Trwa ładowanie...
władimir putin

Władimir Putin ma problem. Wyniki sondażu mówią same za siebie

Notowania Władimira Putina idą coraz bardziej w dół - wynika z pierwszego w tym roku sondażu opinii publicznej w Rosji. Wskaźnik zaufania dla prezydenta jest najniższy od stycznia 2006 roku. Eksperci kreślą czarny scenariusz.

Share
Władimir Putin ma problem. Wyniki sondażu mówią same za siebie
Źródło: PAP/EPA, Fot: SERGEI CHIRIKOV / POOL
d15a0p0

Zgodnie z sondażem zbliżonego do władz ośrodka WCIOM (Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej) prezydentowi ufa 33,4 proc. respondentów, podczas gdy w analogicznym badaniu z 29 grudnia 2018 roku było ich 36,5 proc. Zarazem aż 62,1 proc. Rosjan akceptuje działalność prezydenta, jednak wskaźnik ten był wyższy pod koniec grudnia 2018 roku i wynosił 64,6 proc. - zwracają uwagę "Wiedomosti".

Szef WCIOM Walerij Fiodorow podkreśla, że chodzi nie o nagły spadek zaufania, a o powolny spadek notowań Putina, który rozpoczął się po ogłoszeniu latem br. podniesienia w Rosji wieku emerytalnego. "Po kilku latach kryzysu oczekiwano, że pensje i emerytury będą rosnąć, a w rzeczywistości przyszedł wzrost cen i złe wiadomości w rodzaju reformy emerytalnej i sankcji. Brakuje dobrych wiadomości, które wskazywałyby, że życie zmienia się na lepsze" - tłumaczy.

Zobacz także: Burza po słowach Wałęsy o Putinie. Bartłomiej Sienkiewicz: wybitnie nieroztropne:

Politolog Aleksandr Pożałow uważa, że osłabienie notowań Putina ma przyczyny systemowe, wśród których wymienia rozdźwięk pomiędzy deklaracjami władz o tym, że dochody Rosjan rosną, a realiami dostrzeganymi przez ludzi. Rosjanie czują rozczarowanie, jeśli chodzi o socjalny charakter państwa i zdolność władz do szybkiego zapewnienia dostrzegalnych zmian na lepsze - ocenia. Prognozuje, że notowania władz mogą spadać dalej, w perspektywie rosnących cen - w tym kosztów benzyny - i opłat komunalnych.

Inny ekspert, Nikołaj Pietrow ocenia, że Rosjanie zaczęli w pewnym stopniu postrzegać prezydenta jako osobę, która jest odpowiedzialna za problemy i przenoszą na niego część negatywnej opinii, jaką mają o rządzie.

Źródło: interia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15a0p0

Podziel się opinią

Share
d15a0p0
d15a0p0
Więcej tematów