Trwa ładowanie...
d3gffkv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Władimir Putin: zmiany w konstytucji Ukrainy są czysto deklaratywne

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że zmiany w konstytucji Ukrainy mają "charakter czysto deklaratywny" i "nie zmieniają w istocie struktury władzy". Dodał, że władze w Kijowie powinny uzgadniać przewidywane zmiany z separatystami w Donbasie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin: zmiany w konstytucji Ukrainy są czysto deklaratywne
(PAP/EPA, Fot: Mikhail Klimentyev/ Ria Novosti)
d3gffkv

Wypowiadając się dla prasy podczas forum ekonomicznego we Władywostoku Putin powiedział, że porozumienia pokojowe z Mińska przewidują uzgadnianie poprawek do konstytucji i przepisów o wyborach lokalnych z separatystami w obwodzie donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy.

- Nie ma żadnego uzgadniania (z Donbasem) tych poprawek do ukraińskiej konstytucji i to jest najważniejsza, zasadnicza sprawa - podkreślił Putin. Zarzucił także władzom ukraińskim, że nie realizują innych postanowień porozumień mińskich, jak przyjęcie ustawy o amnestii i wdrożenie ustawy o szczególnym statusie samorządów w Donbasie.

Parlament Ukrainy uchwalił w poniedziałek w pierwszym czytaniu zmiany w konstytucji przewidujące szeroką decentralizację władzy w państwie. Decentralizacja ma objąć także zajęty przez prorosyjskich separatystów Donbas. W przepisach przejściowych do konstytucji zawarto zapis o "szczególnym statusie" samorządów na obszarach opanowanych przez prorosyjskich rebeliantów.

d3gffkv

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko komentując zmiany ocenił, że dadzą one znacznie więcej władzy samorządom lokalnym i całkowicie zmieniają system polityczny na Ukrainie. Ocenił przy tym, że Rosja nie jest z nich zadowolona, ponieważ żądała - jak ocenił - nie tylko federalizacji Ukrainy, ale konfederacji, która związałaby z Rosją południowo-wschodnie obwody.

Drugie, ostatnie czytanie poprawek do ukraińskiej konstytucji powinno się odbyć w grudniu.

d3gffkv

Podziel się opinią

Share

d3gffkv

d3gffkv
Więcej tematów