Trwa ładowanie...

Władimir Putin przyjedzie do Katynia?

Premier Rosji Władimir Putin przyjedzie do Katynia na obchody 70. rocznicy mordu polskich oficerów przez NKWD. Twierdzi tak rosyjski dziennik "Niezawisimaja Gazieta" powołując się na Inessę Jażborowską z polsko-rosyjskiej grupy do spraw trudnych.

Share
Władimir Putin przyjedzie do Katynia?
Źródło: AFP
d1rjrw4

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jażborowska tłumaczy jednak, że jest to raczej nadzieja, którą wzbudziło wrześniowe spotkanie szefów polskiego i rosyjskiego rządu.

Według Inessy Jażborowskiej, w rosyjskim MSZ został poruszony temat ewentualnej wizyty Putina w Katyniu, ale na razie nie ma żadnych konkretnych decyzji. Jej zdaniem, wizyta rosyjskiego premiera w Katyniu byłaby ważnym krokiem w kierunku "destalinizacji" rosyjskiej polityki zagranicznej i wewnętrznej. Przeszkadza temu niechęć przedstawicieli rosyjskich władz do uznania personalnej odpowiedzialności władz sowieckich za tę i inne zbrodnie.

Przedstawiciele organizacji katyńskich mają nadzieję, że Władimir Putin pojawi się na obchodach w przyszłym roku. Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku Emilia Maćkowiak stwierdziła w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że byłby to wspaniały gest.

d1rjrw4

Podziel się opinią

Share
d1rjrw4
d1rjrw4
Więcej tematów