Trwa ładowanie...

Władze Izraela apelują: natychmiast opuszczajcie Synaj

Ze względu na zagrożenie atakami terrorystycznymi izraelskie władze wezwały w poniedziałek swoich obywateli przebywających w celach turystycznych na egipskim półwyspie Synaj do natychmiastowego wyjazdu.

Władze Izraela apelują: natychmiast opuszczajcie SynajŹródło: Shutterstock.com
d48e6go
d48e6go

- Wszyscy Izraelczycy na Synaju powinni powrócić, a tym, którzy oczekują wyjazdu, mocno zalecamy zrezygnowanie z niego – brzmi apel władz Izraela. Ogłosiły one alert na „poziomie 1”, wskazując na konkretne zagrożenie – możliwy atak terrorystyczny ze strony Państwa Islamskiego albo jego naśladowców.

Jak podały izraelskie służby, ugrupowania dżihadystyczne są w wysokim stopniu zdeterminowane do przeprowadzenia ataków w okolicach święta Paschy. W tym czasie wielu Izraelczyków spędza urlopy w kurortach położonych na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego, takich jak Szarm el-Szejk, Dahab czy Taba.

Przypomnijmy, że w 2013 roku, po wojskowym zamachu stanu, kiedy obalony został ówczesny prezydent Egiptu, islamista Mohamed Mursi, walka prowadzona na Synaju przez egipskie wojsko i policję z różnymi zbrojnymi ugrupowaniami islamistycznymi nasiliła się.

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi, który odpowiada za obalenie Mursiego, określa bojowników jako zagrożenie dla istnienia Egiptu. Państwo Islamskie kontroluje bowiem spore części Iraku i Syrii, działa też w Libii.

Władze Izraela odradzają swoim obywatelom przebywanie nie tylko na egipskim półwyspie Synaj. W poniedziałek podtrzymały też ostrzeżenia dot. pobytu w Jordanii i Turcji.

Źródło: PAP

d48e6go
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48e6go
Więcej tematów