"Władze Chorwacji muszą energiczniej ścigać zbrodniarzy"
Amnesty International uważa, że aresztowanie
byłego generała armii chorwackiej Ante Gotoviny jest zasadniczym
krokiem prowadzącym do rozliczenia zbrodni wojennych i zbrodni
przeciwko ludzkości dokonanych w Chorwacji w latach 1991-95.
08.12.2005 17:56
W komunikacie organizacja podkreśla, że władze Chorwacji muszą zrobić następny krok - pociągnąć do odpowiedzialności sądowej oficerów i żołnierzy armii chorwackiej, a także funkcjonariuszy policji.
Gotovina, oskarżony o zbrodnie wojenne, został zatrzymany w środę późnym wieczorem na Wyspach Kanaryjskich.
Zadanie ukarania sprawców, odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne i przeciw ludzkości, nie może być pozostawione wyłącznie w gestii międzynarodowego trybunału ds. zbrodni w byłej Jugosławii - uważa Omer Fischer z AI.
Komunikat zwraca uwagę na to, że dotychczasowe działania chorwackiego wymiaru sprawiedliwości w celu doprowadzenia do osądzenia Chorwatów, podejrzanych o zbrodnie na mniejszości serbskiej, na ogół okazały się nieskuteczne i doprowadziły tylko do nielicznych wyroków skazujących.
Według AI międzynarodowy trybunał w Hadze postawi Gotovinie siedem ciężkich zarzutów, w tym zabójstwa około 150 chorwackich Serbów, grabieży mienia, niszczenia miast i wsi, deportacji i innych aktów uznanych za zbrodnie wojenne lub przeciw ludzkości, dokonanych w 1995 roku w trakcie operacji "Burza".
Gotovina ukrywał się od 2001 roku, od czasu gdy miał zostać uprzedzony przez władze chorwackie o sporządzeniu międzynarodowego nakazu aresztowania go.