Trwa ładowanie...
17-10-2014 17:50

Władimir Putin: nie uczestniczymy w konflikcie na Ukrainie

Rosja nie jest uczestniczką negocjacji między skonfliktowanymi stronami na Ukrainie - powiedział prezydent Władimir Putin po dwustronnym spotkaniu w Mediolanie z przywódcą Ukrainy Petrem Poroszenką.

Władimir Putin: nie uczestniczymy w konflikcie na UkrainieŹródło: PAP/EPA, fot: Alexey Druzhinyn
d2ggo26
d2ggo26

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że podczas rozmów z przywódcą Rosji Władimirem Putinem obaj zgodzili się, iż niezbędne jest bezwzględne przestrzeganie ustaleń z Mińska, dotyczących uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

- Jeśli chodzi o proces pokojowy, to potwierdziliśmy, że protokół z Mińska z 5 września i memorandum z 19 września są kluczowymi dokumentami, które powinny być realizowane - powiedział Poroszenko po rozmowach z Putinem.

Putin powiedział, że Rosja i Ukraina osiągnęły postęp w kwestii gazu. Według niego problem teraz polega na niedostatku środków finansowych na Ukrainie. - Rosja liczy na to, że Unia Europejska pomoże Ukrainie przezwyciężyć braki finansowe w celu zapłacenia za dostawy rosyjskiego gazu - mówił Putin.

- Liczymy na to, że nasi partnerzy europejscy, Komisja Europejska, także mogą i powinni wesprzeć Ukrainę i pomóc w rozwiązaniu tego problemu z niedoborem środków - powiedział Putin. Dodał, że "są określone instrumenty", jak np. kredyty pomostowe czy przeniesienie kolejnej transzy kredytu MFW.

d2ggo26

Podkreślił, że strona rosyjska także częściowo poszła na ustępstwa dotyczące warunków i wysokości płatności za już dostarczony Ukrainie gaz. Oświadczył, że na rozmowach z Poroszenką osiągnął porozumienie w sprawie warunków dostaw gazu "przynajmniej na okres zimowy".

Zaznaczył jednak, że Rosja "niczego nie będzie dostarczać na kredyt".

Poroszenko powiedział po spotkaniu z Putinem, że nie udało się osiągnąć praktycznych rezultatów w kwestiach gazowych. - Nie zdołaliśmy osiągnąć jakichkolwiek praktycznych rezultatów w kwestii gazowej. Mamy jednak nadzieję, że do 21 października, do spotkania w Brukseli delegacji Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej zdołamy znaleźć rozwiązanie tej kwestii - powiedział Poroszenko po spotkaniu z Putinem.

Dwustronne rozmowy prezydentów trwały 45 minut. Media rosyjskie podały, że Putin również spotka się po nich z prasą.

Prezydenci Rosji i Ukrainy spotkali się w piątek w Mediolanie trzykrotnie, ale dwie pierwsze rozmowy miały charakter wielostronny.

d2ggo26
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ggo26
Więcej tematów