

Władze Poznania udostępnią lokal Arabom. Imam poznańskich muzułmanów nie kryje zaskoczeniaŹródło: WP.PL, fot: Zenon Kubiak
d18r33o
d18r33o

Podczas spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich przedstawiciele społeczności arabskiej zwrócili się do Arkadiusza Stasicy, zastępcy prezydenta Poznania z prośbą o udostępnienie lokalu, w którym mogliby się spotykać, wymieniać doświadczeniami i radami.

Wiceprezydent obiecał pomoc.

- Zbadamy możliwości lokalowe, by wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańcom Poznania o korzeniach arabskich - zapowiada Stasica. - Zastosujemy zasady obowiązujące dla innych podmiotów, stowarzyszeń czy organizacji - dodaje.

Warunki wynajmu lokalu są jeszcze do ustalenia. Jak zaznaczyli członkowie wspólnoty arabskiej, może to być także lokal do remontu, który ewentualnie przeprowadziliby na własny koszt. Właściwego miejsca ma poszukać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy w swoich zasobach Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Na podobnych zasadach miasto od dłuższego czasu udostępnia pustostany na działalność kulturalną. Dzięki temu tylko w minionym roku na poznańskim Łazarzu powstała galeria fotografii oraz inkubator kultury.

d18r33o

Informacja o braku miejsca na kultywowanie kultury arabskiej jest dość zaskakująca, ponieważ w Poznaniu od ponad 10 lat znajduje się Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, w którym mieści się m.in. meczet. W środku regularnie odbywają się wykłady, wystawy, spotkania muzułmanów z całej Wielkopolski, lekcje języka arabskiego itp.

- Nie wiemy, kto prosił wiceprezydenta o stworzenie nowego lokalu dla społeczności arabskiej, ale na pewno nie byliśmy to my – zapewnia w rozmowie z Wirtualnej Polską imam Youssef Chadid. – Ja akurat sam jestem Arabem, ale Arabowie to zaledwie około 20-25 proc. wyznawców islamu. U nas spotykają się jednak muzułmanie z wielu krajów – Turcji, Pakistanu, Bangladeszu, Indonezji, czy Afganistanu – dodaje.

Imam zapewnia, że sama inicjatywa bardzo mu się podoba i na pewno odwiedzi nowe miejsce mające służyć spotkaniom osób pochodzących z krajów arabskich, które mieszkają w Poznaniu.

- Każde takie miejsce przyczynia się do przełamywania stereotypów na temat Arabów – wyjaśnia Chadid.

d18r33o

W ostatnich miesiącach w Poznaniu doszło do kilku ataków na tle rasistowskim, których ofiarami padli Syryjczyk, Palestyńczyk, a nawet Chilijczyk. Samo Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe przed rokiem zostało oklejona naklejkami z symbolem przekreślonego meczetu.

- Po ostatnim zamachu w Paryżu zdarzyły się telefony i maile z groźbami, ale na szczęście od dłuższego czasu mamy spokój – mówi imam.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d18r33o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18r33o
Więcej tematów