Trwa ładowanie...
d3i4rxh
07-04-2006 15:30

Władysława Bartoszewski ponownie przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

Władysław Bartoszewski, były minister spraw zagranicznych, odebrał z rąk premiera Kazimierza Marcinkiewicza nominację na przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej (MRO). Profesor przewodniczył także Radzie poprzedniej, pierwszej kadencji.

d3i4rxh
d3i4rxh

W późniejszym terminie premier powoła pozostałych 24 członków rady, kandydatury zaproponuje jej przewodniczący.

Bartoszewski przypomniał, że w trakcie poprzedniej kadencji MRO często musiała walczyć z nieznajomością historii, a nawet fałszowaniem obrazu holokaustu w różnych środowiskach na świecie. Podkreślił że teraz, m.in. dzięki jej działalności, wiedza o losach ludzi zamordowanych w Auschwitz jest rzetelniejsza.

Rada wyrobiła sobie na świecie znaczącą pozycję. Dowodzi tego m.in. przebieg niedawnych obchodów 60-lecia wyzwolenia obozu, organizowanych w dużej mierze przez radę - wyjaśnił Bartoszewski.

Władysław Bartoszewski jest byłym więźniem KL Auschwitz, współtwórcą konspiracyjnej organizacji "Żegota", która podczas okupacji hitlerowskiej niosła pomoc Żydom.

d3i4rxh

Międzynarodowa Rada Oświęcimska została powołana w styczniu 2000 roku przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Pierwsza kadencja upłynęła na początku bieżącego roku.

Rada jest organem opiniodawczo-doradczym szefa rządu w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w obecnych granicach Polski. Zajmuje się także pozyskiwaniem funduszy potrzebnych do funkcjonowania miejsc pamięci oraz opiniuje projekty ich zagospodarowania.

MRO składa się z 25 osób z różnych krajów, będących wybitnymi autorytetami i znawcami dziejów II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i holokaustu. Kadencja trwa sześć lat. Sekretariat Rady funkcjonuje przy resorcie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wcześniej istniała, powołana przez ministra kultury i sztuki w 1990 roku, Międzynarodowa Rada Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau. Rada miała charakter doradczy i opiniotwórczy. Jej działalność miała identyczny charakter jak MRO, była jednak skoncentrowana na Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich.

d3i4rxh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i4rxh
Więcej tematów